Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
495 postów 1294 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

«Ibiza-gate»: Strache wyeliminowany przez Mossad

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

«Pozostaje tylko jedno państwo, które posiada zasoby ludzkie oraz techniczne możliwości dla wykonania takiej operacji...»

RAM      29 maj 2019   
 
 
Polityka Austrii została wstrząśnięta niedawno aferą „Ibiza-gate”.  
 
Według oskarżeń, Heinz-Christian Strache, zastępca kanclerza Kurz'a dyskutował na Ibizie nad możliwością by, obywatel obcego kraju zainwestował w gazetę austriacką, w zamian za późniejsze pozytywne opinie wypowiadane przez nią.
 
 
Rudolf Adam, były dyplomata i zastępca szefa niemieckiego wywiadu federalnego, twierdzi, że skandal, który wywrócił austriacką politykę do góry nogami, został zorganizowany przez izraelskie tajne służby.
 
Adam, piszący dla nimieckiego magazynu politycznego Cicero, mówi, że wszystko wskazuje na to, że plan wyeliminowania Heinza-Christiana Strache – wicekanclerza Austrii – przy pomocy kompromitującego wideo, nie został zrealizowany przez Stany Zjednoczone, które są obecnie „całkowicie zajęte Koreą, Iranem i Chinami”.
 
Za „politycznym zabójstwem” nie może też być Rosja – stwierdza Adam – podkreślając, że były kanclerz popierał bliższą współpracę z Moskwą.
 
Żadna europejska służba wywiadowcza „nie mogłaby i nie wolno byłoby jej” zorganizować tego rodzaju pułapki, mówi Adam i dodaje, że Chiny i kraje arabskie wydają się mieć niewielkie zainteresowanie austriacką polityką wewnętrzną.
 
„Pozostaje tylko jedno państwo, które posiada zasoby ludzkie oraz techniczne możliwości dla wykonania takiej operacji, a także oczywisty powód: jest nim Izrael” – kontynuuje były agent wywiadu niemieckiego.
 
Rufold Adam, który pracował w niemieckich ambasadach w Moskwie i Londynie, wskazuje, że społeczności żydowskie w Europie obawiają się wzrostu nastrojów antysemickich i negacji Holokaustu, które mogą stanowić zagrożenie dla istnienia państwa Izrael.
 
Twierdzi, że​​ Strache uosabia „zakorzeniony antysemityzm” i „banalizację” nazistowskich okrucieństw, więc Izrael musiał na nie zareagować.
 
 
„Żywotnym interesem Izraela jest proizraelska polityka Unii Europejskiej. Polityka, która zresztą wzbudziła kontrowersje wśród państw-członków UE. Triumf partii politycznych zbliżonych do prawicowej FPÖ mógłby zainicjować porzucenie przez UE polityki proizraelskiej i sprawić, że Unia przyjęłaby linię polityczną bardziej krytyczną w stosunku do Izraela” – tłumaczy Adam.
 
Jak na ironię, sam Rudolf Adam, po opublikowaniu swej opinii został przez Żydów oskarżony o antysemityzm.
 
Według izraelskiego dziennika Ynetnews, Konferencja Europejskich Rabinów (CER – główny, europejski sojusz rabiniczny) – stwierdziła, że ​​próba obwiniania Izraela za upadek Strache „przypomina klasyczny antysemityzm”  i nie powinno się ignorować jej.
 
Przypomnijmy, że 17 maja dwie niemieckie gazety doniosły, że Heinz-Christian Strache, szef partii nacjonalistycznej FPÖ, i jego asystent Johann Gudenus dyskutowali o interesach z kobietą (która później okazała się być obywatelką Łotwy), w zamian za przyjazne opinie na temat ich partii w gazecie, w której kobieta miała dostać udziały.
 
Rozmowa przypuszczalnie miała miejsce na Ibizie latem 2017 roku.
 
Kobieta próbowała podobno zainwestować nielegalne pieniądze w największą austriacką gazetę Kronen Zeitung. Po ubiciu interesu miała nadać gazecie trend korzystny dla FPÖ, skutecznie zwiększając szanse wyborcze partii w wyborach powszechnych w 2017 roku.
 
 
Wideo pozostało nieopublikowane przez prawie dwa lata i pojawiło się dopiero około tygodnia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
 
Adam uważa, że​​ nie jest to zbieg okoliczności, biorąc pod uwagę „bezprecedensowy sukces” europejskich partii prawicowych i że Strache odgrywał „centralną rolę”  wraz ze swoją FPÖ w tymże bloku prawicowym.
 
