Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
495 postów 1288 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Eruv: Jak Żydzi robią swego boga w konia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

«Początkowo jego zasięg ograniczony był do Upper West Side – z biegiem lat objął prawie całą wyspę, przebiegając trasę 33 km...»

RAM       6 styczeń 2020

 
Na wyspie Manhattan w Nowym Jorku zawieszony jest cienki drut, którego trasa rozpoczyna się od Upper West Side, biegnie w kierunku Midtown, dociera do Greenwich Village, po czym przebiega przez East Village, pnie się dalej w górę, rozpościerając się w pobliżu East River, aż do końca Central Park, następnie do Harlem, aby wróć do punktu wyjścia.
Spacerując ulicami miasta, prawdopodobnie niewielu ludzi zauważa tenże drut, który jest bardzo ważny dla ortodoksyjnych Żydów nowojorskich.
Drut, o którym mowa – po hebrajsku eruv – jest rytualnym płotem, który pozwala ortodoksyjnym Żydom na wykonywać tych czynności, które zakazane są podczas szabatu (np. robienie zakupów, wyjście z dzieckiem w wózku do parku, itp.).
Eruv (lub eruvin, w liczbie mnogiej) to prawdziwe lub symboliczne ogrodzenie służące do rozszerzenia zasięgu prywatnego domu na przestrzenie publiczne, umożliwiając tym samym obejście żydowskiego zakazu szabatowego.
Słowo eruv oznacza „mieszanie” i jest skrótem od eruv chatzerot, czyli „mieszanie domen”. Jest połączeniem kilku prywatnych domów w jeden wspólny dom.
Obszar objęty drutem jest dla Żydów prywatnym domem.

Jeżeli więc obszar objęty drutem stanowi połówkę Manhattanu, to Żydzi mogą poruszać się po połowie Manhattanu, robiąc rzeczy niedozwolone w szabat .
Eruvin występują w wielu miastach na całym świecie i są obecne przede wszystkim tam, gdzie istnieją spore społeczności żydowskie.

W niektórych przypadkach terytoria te są ograniczone prawdziwymi płotami, a w innych funkcję tę spełniają kable elektryczne lub mury miasta.
Czasami są one czysto symboliczne, jak w Wenecji – jedynym włoskim mieście posiadającym eruv. W rzeczywistości, Wenecja jest miastem, które stanowi eruv, jako że w roku 2016, główny rabin gminy żydowskiej w Wenecji, Scialom Bahbout, podpisał umowę z burmistrzem Luigi'm Brugnaro, która mówi, że miasto jednym wielkim „domem” dla Żydów.
Eruv na Manhattanie nie jest łatwo dostrzegalny, przebiegający pośród wielu kabli elektrycznych zawieszonych ponad ulicami, ale ortodoksyjni Żydzi w mieście wiedzą, gdzie się on znajduje.
Został zainaugurowany po raz pierwszy w roku 1999. Początkowo jego zasięg ograniczony był do Upper West Side, ale z biegiem lat objął prawie całą wyspę, przebiegając trasę 33 km.
Utrzymanie i naprawy drutu kosztują społeczność żydowską od 125 000 – 150 000 dolarów rocznie.
Funkcjonuje nawet strona internetowa oraz konto na Twitterze o nazwie Manhattan Eruv, które informuje o stanie drutu, a także mapa Google Maps, gdzie można zobaczyć jego dokładną pozycję.
 
Aby «ogrodzenie» było koszerne, drut musi być zawieszony co najmniej 4.5 metra nad ziemią, musi znajdować się na szczycie słupa, do którego jest przyczepiony, musi być być prowadzony w linii prostej od jednego do drugiego słupa, oraz zatwierdzony przez władze lokalne (dlatego z zasięgu koszer wyłączony jest obszar ONZ, nad którym miasto Nowy York nie posiada jurysdykcji).
Jeśli drut traci ciągłość lub inne wymagane od niego cechy, natychmiast naprawia się go, tak aby był gotowy na sobotę.
W każdy czwartek i piątek, dwóch rabinów sprawdza koszerność drutu na całej jego trasie, co zajmuje kilka godzin. Punkty niekoszerne zostają zgłoszone firmie, która zajmuje się reparacją eruv'a.
Takim to sposobem prawie że cały Manhattan stał się domem Żydów.
 
VIDEO: «There's a hidden wire stretched above American cities»
 
VIDEO: Rabin Moshe Tauber kontroluje eruv na Manhattanie
 
 
Na podstawie:
 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 

KOMENTARZE

 • BREAKING: Soleimani was in Iraq to ease regional tensions; then Trump said ‘Kill him’
  https://www.liberationnews.org/breaking-soleimani-was-in-iraq-to-ease-regional-tensions-then-trump-said-kill-him/
 • Jedna z oszukańczych sztuczek
  Ortodoksyjnym żydom nie wolno w szabas podróżować, ale wolno przemieszczać się po wodzie, a więc na siedzenie samochodu kładą poduszkę napełnioną wodą i w ten sposób żeglują zamiast jechać. Słyszałam te historię od nieortodoksyjnego rosyjskiego żyda, więc chyba mówił prawdę. :)
 • ...
  https://twitter.com/AWAKEALERT/status/1144134909415448576
 • @Lotna 19:54:31
  To nie jest żadna "oszukańcza sztuczka", tylko prawny techniczny wybieg.

