Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
491 postów 1282 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

O Izraelczyku, który używa waszych smartphone'ów...

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Pewnego dnia, Ahmed Mansur otrzymał SMS, wysłany z nieznanego mu numeru telefonicznego..."

 

O Izraelczyku, który używa waszych smartphone'ów i każe sobie za to płacić
 
L’ISRAELIANO CHE USA IL VOSTRO SMARTPHONE. E SI FA PAGARE PER QUESTO.
 
 
 
 
Maurizio Blondet      7 grudzień 2017       tłum. RAM
 
 
Ahmed Mansur jest działaczem na rzecz praw człowieka, mieszkającym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pewnego dnia, w sierpniu 2017 Mansur otrzymał SMS, wysłany z nieznanego mu numeru telefonicznego. Tekst komunikatu obiecywał ujawnienie "nowych tajemnic na temat tortur w więzieniach Emiratów"  i podawał link do nieznanej witryny internetowej, w który należało kliknąć, by móc je poznać.
 
Mansur jest nieufny. Bynajmniej nie z racji charakteru, ale dlatego, że kilka miesięcy wcześniej, w marcu został zaaresztowany przez władze Emiratów i przetrzymywany w odosobnieniu, a wszystko to na podstawie oskarżenia o "przestępstwa informatyczne" oraz o "rozpowszechnianie fake news szkodliwych dla integralności i godności kraju".
 
Dlatego – zamiast kliknąć – Mansur zrobił zrzut z ekranu otrzymanego SMS i wysłał go do Citizen Lab, stowarzyszenia aktywistów, zajmujących się prawami cyfrowymi, działającego przy Uniwersytecie w Toronto (Munk School), które już wcześniej pomagało mu, gdy jego telefon stał sie obiektem ataków hackerów.
 
Badając link – kanadyjska ekipa śledcza dotarła do spółki izraelskiej, powstałej 7 lat temu, noszącej nazwę NSO Group, która dorobiła się fortuny dzięki tylko jednemu sofware – «Pegasus».
 
 
NSO Group
 
 
Co by się stało, gdyby Mansur kliknął w podany adres?
 
 
John Scott-Railton, kierujący tego rodzaju badaniami w Citizen Lab wyjaśnia:
 
"Wszystko to, co ty sam możesz zrobić, używając do tego twojego telefonu – software «Pegasus» – posługując się twoim smartphone'm jest w stanie przeprowadzić. Może włączyć kamerę i widzieć z kim rozmawiasz lub śledzić osoby znajdujące się blisko ciebie; może włączyć mikrofon i słuchać; może także zrobić z twoim telefonem to, czego ty nie umiesz, tj. umieścić w nim obce pliki i opróżnić go z twoich plików. Może także manipulować danymi telefonu. «Pegasus» ma w nosie kodowanie – jest w stanie 'przeczytać' tak rozmowy telefoniczne, jak i komunikaty wysyłane oraz otrzymywane. Oprócz tego zdolny jest także do eliminacji siebie samego – co umożliwia mu uniknięcie procedur śledczych tak prawnych jak i policyjnych. Jest to najlepszy spyware, jaki opracowano do tej pory".
 
Citizen Lab
 
 
 
 
 
SMS, jaki otrzymał Ahmed Mansur.
W przypadku kliknięcia – jego smartphone zacząłby go szpiegować
 
 
NSO Group handluje swym «Pegasus'em». Koszt za 10 zinfiltrowanych smartphone'ów wynosi 650 000 dolarów, wraz z opłatą dodatkowych 500 000 dolarów za prawa instalacyjne.
 
Kto kupuje sofware «Pegasus»?
 
Citizen Lab odkrył, że w czerwcu 2017 urzędnicy rządu meksykańskiego używali «Pegasus'a», po to by śledzić dziennikarzy i prawników prowadzących dochodzenia w sprawie tajemniczego i potwornego zaginięcia około setki studentów, a także jak chodzi o inne bezkarne zabójstwa w tym kraju. Software został także użyty w telefonach aktywistów działających w Meksyku na rzecz Soda Tax, tj. super-opodatkowanie napojów gazowanych, odpowiedzialnych za otyłość u dzieci. New York Times poinformował, że co najmniej 3 meksykańskie agencje rządowe zapłaciły NSO Group 80 milionów dolarów za «Pegasus'a».
 
