Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
518 postów 1384 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

«Icewhiz», «Philip Cross» i «Mojito Paraiso»

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

«Izrael stara się uniemożliwić innym narodom pisanie ich własnych historii – jeśli podobne usiłowania wydają się kolidować z najpopularniejszą religią żydowską: holokaustem...»

 

RAM     3 listopad 2019   

 
5 października 2019, Gilad Atzmon zamieścił na swym blogu tekst noszący tytuł «Here Come the Polocaust Deniers» - «Oto nadchodzą negacjoniści Polokaustu».
 
 
Warto zapoznać się z jego całością. Atzmon pisze:
 
Wczoraj (4 październik 2019), Haaretz opublikował nudną, niezdarnie napisaną (zawierającą 5000 słów) tyradę, zatytułowaną „Fałszywy nazistowski obóz śmierci: najstarsza bujda Wikipedii została obnażona”.
 
 
Wygląda na to, że niektórzy Izraelczycy i Żydzi są bardzo zaniepokojeni faktem, że Polacy posiadają całkowicie własną narrację na temat komór gazowych - zauważa Atzmon.
 
«Przez ponad 15 lat, fałszywe twierdzenia o tym, że w Warszawie zagazowano na śmierć tysiące Polaków, przedstawiane były jako fakt. Haaretz ujawnia, że są one jedynie wierzchołkiem góry lodowej, jaką jest szeroko zakrojona operacja zniekształcania Holokaustu, prowadzona przez polskich nacjonalistów».
 
Osobiście, nawet w najmniejszym stopniu nie jestem ekspertem od komór gazowych. Nie jestem inżynierem ani historykiem i nie posiadam zdania na temat ważności czy historyczności twierdzeń, że Polacy byli gazowani przez nazistów.
 
Jest jednakże rzeczą oczywistą, że Izraelczycy i Żydzi roszczą sobie prawo do dominacji nad jakąkolwiek narracją na temat przeszłości i to nie tylko przeszłości żydowskiej. Są oburzeni, że także inne ofiary nazistów twierdzą, iż były gazowane. Obstają przy tym, że bycie gazowanymi powinno pozostać wyłączną domeną Żydów.
 
„To jest zmyślona historia”, mówi profesorka Havi Dreifuss – historyk z Uniwersytetu w Tel Aviv'ie i ekspert Muzeum Yad Vashem ds. Polski oraz Holokaustu – kiedy pyta się ją o komory gazowe w Warszawie.
 
Profesorka Dreifuss, żydowsko-izraelska naukowiec, czuje się upoważniona do komentowania ważności pojawiającej się, polskiej narracji na temat gazowania.
 
 
 
 
Nie mam problemu z tym – pisze dalej Atzmon – że Dreifuss uważa się za badacza uprzywilejowanego, ale nikomu nie trzeba przypominać o tym, co dzieje się z naukowcem, komikiem lub politykiem – nie Żydem, który nawet w sposób umiarkowany, krytyczny jest wobec jakiejkolwiek części żydowskiej narracji o holokauście.
 
Artykuł opublikowany w Haaretz'u dotyczy głównie zapisu w Wikipedii. Jego autor pisze, że redagowanie hasła dotyczącego „Warszawskiego obozu koncentracyjnego zostało zainicjowane w sierpniu 2004 i dopóki nie zostało całkowicie skorygowane w sierpniu 2019 – fałszywie utrzymywało, że w stolicy Polski funkcjonował obóz zagłady”.
 
 
Nieustępliwe dążenie Izraela do zdominowania Wikipedii nie jest sprawą nową i nie jest tajemnicą – zauważa Atzmon.
 
W roku 2010, The Guardian informował, że izraelskie „grupy pragnące zdobyć przewagę w debacie online, rozpoczęły kurs «syjonistycznego redagowania» Wikipedii”. 
 

 
 
 
 

 
Na zamieszczonym tam video można zobaczyć zaciekłego, prawicowego polityka izraelskiego Naftali Bennet'a komentującego warsztaty publikowania na Wikipedii, których celem było uczenie Żydów oraz innych osób sposobu edytowania na Wikipedii, tak aby faworyzować stanowisko Izraela.
 
