Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
473 posty 1233 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Bugajski i Operacja «Kivunim» dla Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

«W rządzie USA znajduje się pomownie solidna siatka neocon'ów, chociaż nie jest ona tak dobrze zauważalna jak miało to miejsce wcześniej...»

RAM       22 styczeń 2019 

 
9 stycznia 2019 roku, na portalu The Hill ukazał się artykuł zatytułowany«Managing Russia’s Dissolution»- «Zarządzanie Rozpadem Rosji». Jego autorem jest Janusz Bugajski, określany jako senior fellow przy Center for European Policy Analysis – CEPA – amerykańskim think tank'u  z siedzibą w Waszyngtonie.

 
Bugajski urodzony w Wielkiej Brytanii przybył do USA w roku 1986. W latach 1984 – 1985 pracował jako starszy analityk w Radiu Wolna Europa, w Monachium.
 
Jak informuje wiki, udzielał się jako ekspert ds. Europy Wschodniej, pracując dla takich agencji amerykańskich, jak U.S. Agency for International Development (USAID), United States Department of Defense, International Republican Institute (IRI), Free Trade Union Institute (AFL-CIO), International Research and Exchanges Board (IREX). Był również dyrektorem New European Democracy Program at the Center for Strategic and International Studies (CSIS).
 
Janusz Bugajski jest autorem prac zatytułowanych "Ethnic Politics in Eastern Europe: A Guide to Nationality, Policies, Organizations, and Parties" oraz "Nations in Turmoil: Conflict and Cooperation in Eastern Europe", z czego wynika, że specjalizuje się w politykach i konfliktach etnicznych w Europie Wschodniej.
 
Bardzo energicznie zajmuje się także uprawianiem propagandy na Bałkanach, a mianowicie w telewizji i radiu Kosowa, Czarnogóry oraz Albanii.
 
New Bugajski Hour
 
Bugajski News
 
Janusz Bugajski
 
 
Think tank CEPA finansowany jest w dużej mierze przez agencje rządowe USA oraz amerykański kompleks militarno-przemysłowy:
 
The Hirsch Family Foundation
National Endowment for Democracy
The International Visegrad Fund
The Smith Richardson Foundation
The East Tennessee Foundation
The Poses Family Foundation
The Baltic American Freedom Foundation
U.S. Mission to NATO
NATO Public Diplomacy Division
U.S. Naval Postgraduate School, Project on Advanced Systems and Concepts for Countering WMD
U.S. Department of Defense
U.S. Department of State
American Friends of the Czech Republic
FireEye
Lockheed Martin Corporation
The Lynde and Harry Bradley Foundation
Raytheon Company
New Vista Partners
European Defense Agency/ Systems Consultants Services Limited
Chevron Corporation
Bell Helicopter
Textron Systems
Cheniere
BAE Systems
The Hungary Initiatives Foundation
United States Institute of Peace
Friends of Slovakia
 
CEPA
 
CEPA ma filię w Warszawie:
 
W swym artykule Bugajski stwierdza, że słabe sankcje nałożone na Rosję przez USA i UE nie wyhamowały Kremla od jego «imperialnych ambicji», a ponadto «wzmocniły w nim przekonanie, że Zachód jest słaby i przewidywalny». Dodaje, że by ukrócić moskiewskie zapędy potrzebna jest «nowa strategia, sprzyjająca upadkowi Rosji oraz będąca w stanie pokierować międzynarodowymi konsekwencjami tego wydarzenia».
 
Pisze dalej, że Rosja, składa się z «85 elementów federacyjnych, z których 22 są pod względem etnicznym nierosyjskie i które mogłyby z powodzeniem stać się państwami całkowicie suwerennymi».

 
Bugajski prognozuje, że «załamanie infrastruktur państwa mogłoby oznaczać, zwłaszcza dla mieszkańców Syberii i rosyjskiego Dalekiego Wschodu zachętę do politycznego odłączenie się». oraz twierdzi, że «USA powinny powrócić do polityki zastosowanej w trakcie upadku Związku Sowieckiego, polegającej na wspieraniu demokratyzacji, pluralizmu, praw mniejszości, autentycznego federalizmu, decentralizacji oraz samostanowienie regionów i grup etnicznych żyjących w Rosji».
 