Strache, który nie zakwestionował autentyczności nagrania, ale nazwał je „ukierunkowanym zabójstwem politycznym”, został zmuszony do rezygnacji z funkcji wicekanclerza i lidera FPÖ.
 
 
Kanclerz Sebastian Kurz rozwiązał koalicję swej partii z FPÖ, zmuszając Strache do rezygnacji ze stanowiska w rządzie.
 
Sam Kurz zrezygnował w poniedziałek, po wotum nieufności w parlamencie, podczas gdy jego rząd upadł.
 
VIDEO kompromitujące Strache:
 
Wersja oryginalna artykułu z www.cicero.de pod linkiem:
 
Włoska agencja agi.it donosi dziś, że rolę biznesmenki odegrała studentka z Bośni, której zapłacono 7000 euro.
 
Przeczytać także:
 
Na podstawie:
 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.

 

KOMENTARZE

 • oczywiście, notka nie wyjaśnia sprawy najważnieszej
  jaki wpływ ma wicekanclerz Austrii na możlwość zainwestowania cudzoziemca w akcje jakiejś tam gazety ?
 • @interesariusz z PL 12:27:11
  .
  OCZYWIŚCIE blog jest dla ludzi dysponujących pewnym potencjałem intelektualnym, więc nie przytacza się na nim informacji elementarnych, tj. tych znanych z gazet czy dzienników telewizyjnych, zakładając, że inteligentni czytelnicy znają je na bieżąco...

  Strache obiecywał podstawionej babie kontrakty publiczne w austriackich autostradach, w zamian za kupno i politykę informacyjną gazety...

  https://www.thelocal.at/20190519/austrias-kurz-announces-new-elections-over-corruption-scandal
  https://www.lastampa.it/2019/05/19/esteri/un-video-azzera-il-patto-con-lultradestra-kurz-licenzia-strache-elezioni-anticipate-eZSdp81UZwuuDU9G6HP1yJ/pagina.html

  mądry czytelnik jest w stanie znaleźć sobie w internecie to, czego nie wie, będąc całkowicie zielonym w temacie..
 • Rzecz stara, sprzed ponad 2 lat... NIEAKTUALNA!
  .
  https://prawy.pl/102268-wloski-policjant-mowi-kim-sa-imigranci-przybywajacy-do-europy/

  http://www.ilgiornale.it/news/cronache/migranti-lettera-dellagente-ecco-che-vi-nascondono-1451057.html
 • Czy autor natrafił na "ślad"
  niemieckiego aktora i showmana Jana Böhmermanna ?
  Jest taka postać i ponoć bardzo popularna.Otóż ów człowiek na kilka miesięcy przed eksplozją skandalu publicznie wypowiedział frazy świadczące o tym że znał treść feralnego video.Zatem powstały spekulacje skąd (zna treść kasety).Może widział ale kto i dlaczego mu to udostępnił? albo co gorsza brał udział w jej (kasety) powstawaniu?
  Na razie trwają spekulacje.U nas informacji na ten temat wiadomo że zero.Gdzie indziej bardziej powściągliwie ale też skąpo.
  W wikipedycznej notce biograficznej coś się wspomina ale tylko w niemieckojęzycznej edycji (w angielskiej już nie) https://de.wikipedia.org/wiki/Jan_B%C3%B6hmermann

  Więc może w italiańskich mediach coś o tym napomykają ? bo sprawa ciekawa jest wielce,niby prosty celebryta a okazuje sie prorok.
 • @ikulalibal 14:56:59
  .
  pisze się jedynie, że komik wiedział o tym i że zapowiadał publicznie skandal w Austrii...

  nie wiadomo do tej pory skąd wiedział i nie wiadomo kto przekazał nagranie 2 niemieckim gazetom...
 • @RAM 15:19:11
  Szokujące ustalenia. W austriackiej „aferze taśmowej” nie brali udziału Rosjanie. To była prowokacja. Rząd upadł. Dziennik „Kronen Zeitung” przedstawił kulisy powstania nagrania, w którym były już wicekanclerz Austrii Heinz-Christian Strache oferuje kontrakty państwowe w zamian za pomoc dla jego partii w kampanii wyborczej. Nagranie wywołało w Austrii kryzys rządowy.