VIDEO: Zionist Editing of Wikipedia (2010) – Naftali Bennett, Yesha Council Director
 
Naftali Bennett
 
Yesha Council (Wikipedia editing course)
 
[The Guardian pisał także:
 
«(...) Tymczasem Yesha Council tworzy grupę zadaniową ds. informacji, tak by była w stanie współpracować z nowymi mediami – publikując posty na stronach takich jak Facebook oraz YouTube i twierdzi, że dysponuje 12 000 aktywnych członków i że każdego miesiąca rejestruje się do 100 kolejnych. „Okazuje się, że działalność ta jest bardzo potrzebna” - stwierdza Bennett. „Społeczeństwo izraelskie jest sfrustrowane sposobem przedstawiania go za granicą”. Organizatorzy warsztatów edytowania na Wikipedii planują konkurs na „Najlepszego redaktora syjonistycznego” z nagrodą w postaci lotu balonem nad Izraelem»].

 
 
Wygląda na to, że kursy tworzenia Syjonopedii, prowadzone przez Hasbarę dały owoce – stwierdza Atzmon i cytuje Haaretz:
 
«Osobą, która po raz pierwszy odkryła skalę zniekształceń (chodzi o komorę gazową dla Polaków) i która obecnie mówi o niej, jako o najdłużej trwającej – w Wikipedii – mistyfikacji – jest izraelski redaktor o nick'u Icewhiz, który pragnie zachować anonimowość, choć zgodził się na rozmowę z Haaretz'em. Icewhiz dokonał już ponownego zredagowania artykułu na Wikipedii w języku angielskim dotyczącego KL Warschau, tak by odzwierciedlał on przyjętą prawdę historyczną. Próba oczyszczenia innych artykułów (w Wikipedii), zawierających w sobie materiał z niego pochodzący, ujawnia, że główny wpis to tylko wierzchołek góry lodowej».
 
How Wikipedia promoted Holocaust distortion for 15 years
 
Chociaż początkowo, kursy izraelskiego edytowania Wikipedii miały na celu nauczenie Żydów jak zdominować debatę o Izraelu w Wikipedii oraz ogólnie w Internecie, wydaje się, że nie upłynęło dużo czasu, a zdominowanie przeszłości Polaków oraz historii innych narodów – tak by pasowała ona do prymatu żydowskiego cierpienia – Izraelczycy ujrzeli jako ich obowiązek – stwierdza Gilad Atzmon.
 
Przesłanie Haaretza głosi, że naród wybrany przez Boga – a może tylko Izraelczycy – chce Shoah wyłącznie dla siebie oraz że bycia ofiarą nazistowską z nikim dzielić nie zamierza.
 
Haaretz pisze: „Owa próba zrewidowania – w encyklopedii internetowej – przyjętej historii Shoah jest odbiciem zmienionej narracji historycznej, rozpowszechnianej dziś przez polski rząd. W tejże narracji, mówi się, że to ogół Polaków – nie tylko ludność żydowska zamieszkująca Polskę – był główną ofiarą okupacji nazistowskiej”.
 
 
Jeśli tego rodzaju opinię uważacie za zagadkową, lub zastanawiacie się co może być złego we współbyciu ofiarą nazistowską – rozważa Atzmon – Haaretz odpowiada:
 
„Tego rodzaju tok rozumowania usiłuje odwrócić uwagę od powiększającego się ciągle materiału badawczego, odnoszącego się do przypadków kolaboracji Polaków z nazistami – jak chodzi o prześladowanie Żydów. Próbie zrewidowania polskiej historii w Wikipedii towarzyszą zbiegi polskich think tank'ów mające na celu zniekształcenie Holokaustu – gromadzone i powtarzane przez nacjonalistyczne mass media – próbujące zwiększyć szacunkową liczbę Polaków, którzy zginęli podczas tak zwanego Polokaustu (który to termin zyskał popularność w ostatnich latach i jest używany do opisywania masowego mordu nieżydowskich Polaków z rąk nazistów). Wielokroć implikuje to także minimalizowanie liczby Żydów, którzy ponieśli śmierć podczas Holokaustu. I chociaż ta nowa polska narracja nie poczyniła postępów w środowisku akademickim lub w mediach o zasięgu światowym, w Wikipedii funkcjonuje”.
 