Praktycznie rzecz biorąc, komentuje Maurizio Blondet, Bugajski – mówiąc o «fragmentacji etnicznej oraz regionalnej Rosji, jej strukturze imperialnej oraz braku dynamizmu i demokracji» – proponuje zastosowanie dla tegoż kraju niczego innego jak słynnego żydowskiego Planu Kivunim, opracowanego w roku 1982, którego celem było wtrącenie w chaos – przy użyciu «podziałów etnicznych i wyznaniowych» -– wszystkich bliskowschodnich krajów islamskich, wzniecając w nich nienawiść pomiędzy zamieszkującymi je mniejszościami oraz tworząc ruchy separatystyczne.
 
Janusz Bugajski twierdzi, że Rosja «sponsoruje nacjonalizmy europejskie», dlatego więc «Waszyngton powinien popierać idee samostanowienia we wnętrzu Federacji Rosyjskiej», zaś by uniknąć konfliktów militarnych - «Zachód powinien nawiązywać kontakty z regionami rosyjskimi i wspierać ich pokojowe przejscie do stanu państw niezależnych».
 
Dodaje, że «NATO powinno zająć się przygotowaniem planów, tak w odniesieniu do niebezpieczeństw jak i do okazji, jakie pojawią się w związku z rozpadem Rosji», co dotyczy – wg. Bugajskiego – w szczególności europejskich sąsiadów Moskwy.
 
Bugajski pisze dalej, że obszary należące do Rosji «mogłyby zostać przyłączone do Finlandii, Ukrainy, Chin oraz Japonii – do których wcześniej należały, natomiast Północny Kaukaz, Region Środkowej Wołgi, Syberia i Daleki Wschód mogłyby stać się państwami w pełni niezależnymi, wchodzącymi w relacje z USA, Europą, Chinami i Japonią».
 
Blondet zauważa, że wypowiedź Bugajskiego nie jest bynajmniej opinią prywatną, jak że jest jednym z kierujących CEPA.
 
Do lipca 2017, szefem CEPA był Aaron Wess Mitchell, mianowany następnie przez Donalda Trumpa na stanowisko Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs. Jest to dokładnie to samo stanowisko, jakie zajmowała wcześniej Victoria Nuland-Nudelman, żona Roberta Kagan'a, która przy pomocy 5 miliardów dolarów, zarządzała przebiegiem ukraińskiego Majdanu, nadzorowaniem jego realizacji a także szczuciem na rosyjskojęzycznych mieszkańców Donbasu i Krymu, co wszystko razem stanowi ukraińską wersję Planu Kivunim.  

 
 
 
 
Victoria Nuland-Nudelman rozdaje ciastka w Kijowie
 
Warto także przypomnieć wojnę w Gruzji, dodaje włoski dziennikarz, prowadzoną z pomocą dostarczonych z Izraela instruktorów, strategów oraz uzbrojenia.  
 
 
Maurizio Blondet podsumowuje pisząc, że w rządzie USA znajduje się pomownie solidna siatka neocon'ów, chociaż nie jest ona tak dobrze zauważalna jak było to wcześniej.
 
Bugajski, kierowniczący organowi o nazwie South-Central Europe Area Studies Program przy Foreign Service Institute of the U.S. Department of State, występuje zatem w swych publikacjach w roli funkcjonariusza amerykańskiego ministerstwa spraw zagranicznych.
 
 
Nie wątpię, komentuje Blodet, że już wkrótce ujrzymy jak powstają w Rosji «spontaniczne ruchy separatystyczne», które będą dopraszać się głośno o demokrację i autonomię, a następnie zaczną walczyć o nie z bronią w ręku.
 
Usiłowania realizacji rozbioru Rosji mogą stać się jednakże sytuacją, w której Moskwa zadecyduje o rozpoczęciu wojny na terytorium Europy Zachodniej – dodaje.
 