  Żydzi rozumieją Prawo Mojżeszowe jako kontrakt czy przymierze zawarte między Bogiem a nimi. Nie jako przedmiot moralnej czy racjonalistycznej interpetacji, tylko jako formalna i uświęcona umowa. Zgodnie z tym, jeśli żydzi będą się wywiązywać ze swoich zobowiązań, Bóg dotrzyma Swoich obietnic.

  Ponieważ nie da się przestrzegać wszyskich punktów Prawa zgodnie z bezpośrednią interpretacją, potrzebne są obejścia opracowane przez uczonych w Prawie.

  Na przykład, w szabas nie wolno pracować, ale czasem jest niezbędne wykonać jakąś pracę. Można więc zatrudnić kogoś, kogo Prawo nie obowiązuje, czyli nie-żyda. Posiłki są przygotowywane poprzedniego dnia przez żydów, zaś tak zwany szabes-goj może je podgrzać.

  Żydzi nie są scentralizowani, i są odłamy, które zezwalają na podgrzanie posiłku samemu, lub podróżowanie wspólczesnymi środkami komunikacji, jeśli jest się pasażerem a nie kierowcą.

  Chrześcijanie są takim odgałezięniem religii żydowskiej, które zawiesiło Prawo (poza określonymi punktami wyliczonymi w Aktach Apostolskich) ze względu na nastanie czasów mesjańskich, czyli nadejścia Chrystusa, który "Prawo wypełnił". Żydzi Talmudyczni to są ci co nie uznali Jezusa za Mesjasza i oczekują nadejścia innego.
 • co na to Niebiosa ?
  Co za perfidne byty, nawet Boga próbują wykołować.
 • @Pedant 20:39:48
  Nawet jeśli coś jest zgodne z prawem, nie znaczy, źe jest prawe - w rozumieniu dobre, sprawiedliwe, czy etyczne/ moralne.
  Oczywiście, źe takie jest ich rozumowanie, co wynika z ich cywilizacji. Ale nie z mojej i dlatego tego typu ich „prawne techniczne wybiegi” są dla mnie (i mam nadzieję nie tylko dla mnie) oszukańczymi sztuczkami.
 • @Nibiru 21:37:18
  Ich bóg zapewne ręce zaciera z radości, że jego wybrańcami jest taka cwana nacja.
 • @Lotna 22:40:03
  W kwestii drutów. Może druty ogrodzenia w Auschwitz też pełniły podobną rolę. :-)
 • @Lotna 22:38:28
  "Oczywiście, źe takie jest ich rozumowanie, co wynika z ich cywilizacji. Ale nie z mojej i dlatego tego typu ich „prawne techniczne wybiegi” są dla mnie (i mam nadzieję nie tylko dla mnie) oszukańczymi sztuczkami."

  Może byłyby oszukańcze w perspektywie chrześcijańskiej. Mógłbym podać wiele przykładów gorszych "oszukaństw" z drugiej strony, ale nie czerpię satysfakcji z takiej "krytyki". Niech się Pani szczyci swoją wyższością "cywilizacyjną".

  Pani zapewne nie podróżowała by ani nie uzdrawiała w szabas, nawet w wypadku istotnej potrzeby. Już to widzę. Cytat:

  A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę. Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go. On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: "Podnieś się i stań na środku". Podniósł się i stanął. Wtedy Jezus rzekł do nich: "Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić? Życie ocalić czy zniszczyć?". I spojrzawszy wokoło po wszystkich, rzekł do człowieka: "Wyciągnij rękę". Uczynił o i jego ręka stała się znów zdrowa. Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.
 • @Pedant 23:48:22
  Człowieku, o czym ty mówisz? Mnie żadne szabasy nie obowiązują, co nie znaczy że nie jestem w stanie odróżnić uczciwości od krętactwa.
 • @Lotna 00:47:14
  "Człowieku, o czym ty mówisz? Mnie żadne szabasy nie obowiązują, co nie znaczy że nie jestem w stanie odróżnić uczciwości od krętactwa."

  Kobieto, nic nie zrozumiałaś. Albo nie chcesz rozumieć.
 • @Pedant 01:04:06
  Doskonale rozumiem twoją demagogię, mężczyzno.
 • @Lotna 01:53:42
  "Doskonale rozumiem twoją demagogię, mężczyzno"

  Myśliicie, że rozumiecie. I nie jest to demagogia ani obrona talmudyzmu.
 • Żydzi oskarżają Soleimaniego o atak na siedzibę AMIA w Buenos Aires
  .
  https://ejpress.org/60976-2/
  https://www.mosaico-cem.it/attualita-e-news/personaggi-e-storie-attualita-e-news/jair-bolsonaro-dichiara-soleimani-fu-il-responsabile-dellattacco-allamia-a-buones-aires-nel-1994

  szczegóły pod linkiem:

  https://ram.neon24.pl/post/141474,andinia-plan-czyli-zydowski-apetyt-na-patagonie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829