Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
517 postów 1380 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Niebezpieczne związki włoskiej Ligi: Finał

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

«Conte jest dziś zadeklarowanym pro-trump'owcem, a za sprawą Trump'a obserwujemy rozmontowywanie Unii Europejskiej – kawałek po kawałku – co odbywa się przy udziale Włoch w roli kamikadze...»

 

RAM          22 marzec 2020  

 
W ostatnich dniach, wielu Włochów pyta: Jak to jest możliwe, że epidemia spowodowana koronawirusem koncentruje się w Lombardii, a w szczególny sposób na obszarze prowincji Brescia i Bergamo?
 
Ilaria Capua, ceniona wirusolog pracująca na Florydzie stwierdza w jednym z wywiadów:
«Koronawirus krąży w Lombardii w sposób zupełnie nietypowy i nie wiemy dlaczego tak się dzieje».
 
Wirusolog Maria Rita Gismondo mówi w ostatnich godzinach:
«Dzieje się coś dziwnego. Agresywność wirusa na terenie Lombardii jest nie do wyjaśnienia. Nie rozumiemy tego, co się dzieje. Liczba zgonów jest wyższa niż w Chinach, choć dotyczy to obszaru niewyobrażalnie mniejszego od chińskiego; także przedział czasowy w którym się to wszystko odbywa jest o wiele krótszy».
 
Bloger o pseudonimie Mitt Dolcino (manager pracujący w korporacjach wielonarodowych, inżynier z zawodu) zastanawia się nad wytłumaczeniem tejże kwestii w swym artykule pod linkiem: https://www.mittdolcino.com/2020/03/21/il-governo-conte-blinda-le-aziende-strategiche-italiane-ampliando-il-golden-power/.
 
Mitt, już w tytule stwierdza:
«W związku z podjęciem przez UE decyzji o zezwoleniu państwom członkowskim na nieograniczony deficyt budżetowy, rząd Conte'go zabezpiecza strategiczne przedsiębiorstwa włoskie, rozszerzając tzw. golden power – wtykając tym samym kij w szprychy Francuzom i Niemcom».
 
 
Dodaje również, iż w odniesieniu do Berlina posunięcie tego rodzaju jest super-logiczne: Niemcy zdają sobie sprawę z tego, że bez euro wyciągnęłyby nogi; otrzymują możliwość grania na zwłokę (dostaną także czas na uratowanie Deutsche Bank'u), w oczekiwaniu, że – gdy Trump zostanie za jakiś odsunięty od władzy – stary schemat w Europie powróci i na Włochach odegrają się z nawiązką.  
 
Bloger przypuszcza, że faktycznym autorem przedstawionej we Włoszech strategii (oprócz użycia golden power, 100 miliardów euro ma zostać przeznaczone na prace publiczne) bynajmniej nie jest Conte, ale czynniki zewnętrzne. Mitt sądzi że chodzi o USA.
 
Coronavirus: quali le aziende strategiche per il Governo
Europe’s Central Bank Vastly Expands Stimulus Measures
 
Zauważa, że dzienniki włoskie – w tym, w sposób szczególny te wychodzące na Północy Włoch – informacje o decyzji Conte'go starały się dość skrupulatnie ukryć.
 
Przypomnijmy, że Liga jest przede wszystkim reprezentacją przedsiębiorców produkujących na obszarze tzw. «Padanii» (prowincje Bergamo i Brescia, zaatakowane nietypowym wirusem, są wyjątkową ich koncentracją), którzy realizując duże ilości zamówień z Niemiec chcą pozostać w strefie euro.
 
Mitt sądzi, że francusko-niemiecka UE – podobnie jak wspierała wcześniej katalońskiego separatystę Puidgemont'a (przeciwko rządowi hiszpańskiemu) – obecnie będzie popierać fałszywych «niepodległościowców» tworzących Ligę, głoszącą od pewnego czasu, iż zamiast wyjść z Unii (czego domagali się wcześniej), pragną «zmieniać ją od wewnątrz». Ich zamiarem jest oddzielenie włoskiej Północy – przynajmniej w kategoriach ekonomicznych – od reszty Włoch (walka o tzw. autonomię regionów północnych nasiliła się ostatnio).
 
W ostatnich tygodniach, odnosi się jednakże wrażenie, że realizacja owego planu jest całkowicie zastopowana. Należy bowiem pamiętać o tym – podkreśla Mitt – że Mike Pompeo jest z pochodzenia Abruzyjczykiem (Abruzja to region w środkowych Włoszech), a są to ludzie twardzi. Pompeo stwierdził niedawno w kontekście koronawirusa, że «USA ocenią wszystkie kraje, jak chodzi o ich stosunek do sytuacji i propagandy chińskiej».
 