Na podstawie:
 
***
 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.

  

KOMENTARZE

 • kilka uwag...
  .
  Nieznajomość tematu i brak chęci zgłębienia zagadnienia pojawiają się często również na portalach prawicowych. Tego przykładem jest artykuł «Salvini pieniacz?», oskarżający włoskiego polityka o brak stanowczości w stosunku do koalicjanta, tj. Ruchu 5 Gwiazd, itp. Rząd włoski funkcjonuje na podstawie kontraktu, więc rzeczą oczywistą jest pojawienie się kompromisów, chociaż ten dotyczący imigracji – wbrew temu co pisze Marcin Ursyński – wcale nie jest tak drastyczny, jak przedstawia to notka.

  Imigracja do Włoch została zredukowana o 90 procent. Coś tam dociera jeszcze, ale są to ilości niewielkie. Jedynie 2 dni temu, Libijczycy zawrócili około 150 migrantów, dzięki naciskom Włoch i Malty. Cytowana Giorgia Meloni to około 4 % elektorat. Jej krytyka to bardziej chęć powiększenia własnego zaplecza, niż wrogość do Salviniego, z którym pozostaje w bardzo dobrych relacjach.

  Salvini wykazuje bardzo dużo cierpliwości nie dlatego, że jest głupi, czy pozbawiony charakteru, ale ponieważ wie, że przed wyborami europejskimi, Włochy nie powinny narażać się na jakiekolwiek wstrząsy polityczne. Nowe wybory, nowe koalicje będzie o wiele łatwiej tworzyć nieco później. Tymczasem popularność Ligi osiąga wynosi ponad 35 %.

  https://kresy.pl/publicystyka/salvini-atakowany-za-brak-skutecznosci/

  Następnym przykładem wypisywania bzdur jest artykuł Piotra Stępnia, w którym mówi się jakoby po Adamowiczu mieli płakać Sycylijczycy. Naiwny autor powinien był zapytać się sam siebie, czy gdyby Dutkiewicz dla przykładu wyraził jakąś tam deklarację – rzeczą prawidłową byłoby napisanie, że taka jest opinia wszystkich mieszkańców Wrocławia. Orlando – burmistrz Palermo jest lewakiem, więc pysk strzępi, ale nie oznacza to wcale, że Palermitanie, czy też Sycylijczycy płakali po polskojęzycznej kanalii. Oni wszyscy w doopie mają tak Adamowicza jak i resztę, ponieważ sprawa jest marginalna dla Włochów.

  https://prawy.pl/100723-niemcy-zydzi-sycylijczycy-kreml-banderowcy-i-litewscy-szaulisi-czyli-kto-za-granica-plakal-po-adamowiczu/
 • Kompostowanie ludzkich zwłok w USA!
  .
  https://www.nbcnews.com/news/us-news/washington-could-become-first-state-legalize-human-composting-n952421
 • Jest tylko jedno ale!
  Władze rosyjskie a zwłaszcza społeczeństwo WIE o tych planach rozwalenia FR i nie nabrało i nie nabierze już się na te usraelskie harce.
  Może plan by się powiódł, gdyby te przemądrzałe pyszałki, co to chcą całym światem kierować, nie popełniły błędu: trzeba było zrobić kolorowe rewolucje najpierw w FR a potem zająć się Ukrainą.
  Teraz społeczeństwa w FR są bardzo czujne - ostatnio Japonia rozmawia z Rosją o zwrocie Wysp Kurylskich. Na tę wiadomość mieszkańcy tych wysp urządzają protesty, pomimo, że premier Japonii zapewnił, że wszyscy Rosjanie którzy zechcą się przesiedlić otrzymają dużą rekompensatę, a ci co zostaną nie będą prześladowani, ich prawa będą jak innych.
  Oczywiście, do tego dołączyły się USA, które zapewniły, że na Wyspach Kurylskich nie będą umieszczać swoich baz, hehehe:)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031