 
NSO Group nie ujawnia kim są jej klienci, ale agencja Citizen Lab zauważyła, że spółka zarejestowała domeny web (tak po to, by szpiegować, jak i po to, by pomagać w szpiegować)  Uzbekistanu, Bahreinu, Kenii, Arabii Saudyjskiej, Nigerii, Turcji, Qataru, Yemenu i Węgier. Oczywiście także Meksyku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 
Podobnie do innych genialnych start up – NSO Group ma swą siedzibę w miejscowości Herzliya, powszechnie uważanej za "uniwersytet Mossadu".


 
Omri Lavie 
 
Spółkę założyli Omri Lavie, Shalev Hulio i Niv Carmi, po odbytym wcześniej stażu pracy w Jednostce 8200, będącej informatyczną centralą szpiegowską wywiadu syjonistycznego.
 
NSO Group posiada 200 pracowników i biuro sprzedaży w Bethesda, w amerykańskim stanie Maryland, noszące nazwę West Bridge Technologies. Na swej stronie internetowej przedstawia się ono jako przedsiębiorstwo sprzedające "zaawansowane technologie agencjom państwowym w Ameryce Północnej, w szczególności w USA". Spółka miała także filię o nazwie OSY, z sidzibą w Luksemburgu, działającą w okresie maj 2016 – styczeń 2017.
 
Aktualnie, NSO Group została nabyta przez "Francisco Partners" – tzw. equity firm (inwestorzy finansowi nie publikujący bilansów) z San Francisco. Interesującym szczegółem jest fakt, że pośrednikiem zakupu – sprzedaży był generał Michael Flynn, były szef DIA, któremu firma "Francisco Partners" za wyżej wymienione doradztwo zapłaciła 100 000 dolarów. Jedynie w rok po zakupie start up – za 120 milionów dolarów – "Francisco Partners" usiłowała odsprzedać ją – za 400 milionów dolarów – Blackstone Group – innej equity firm, majacej siedzibę w Nowym Yorku.
 
 
Francisco Partners
 
Blackstone Group
 
Sprzedaż jednakże została uniemożliwiona, po tym jak najrozmaitsze stowarzyszenia, wśród których również Citizen Lab ujawniły (powyżej opisane) zajście.
 
THE MILLION DOLLAR DISSIDENT
NSO Group’s iPhone Zero-Days used against a UAE Human Rights Defender
 
 
Kilku meksykańskich dziennikarzy śledczych – via e-mail lub via tweet otrzymało – szczególnie chamskie, obraźliwe komunikaty. Jak ustalił Citizen Lab, jest to jeden ze sposobów umożliwiających zinfiltrowanie telefonu. W kwietniu Google ujawnił że wersja Android  «Pegasus'a», nosząca nazwę Chrysaor została zainstalowana w telefonach komórkowych w Gruzji, Turcji, na Ukrainie, w Tanzanii, w Meksyku i w Nigerii.
 
 
An investigation of Chrysaor Malware on Android   
 
 
Ujawniono, że rząd Panamy używał «Pegasus'a» wraz z podobnym sofware (o nazwie "Remote Control System" (RCS)), dostarczanym przez włoską Hacking Team  z Mediolanu. W roku 2015 spółka włoska stała sie ofiarą ataku hackerów, którzy wykradli 400 gigabites danych, co firmie pracującej na zamówienia rządowe popsuło reputację. Nietrudno jest dojść do wniosku, że za atakiem stał szczególnie wojowniczy albo też pozostający pod ochroną kogoś potężnego – rywal.
 
 
Wielu Izraelczyków i przyjaciół Syjonu (we Włoszech takich jak Marco Carrai) pracuje w sektorze, o którym mowa, jako że gwarantuje on bardzo wysokie zarobki.
 
Ocenia się, że rynek "legalny" (reprezentowany przez rządy państw) i nielegalny (organizacje przestępcze lub wywiady) szpiegowania poprzez smartphony i komputery wart jest ponad 86 miliardów dolarów – tak w odniesieniu do podsłuchów jak i obrony przed włamaniami cyfrowymi.
 
 
Hacking Team
 
  
Niedawno, Omri Lavie – jeden z trzech założycieli NSO Group zapowiedział, że założy wkrótce nową start up o nazwie Orchestra, której szlachetną misją stanie się "ochrona telefonów komórkowych przed atakami cyfrowymi". (...)
 
 
 
 
Zauważa się, że Izraelczycy robią silną reklamę temu rodzajowi software. Być może odbywa się to podczas kontaktów międzyrządowych. Dla przykładu, 25 listopada izraelski minister telekomunikcji – Ayoob Kara brał udział w sobotnim obiedzie razem z politykami i ministrami rządu polskiego. Na obiedzie byli obecni dwaj vicepremierzy: Mateusz Morawiecki i Piotr Gliński, a także vicesekretarz Jan Dziedziczak i senator Adam Bielan.
 