 
Bloger – podobnie do cytowanych na początku wirusologów – zauważa, iż wirus uśmiercający przewlekle chorych emerytów z prowincji Bergamo i Brescia – ze względu na swą niezwykłą agresywność – różni się bardzo od patogena, który zainfekował kilka tygodni wcześniej Codogno w lombardzkiej prowincji Lodi.
 
Jak widzicie – stwierdza Mitt – kwestia włoska, włączona w kontekst amerykański staje się w pełni trójwymiarowa. Conte jest dziś zadeklarowanym pro-trump'owcem, a za sprawą Trumpa obserwujemy rozmontowywanie Unii Europejskiej – kawałek po kawałku – co odbywa się przy udziale Włoch w roli kamikadze.
 
***
 
W tym miejscu, warto przypomnieć, że
 
27 sierpnia 2019, wczesnym rankiem, Donald Trump umieścił na Twitter'ze – kuriozalny z jednej strony i wiele mówiący z drugiej – wpis o następującej treści:
 
 
«Starting to look good for the highly respected Prime Minister of the Italian Republic, Giuseppe Conte. Represented Italy powerfully at the G-7. Loves his Country greatly & works well with the USA. A very talented man who will hopefully remain Prime Minister!»
 
«Sprawy obierają dobry obrót dla wielce poważanego premiera Republiki Włoskiej, Giuseppe Conte. Mocno reprezentował Włochy na G-7. Bardzo kocha swój kraj i dobrze współpracuje z USA. Bardzo utalentowany człowiek, który, mam nadzieję, pozostanie premierem!»
 
Jaki był wtedy kontekst polityczny wypowiedzi Donalda?
 
Otóż we Włoszech, upadł co tylko rząd koalicji Ruch 5 Gwiazd – Liga – kierowany przez Giuseppe Conte. Jak się wkrótce okazało, ten sam Conte stanął na czele kolejnego włoskiego rządu, tym razem koalicji Ruch 5 Gwiazd – Partia Demokratyczna.
 
(O czym jest pod linkiem:
 
Przypomnijmy także, iż dzień wcześniej, tj. 26 sierpnia 2019 Niezależna.pl napisała, iż Anna Maria Anders – nowa ambasador Rzeczpospolitej we Włoszech, pragnie zorganizować w jesieni spotkanie Mateusza Morawieckiego z Giuseppe Conte (o który sądziło się powszechnie, że jest lewicowy):
 
***
 
Dwa następne, osobliwe «zbiegi okoliczności» do odnotowania.
 
Pierwszy z nich dotyczy proroczych zdolności hedge fund'u o nazwie Bridgewater Associates LP, który w ubiegłym roku przewidział załamanie na giełdach, jakie z powodu koronawirusa miało miejsce w marcu 2020 i bardzo ładnie zarobił na tym.
 
Bridgewater Associates LP has bet more than $1 billion that stock markets around the world will fall by March, said people familiar with the matter.
 
Drugi przypadek to «jasnowidztwo» włoskiego premiera Conte, czyli rezolucja rady ministrów z dnia 31 stycznia 2020 roku, która już wtedy proklamowała stan wyjątkowy na terenie Włoch, mający obowiązywać przez 6 miesięcy, o czym wówczas nikt nie wiedział.

   

 https://www.gazzettaufficiale.it/eli/id/2020/02/01/20A00737/sg

 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

 Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.

KOMENTARZE

 • Drobny komentarz...
  Pan Piński utrzymuje, że we Włoszech, "dzieci i wnuki wykończyły rodziców i dziadków"... bzdura, bo, niestety, włoscy staruszkowie albo mieszkają sami z opiekunką, albo ladują w domu starców...
 • Statystyki
  Co roku, umiera we Włoszech około 600 000 – 650 000 osób (w tym 20 000 w wyniku wirusa grypy i infekcji szpitalnych), czyli 50 000 miesięcznie, czyli 1666 DZIENNIE!...
  https://www.linkiesta.it/it/article/2017/11/02/ogni-anno-ci-sono-600mila-funerali-ma-di-cosa-muoiono-gli-italiani/36032/

  Dane odnośnie roku 2019 są na dzień dzisiejszy częściowe i znajdują się pod linkiem: https://www.money.it/Quanti-morti-in-Italia-ogni-anno-principali-cause-decesso

  http://dati.istat.it/Index.aspx?QueryId=26428#
 • W roku 2017
  Arriviamo ora all’influenza e alla polmonite. I dati ISTAT ci dicono che su un totale di più di 53.000 morti a causa di malattie del sistema respiratorio nel 2017,

  w roku 2017 miało miejsce 53.000 zgonów jedynie wskutek chorób układu oddechowego!... na totale 650 614 zgonów!
 • STATYSTYKA ZGONY WE WŁOSZECH, W ROKU 2017
  Włochy, rok 2017, zmarło 650 614 osób