  Jak pisze „KZ”, w 2017 roku dwaj eksperci ds. bezpieczeństwa specjalizujący się w szpiegostwie przemysłowym, w tym jeden z doświadczeniem w tajnych służbach, wraz z właścicielem agencji detektywistycznej w Monachium Julianem H. oraz specjalizującym się w nieruchomościach prawnikiem z Wiednia mieli opracować plan w sprawie nagrania.

  Prawnik miał uzyskać „intymne i szczegółowe informacje na temat prywatnego życia Strachego od jednego z jego byłych ochroniarzy”.

  Tydzień po ujawnieniu afery przez niemiecką prasę wiedeński prawnik za pośrednictwem swego przedstawiciela prawnego poinformował, że chodziło o „projekt motywowany względami obywatelskimi”, przy którego realizacji „zastosowano metody dziennikarstwa śledczego”, w tym ukrytą kamerę.

  Do udziału w nagraniu zaproszono bośniacką studentkę kierunku rolniczego, która podawała się za inwestorkę i bratanicę rosyjskiego oligarchy. Strache miał jej obiecywać, że jeśli kupi udziały w „KZ” i kampanią na jego łamach zapewni jego partii FPOe pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych na jesieni 2017 roku, uzyska możliwość dalszych inwestycji kapitałowych w Austrii.

  Jak pisze „KZ”, kobieta została wybrana tak, by podobała się Strachemu, włada czterema językami, w tym płynnie rosyjskim, i za jeden dzień udziału w przygotowywanej operacji otrzymywała 6-7 tys. euro.

  Na feralnym spotkaniu w willi na Ibizie, w której – jak pisze „KZ” – znajdowały się podsłuchy i która już wcześniej była wykorzystywana do tajnych operacji, obficie lał się alkohol, były też inne środki odurzające, które miały rozwiązać języki Strachemu i uczestniczącemu w spotkaniu Johannowi Gudenusowi. Gudenus jest obecnie szefem klubu parlamentarnego partii FPOe, a wówczas był członkiem rady miejskiej Wiednia.

  Przygotowanie i wykonanie nagrania miało kosztować ok. 400 tys. euro. Następnie kupno nagrania za 1,5-2 mln euro proponowano austriackim partiom politycznym i jednemu koncernowi budowlanemu podczas kampanii wyborczej w 2017 roku, te jednak nie wykazały zainteresowania.

  Ostatecznie w 2019 roku niemiecka spółka z kontami w jednym z rajów podatkowych kupiła wideo za 600 tys. euro w złotych monetach bulionowych (inwestycyjnych) Kruegerrand; pieniędzmi tymi podzielili się czterej pomysłodawcy całej afery. Następnie spółka przekazała nagranie dwóm niemieckim gazetom – dziennikowi „Sueddeutsche Zeitung” i tygodnikowi „Der Spiegel”, które 17 maja opublikowały wideo.

  „Kronen Zeitung” zwraca uwagę, że najpóźniej w czasie, gdy wideo było oferowano austriackim politykom i koncernowi, austriackie służby wywiadowcze musiały dowiedzieć się o jego istnieniu. Ten kontekst rzuca nowe światło na fakt, że na polecenie MSZ kierowanego przez polityka FPOe Herberta Kickla policja przeszukała biura najważniejszej krajowej agencji wywiadowczej BVT – zauważa gazeta.

  Po wybuchu skandalu rządowego w Austrii Strache zrezygnował z funkcji szefa FPOe i ze stanowiska wicekanclerza. Na wniosek premiera Sebastiana Kurza z rządu usunięto Kickla, wskutek czego pozostali ministrowie z ramienia FPOe zrezygnowali z zajmowanych stanowisk. W tym tygodniu parlament przegłosował wotum nieufności dla rządu Kurza, który w konsekwencji został odwołany.

  Źródło: PAP
 • @ikulalibal 14:56:59
  "bo sprawa ciekawa jest wielce,niby prosty celebryta a okazuje sie prorok."

  "Sługa narodu". Te aktory są niesamowite. Zaczęło się od Reagana (?).
  Niby zwykły aktor, na pewno nie wybitny, ale preziem został. A cała niezwykłość polegała na tym, że służbę wojskową też odbył jako aktor kręcąc filmy propagandowe dla wojska. Przez skórę czuję, że tam go wypatrzyli.

  Pozdro!
 • @ Autor
  5*

  Dzięki!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829