Izrael stara się uniemożliwić innym narodom pisanie własnych historii – jeśli podobne usiłowania wydają się kolidować z najpopularniejszą religią żydowską: holokaustem – podkreśla Atzmon.
 
W latach 1939 – 1945, Polska straciła od trzech do sześciu milionów swych synów i córek. Tragedia ta – co jest rzeczą zrozumiałą – zmusza Polaków do spojrzenia w przeszłość, do jej przeglądu, a nawet do fetyszowania niektórych jej elementów.

 
Codziennie czytamy, że żydowskie grupy nacisku publikują „niepokojące statystyki” na temat wzrostu antysemityzmu. Jeśli jest ktoś taki, kto sądzi, że Izrael i organy żydowskie – poprzez próby zdominowania polskiej przeszłości – stłumią antysemityzm i sprawią, że Żydzi będą w Polsce kochani, proszę wstać – podsumowuje ironicznie swój tekst Atzmon.
 
Przypomnijmy, że założycielami Wikipedii są Żydzi: Jimmy Wales (który w momencie zakładania encyklopedii online prowadził portal handlujący zdjęciami erotycznymi) oraz Larry Sanger (filozof) – szczegóły pod linkami poniżej:
 
 
Jimmy Wales


 
Larry Sanger

Zionist Control of WikiPedia
 
The Jewish Hand Behind Internet
 
O ofensywie na Wikipedii piszą także inni autorzy.
 
18 maja 2018, na blogu Craig'a Murray'a ukazał się artykuł zatytułowany «The Philip Cross Affair», w którym brytyjski ex dyplomata i blogger przedstawił działalność czegoś, co jest prawdopodobnie grupą zadaniową, zajmującą się bardzo intensywnym korygowaniem zawartości Wikipedii.
 
 
W swym artykule Murray pisze w nim między innymi:
 
W ciągu 14 lat swej aktywności, „Philip Cross” wprowadził 133 612 zmian w Wikpedii. To ponad 30 edycji dziennie – przez siedem dni w tygodniu.
 
I nie piszę tego w przenośni, ponieważ edytowanie w Wikipedii mierzone jest w czasie i jeśli wykreślisz je, grafik aktywności „Philipa Cross'a” w Wikipedii – jeżeli dotyczy on jednej tylko osoby – jest zadziwiający.

 
Od prawie 5 lat, „Philip Cross” nie miał ani jednego dnia wolnego od redagowania Wikipedii. W okresie od 29 sierpnia 2013 do 14 maja 2018, „osoba” ta korygowała hasła encyklopedii każdego dnia, włącznie z 5 świętami Bożego Narodzenia. Daje to 1721 kolejnych dni edytowania, o czym pod linkiem:
 
Czy nadszedł czas by zrezygnować z Wikipedii?
Rzut oka na długookresową kampanię redaktora Wikipedii, dyskredytującą działaczy i dziennikarzy antywojennych.
 
Operacja przebiega jak w zegarku – siedem dni w tygodniu, o każdej porze, bez znaczących różnic.
 
Jeśli «Philip Cross» faktycznie jest osobą, nie można zaprzeczyć, że cierpi na chorobliwą obsesję. Nie jestem psychiatrą, ale patrząc na sprawę moim całkowicie niedoświadczonym okiem, wygląda to na zachowanie obłąkanego psychotyka, pozbawionego regularnego życia towarzyskiego prowadzonego poza domem, niepracującego (lub mającego niezwykle tolerancyjnego szefa), żyjącego poprzez ekran komputera.
 
Prowadzę chyba najpopularniejszy jednoosobowy blog polityczny w Wielkiej Brytanii i nie spędzam w Internecie tyle czasu, co „Philip Cross”. Mój grafik pokazałby, że w soboty oglądam piłkę nożną, idę coś wypić w piątki, udaję się do supermarketu, na spacer, lub wychodzą z rodziną w niedziele; że ogólnie dużo więcej relaksuję się i że wieczorami czytam książki. «Cross» nie funkcjonuje wg. modeli obowiązujących w stosunku do normalnej i wyważonej istoty ludzkiej.
 