  1. Choroby układu krążenia: 232.992
  2. Nowotwory: 180.085
  3. Choroby układu oddechowego: 53.372
  4. Choroby systemu nerwowego (Parkinson, Alzheimer...): 30.672
  5. Choroby metaboliczne i układu endokrynologicznego (diabete): 29.519
  6. Choroby psychiczne: 24.406
  7. Choroby układu pokarmowego: 23.261
  8. Choroby z powodów traumatycznych (suicidi, omicidi, incidenti stradali…): 20565
  9. Choroby z przyczyn niewyjaśnionych: 14.257
  10. Choroby zakaźne i spowodowane pasożytami: 14.070
  11. Choroby układu moczowego: 12.017
  12. Choroby kości i tkanki łącznej (es: artrite): 3.651
  13. Choroby krwi problemy układu immunologicznego: 3.272
  14. Choroby skóry: 1.413
  15. Śmierć wskutek wad rozwojowych i anomalii chromozomowych: 1.399
  16. Śmierć wskutek problemów okołoporodowych: 801
  17. Śmierć wskutek komplikacji podczas ciąży i porodu: 16

  http://dati.istat.it/Index.aspx?QueryId=26428#
  https://www.money.it/Quanti-morti-in-Italia-ogni-anno-principali-cause-decesso
 • Włochy, zgony, rok 2019 ----- 647 000 osób!
  Per 647mila morti totali in Italia nel 2019, ...

  https://www.money.it/Quanti-morti-in-Italia-ogni-anno-principali-cause-decesso
 • @RAM 23:42:15
  Od dawna cenię Pańskie wpisy.
  Łączę pozdrowienia.
 • Kresy.pl, szanujcie się!
  Nie publikować głupot i nie siać paniki!

  W związku z artykułem: https://kresy.pl/wydarzenia/koronawirus-na-polnocy-wloch-osoby-powyzej-60-roku-zycia-nie-sa-podlaczane-do-respiratorow/?utm_source=notification&utm_medium=browser

  Przeczytać: https://www.repubblica.it/esteri/2020/03/20/news/regno_unito_sottosegretaria_coronavirus_nadine_dorries_polemica_tweet_60enni_ricoveri-251805636/
  http://www.pulsetoday.co.uk/clinical/clinical-specialties/respiratory-/italian-embassy-corrects-uk-minister-claim-that-over-60s-not-being-treated/20040409.article
 • @KOSSOBOR 23:52:13
  dzięki, też pozdrawiam!
 • @RAM 00:04:20
  z prostej przyczyny głupie, bo poniżej sześdziesiątki mało kto choruje!
 • @RAM 00:07:38
  a jak choruje, to siedzi w domu i nie potrzebuje respiratora, bo przebieg choroby nie jest dramatyczny!
 • W Wielkiej Brytanii, lekarze zalecają zaszczepionym przeciwko grypie, by siedzieli w domu przez 3 miesiące!
  TAK WSPANIAŁE SĄ SZCZEPIONKOWE GOOOOOOOOOVNA!

  Coronavirus: Top medic warns anyone who gets the flu jab should stay at home
  People who get the winter flu jab are firmly advised to shield themselves from the coronavirus by isolating for 12 weeks, the deputy chief medical officer for England warns.
  https://www.mirror.co.uk/news/uk-news/coronavirus-top-medic-warns-anyone-21708701

  PRZYPOMINAM:
  http://ram.neon24.pl/post/153857,trumny-w-bergamo-i-dywanowe-szczepienia-przeciwgrypowe
 • Dziękuję, że jesteś..
  Jesteś dobrze zorientowany w tematyce włoskiej, więc mam dwa pytania:

  Czy czarna szlachta wenecka czyli Gwelfowie nadal istnieją?

  Jak w obecnej sytuacji Włochy radzą sobie z wywozem śmieci?

  Pytania niby bez sensu, ale nurtują mnie..

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 22:37:01
  przyznam, że z gwelfami nie zadaję się, ani też z inną szlachtą włoską... jest ona zresztą całkowicie zdegenerowana, czego przykładem jest ex premier Włoch, hrabia Paolo Gentiloni...

  problem śmieciowy dywersyfukuje się w zależności od regionu!

  też pozdrawiam!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930