 
 
 
Beata Szydło "pobłogosławiona" przez rabina Ostroff'a
(od tłumacza: na odchodne!)
 
 
Wszyscy oni należą do partii będącej obecnie u władzy, do której Izraelczycy mają słabość – odwzajemnianą zresztą przez jej członków, ale o tym porozmawiamy następnym razem. (...)
 
 
Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 

 

 

KOMENTARZE

 • @
  //Dlatego – zamiast kliknąć – Mansur zrobił zrzut z ekranu otrzymanego SMS i wysłał go do Citizen Lab, stowarzyszenia aktywistów, zajmujących się prawami cyfrowymi, działającego przy Uniwersytecie w Toronto (Munk School), które już wcześniej pomagało mu, gdy jego telefon stał sie obiektem ataków hackerów.//

  Robisz żydom podwójną reklamę.

  Złoto i doktoraty żyda Munka.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Barrick_Gold#Legal_controversy

  //Peter and Melanie Munk [żydzi] are two of Canada’s greatest philanthropists. Their generosity to U of T exceeds $51-million, including a landmark donation in 2010 of $35-million – the largest single gift from an individual in the University’s history at the time – to create the Munk School of Global Affairs..

  Peter Munk is the Founder and Chairman Emeritus of Barrick Gold Corporation, the world’s largest gold producer. He was born in Hungary and graduated from the University of Toronto in 1952 (BASc, Electrical Engineering). Mr. Munk has an Honorary Doctor of Laws (1995) from the University of Toronto. He and Melanie Munk were each given an Honorary Doctor of Sacred Letters from Trinity College at the University of Toronto in 2004.

  Mr. Munk was made an Officer of the Order of Canada in 1993, and was promoted to Companion of the Order of Canada in 2008, the country’s highest civilian honour. In 2002, he was presented with the Woodrow Wilson Award for Corporate Citizenship, becoming the first Canadian to receive this prestigious award. Mr. Munk has received many other honours, including honorary doctorates, and inductions into the Canadian Mining Hall of Fame and the Canadian Business Hall of Fame. He was also the recipient of the Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal in 2012, and in 2016 was awarded the Commander’s Cross with Star of the Order of Merit of the Republic of Hungary. Mr. Munk has lived in Toronto, Canada for most of his life, having graduated in Electrical Engineering from the University of Toronto in 1952.
  Public Honours

  Recognized on New York Stock Exchange’s inaugural Wall of Innovators, 2017
  Named the Most Important Mining Man in Canadian History, Canadian Mining Journal, 2017
  Outstanding Philanthropist Award, Association of Fundraising Professionals Greater Toronto Chapter, 2016
  Commander’s Cross with Star of the Order of Merit of the Republic of Hungary, 2016
  Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal, 2012
  CIBC Mining Man of the Year, 2011
  Canadian Club Lifetime Achievement Award, 2011
  Lifetime Business Achievement Award, Canadian Council for the Americas, 2011
  Business Leader of the Year, Ivey Business School, University of Western Ontario, 2010
  Companion of the Order of Canada, 2008
  International Distinguished Entrepreneur Award, Asper School of Business, University of Manitoba, 2008
  Woodrow Wilson Award for Corporate Citizenship, 2002
  Inducted into the Canadian Mining Hall of Fame, 2002
  Canadian International Executive of the Year Award, Canadian Council for International Business, 2000
  Inducted into the Canadian Business Hall of Fame, 1997
  Officer of the Order of Canada, 1993
  Canada’s Mining Man of the Year, 1993
  Youngest Canadian to speak to the Canadian Club, 1963
  Academic Honours

  Honorary Doctorate, Trinity College, University of Toronto, 2004
  Honorary Doctorate, Technion-Israel Institute of Technology, Haifa, Israel, 2001
  Honorary Doctorate, Concordia University, Montreal, 1999
  Distinguished Lecturer, James Gillies Alumni Lecture, York University, Toronto, 1995
  Honorary Doctorate, Bishop’s University, Quebec, 1995
  Honorary Doctorate, University of Toronto, 1995
  Honorary Doctorate, Upsala College, New Jersey, 1991//

  https://munkschool.utoronto.ca/about-munk/peter-and-melanie-munk/

  https://vimeo.com/165319685
 • @Arjanek 07:22:58
  .
  "Robisz żydom podwójną reklamę."

  zastanów się, zanim coś napiszesz, Arjanek!... ;)))

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829