Istnieją więc trzy opcje. „Philip Cross” jest doprawdy bardzo dziwną osobą, albo jest fałszywą tożsamością ukrywającą płatną operację, mającą na celu kontrolowanie zawartości Wikipedii, lub też jest rzeczywistym leaderem tego rodzaju operacji, prowadzonej w jego imieniu.
 
Celem misji „Philip Cross” jest systematyczne atakowanie i podważanie reputacji tych, którzy wyróżniają się w kwestionowaniu dominującej korporacyjnej i państwowej narracji medialnej, szczególnie tej dotyczącej spraw zagranicznych. „Philip Cross”, systematycznie dąży również do «polerowania» reputacji dziennikarzy mainstreamu medialnego, a także innych osobistości szczególnie odznaczających się promowaniem neokonserwatystów oraz interesów Izraela.
 
 
Dla przykładu, «Philip Cross» okazał się być nader uprzejmy w stosunku do filosemickiej laburystki Ruth Smeeth – eliminując z Wikipedii uwagę na temat amerykańskiej depeszy dyplomatycznej – opublikowanej przez Wikileaks – która identyfikowała Smeeth jako konfidenta pracującego dla ambasady USA, informującego Amerykanów o wewnętrznych sprawach laburystów.  
 
 
Szczególnie interesujące jest to, że poglądy «Philipa Cross'a» są dokładnie tymi samymi, które posiada Jimmy Wales, założyciel Wikipedii – zauważa Craig Murray.
 
W maju 2018, witryna www.off-guardian.org zamieściła informację o tym, że znalazła się osoba (posługująca się nick'iem «Mojito Paraiso»), która próbowała stworzyć na Wikipedii hasło «Philip Cross».
 
Encyklopedia online błyskawicznie usunęła je, pomimo, iż zamieszczony tam tekst (który został skopiowany przed skasowaniem) informował jedynie o tym, że:
 
"«Philip Cross» jest kontrowersyjnym redaktorem Wikipedii, poświęcającym wiele wysiłku na edycję wpisów w Wikipedii dotyczących znanych brytyjskich dziennikarzy, blogerów, autorów i naukowców anty-establishmentowych, takich jak: George Galloway, Neil Clark, Craig Murray, Media Lens, Gilad Atzmon, Tim Hayward, Piers Robinson". Wpisy odnoszące się do wymienionych powyżej osób są ogólnie rzecz biorąc dyskredytujące. Ilość i częstotliwość wpisów sugeruje, że «Philip Cross» może być pseudonimem zespołu osób o podobnych poglądach, działających w porozumieniu".
 
Pod notką, «Mojito Paraiso» zamieścił linki do wpisów «Philip'a Cross'a». Otwierając je można podziwiać ogrom zmian, jakie grupa zadaniowa, podpisująca się «Philip Cross» jest w stanie zrealizować.
 
Za swój "wyczyn", «Mojito Paraiso» został dożywotnio zbanowany na Wikipedii.

Wikipedia disappears article on “Philip Cross” & life-bans author
 
 
User talk: Mojito Paraiso
 
The Witch Hunt Against a 'pro-Israel' Wikipedia Editor
 
Na koniec, krótka ale wiele mówiąca refleksja na temat tego, jak po zakończeniu II wojny światowej wyglądało organizowanie pracy mass mediów włoskich.
 
Najważniejszymi eksponetami mass medialnymi byli w okresie powojennym dwaj dziennikarze Żydzi: Arrigo Levi i Renato Mieli.
 
W roku 1942, Arrigo Levi emigruje wraz z rodziną z włoskiej Modeny do Argentyny. Po wojnie wraca do Włoch, rozpoczyna swą karierę dziennikarską, po czym emigruje do Izraela, gdzie werbuje się do brygady Negev i bierze udział w pierwszej wojnie arabsko-izraelskiej. Wraca do Włoch, ale krótko potem przenosi się do Londynu, gdzie podejmuje pracę dla BBC. W roku 1960 przeprowadza się do Moskwy. Po 6 latach powraca do Włoch. Pracuje dla RAI, La Stampai Corriere della Sera. Od roku 2013, Levi staje się doradcą ds. relacji zagranicznych prezydentów Carlo Azeglio Ciampi i Giorgio Napolitano.
 
Jeszcze ciekawiej wygląda sylwetka Renato Mieli (ojca Paolo Mieli – włoskiego dziennikarza, ex dyrektora dziennika La Stampa i Corriere della Sera).
 
Renato Mieli, urodzony w Egipcie, studiuje we Włoszech, skąd w roku 1938 – będąc tajnym aktywistą partii komunistycznej – emigruje najpierw do Paryża a następnie do Egiptu i Libii. Werbuje się do armii brytyjskiej. W roku 1944, jako oficer wywiadu angielskiego, pracujący w agencji o nazwie Psychological Warfare Branch –https://it.wikipedia.org/wiki/Psychological_Warfare_Branch  
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_Warfare_Division - wraca do Włoch. Od 10 lipca 1943 roku do 31 grudnia 1945 roku, organ ten zajmuje się organizowaniem i kontrolowaniem mass mediów włoskich. Po przyjeździe do Włoch, Mieli nie używa swego włoskiego nazwiska. Występuje jako pułkownik Ralph Merryl.
 
 
 
Na polecenie PWB zakłada kilka dzienników włoskich oraz największą włoską agencję prasową ANSA, której jest pierwszym dyrektorem. Następnie, przez 9 lat kieruje sekcją zagraniczną Włoskiej Partii Komunistycznej – PCI, co umożliwia mu nawiązanie kontaktów z wieloma wschodnimi leaderami komunistycznymi. W roku 1947 staje się dyrektorem komunistycznego dziennika «L'Unita». Nieco później Renato Mieli przepoczwarza się w liberała. W roku 1990, Mieli – Merryl, dawny agent Londynu i Moskwy, zostaje mianowany prezydentem instytucji o nazwie «Centrum Ofiar Stalinizmu».
 
Zestawienie dat i faktów mówi za siebie samo.
 
 
 
***
 
VIDEO: «Die dunkle Seite der Wikipedia» – «Ciemna strona Wikipedii»
 
***
 
Zionist Editing on Wikipedia
 
Prime Minister's Office Recruiting Students to Wage Online Hasbara Battles
 
ISRAEL'S SOCIAL MEDIA WAR: HOW THE IDF USES THE INTERNET TO FIGHT HEZBOLLAH
 
Wikipedia 'shows CIA page edits'
 
 
 
Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.

KOMENTARZE

 • Jeszcze
  Jacyś Polscy szwajn będą domagać się choćby uznania polskich ofiar 2giej wojny. A przecież to wszystko polscy naziści i powinni zapłacić 300mld$ Żydom za mienie i za zbrodnie. Płacić i nie dyskutować!!!!!
 • @zbig71 19:54:09
  Niewytlumaczalny jest fakt, ze liczba "ocalalych z holokaustu" stale rosnie, co skwitowala pewna wiekowa Zydöwka, oszukana przez rabinöw na reparacjach, pytaniem: Jesli tylu ocalalo, to kogo wlasciwie zablil Hitler?
  Niemcy powiedzieli STOP, oplacilismy juz wasze cierpienia, znalezli wiec zydzi nowego "jelenia", Polaköw, ktörym wielu z nich zawdziecza zycie.
  Niewdziecznosc dopelniaja bezczelnoscia.
 • @morgan 21:36:55
  A nasze męże stanu cichutko siedzą i nawet palcem w bucie nie kiwną na znak protestu.
 • Parę uwag w sprawie tzw antysemityzmu
  Tak się czasem zastanawiam jakim trzeba być antysemitą żeby twierdzić że własny naród został wymordowany środkiem do tępienia wszy ? Ja rozumiem że żyd dla pieniędzy zrobi wszystko ale żeby z tak niskich pobudek ( niskich dla mnie Polaka, bo dla żyda pieniądz jest wszystkim ) porównywać własny naród do insektów. To się w głowie nie mieści. Dla niezorientowanych wyjaśniam że Zyklon B czyli ziemia okrzemkowa nasycona cyjanowodorem czyli kwasem pruskim absolutnie nie nadaje się do gazowania ludzi za to znakomicie się sprawdza przy odwszawianiu. Zresztą nawet obecnie Czesi produkują ten specyfik w tym właśnie celu, oczywiście pod inną nazwą. Normalnemu człowiekowi taka bzdura nie przyszła by do głowy a żydowi owszem i nawet usiłują zdobyć na to monopol.
  Jeszcze lepszą żydoską bzdurą, obecnie już zarzuconą był pomysł że że mydło dla SS było produkowane z żydów. Po wojnie rabini organizowali na żydoskich cmentarzach pogrzeby mydła ( nie ściemniam, tak było) a jedna z literatek nawet odwiedziła pracownię prof Spannera w Gdańsku w celu upamiętnienia tej tezy słowem twórczym - jej żałosne wypociny były lekturą obowiązkową w szkołach podstawowych. Ten kto tą piramidalną bzdurę wymyślił był na tyle mało wykształcony że nie wiedział że mydło robi się z tłuszczu a nazistowskie, wojenne normy kartkowe nawet dla pracujących Niemców, nie mówiąc już o żydach, raczej nie powodowały odkładania się tłuszczu w organizmie. W sumie mydło produkuje się z najgorszego, do niczego nieprzydatnego łoju albo z tłuszczów roślinnych. W każdym razie ten kto to wymyślił ( a z pewnością to musiał być żyd ) nie darzył własnego narodu zbytnią sympatią czyli był prawdopodobnie antysemitą i to raczej maniakalnym.
 • @Drab61 22:24:37
  Prawdopodobnie komora gazowa w Oświęcimiu była zbudowana po wojnie. Czy może,, odbudowana,,?
 • @zbig71 22:38:05
  nie zbudowana tylko nieudolnie przerobiona ze schronu przeciwlotniczego w okresie kiedy obozem zarządzało NKWD a okres kiedy zarządzało tym obozem to szlachetne gremium ( szlachetne bo zatrudniające głównie naród wybrany a wiec elitę ludzkości ) trwał dłużej niż zarządzanie tym obozem przez Niemców ...
 • @Drab61 22:51:40
  Drobna uwaga do powyższego tekstu - poprawność polityczna nakazuje zaprzestania używania terminu "naród wybrany" , obecnie należy używać terminu "nadzwyczajna kasta" , bardzo przepraszam naród wybrany za użycie niewłaściwego określenia.
 • @Drab61 22:51:40
  O to, to to. Jeszcze tylko,, kłamstwo oświęcimskie,, i mamy pełną galę. Spróbuj cokolwiek powiedzieć, to wsadzą cie do ciupy jako antysemitnika.
 • @zbig71 23:43:43
  Taak, antysemityzm to potworna zbrodnia, Berman kazał dopuszczających się jej od razu do piachu ładować, ponoć czasem zapomnieli nawet uprzednio zastrzelić... Ostatnio oficjalnie walczy z nią Kongres naszego najważniejszego sojusznika, nawet już bojców ponoć do Polski przysłał.
  Problem tylko że według najnowszych badań antysemitą nie jest ten kto żydów nie lubi tylko ten którego żydzi nie lubią a to nam Polakom źle rokuje na przyszłość bo kogo jak kogo ale nas naród wybrany z pewnością nie poważa.
 • @Drab61 00:09:53
  Wystarczy pęknięta szybą w Synagodze w Gdańsku na przykład i prezio Duda jest nie do prześcignięcia w wyrażaniu potępienia antysemickich czynów. Także,, nasi,, doskonale wiedzą, kiedy aportować. 30lat treningu robi swoje.
 • Dodałem podwójne screeny artykułów oraz screen dotyczący Mojito Paraiso!
  .
  zawierają inne adresy elektroniczne... poprzednie zostały usunięte i w poście pojawiły się dziury...
 • Manewry na liczniku...
  .
  stan licznika pod avatarem w momencie edycji postu: 1 220 900
  stan licznika aktualnie: 1 222 847
  ilość odsłon w momencie pisania komentarza: 1947

  stan licznika pod postem: 615

  ??????
 • @RAM 14:04:07
  znaczy ABW na tropie, rano nie pośpimy do 7.00, o szóstej będzie pobudka ...
 • Witam wszystkich (mój pierwszy wpis po długiej nieobecności na NE)
  Problem widocznie ma szerszy oddźwięk, bo opublikowano coś takiego:
  https://russia-insider.com/en/russia-will-build-its-own-detailed-and-reliable-version-wikipedia-2023/ri27778
  A od 1 listopada weszły nowe wytyczne dot.ochrony własnej sieci internet w Rosji.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930