Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
416 postów 1083 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Koniec Izraela zbliża się: Nie idźmy na tę wojnę!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Prawie że równoczesne raidy lotnictwa w Syrii i w Gazie wskazują na fakt: Dla Izraela – wojna na dwa fronty już się rozpoczęła..."

 

"Nowa wojna w roku 2018" – Plany armii izraelskiej
“Una nuova guerra nel 2018” –  Il piano dell’esercito israeliano
 
 
 
 
 
Lorenzo Vita        19 luty 2018         tłum. RAM
 
 
Izraelskie dowództwo sił zbrojnych przygotowuje się do wojny, która może wybuchnąć już w roku 2018.
 
Corriere della Sera pisał w styczniu, że Gadi Eisenkot twierdził jakoby prawdopodobieństwo pojawienia się konfliktu w roku bieżącym było "znikome".

 
Gadi Eisenkot
 
Szef Sztabu z Tel Avivu przypomniał jednak, że owej prawie że całkowitej niemożliwości izraelskiego zaangażowania w konflikt z wrogami regionalnymi przeciwstawia się wielka niewiadoma, którą jest "odpowiedź siły nieprzyjacielskiej na izraelską operację, mającą na celu zapobieżenie transferu technologii militarnych w ręce przeciwnika".
 
Sformułowanie to przekłada się na mające miejsce raidy izraelskiej aeronautyki w Syrii, dążące do zniszczenia konwojów Hezbollah oraz baz, tak irańskich jak i syryjskich, uważanych za przyczółki służące do przewożenia środków i technologii z Iranu do Libanu.
 
Na słabe zapewnienia Eisenkota odpowiedział generał Nitzan Alon, dowodzący operacjami armii izraelskiej, który w wywiadzie udzielonym dla radia wojskowego i przytoczonym przez Times of Israel oświadczył:

 
Nitzan Alon
 
"Rok 2018 może stać się rokiem wybuchu konfliktu militarnego niekoniecznie dlatego, że obydwie strony chcą jego zapoczątkowania, ale za sprawą postępującego pogorszenia stosunków. Ten właśnie czynnik spowodował, że zwiększyliśmy stopień przygotowań".
 
Według izraelskiego generała – zjawisko to ma swe korzenie w wielkich sukcesach, jakie osiągnął Iran wraz ze swymi sojusznikami podczas wojny w Syrii, co umożliwiło stworzenie gęstej sieci połączeń na trasie z Iranu do Libanu, w które zaangażowane są wszystkie nieprzyjacielskie w stosunku do Izraela milicje, włącznie ze strukturami aktywnymi w Palestynie.
 
Jedynym koszmarem Izraela jest znany już szyicki korytarz, łączący Teheran z Morzem Śródziemnym, który jednoczy wszystkie państwa tworzące sferę wpływów irańskich. Jest to korytarz polityczny, ekonomiczny i militarny, który za sprawą wojny w Iraku oraz w Syrii stał sie także korytarzem fizycznym.
 
Drogami odzyskanymi przez wojsko syryjskie i irackie – korytarz ten połączył granice Iranu ze wszystkimi większymi centrami dwóch krajów, w których toczy sie wojna, a także z Libanem. Izraelski koszmar jednoczy w jeden front USA, Izrael i Arabię Saudyjską, czyli trzy kraje, które przeciwstawiają się rosnącemu wpływowi irańskiemu na całym Bliskim Wschodzie – od Iraku, Syrii i Libanu aż po Yemen i wspólnoty szyickie Zatoki Perskiej.
 
James Mattis, amerykański sekretarz obrony zapewnia, że korytarz nie funkcjonuje jeszcze w pełni i że używany jest jedynie w  nieznacznym stopniu. Ale w zapewnieniach tego rodzaju, stosowanych wobec partnerów regionalnych ukrywa się w rzeczywistości jak najprawdziwszy niepokój, który przejawił sie również w wypowiedzi Rexa Tillersona, podczas jego bliskowschodniego tour, kiedy to stwierdził, że aktualnym celem amerykańskim jest zniszczenie irańskiego marzenia o "swobodnym poruszaniu się" po terytoriach od Iranu po Morze Śródziemne.
 
By zrealizować ten cel USA dysponują jedynym środkiem, którym jest północna część Syrii. Konflikt angażujący Turków, Syryjczyków i Kurdów jest wyłącznym instrumentem, którym Pentagon może posłużyć się by przerwać napływ ludzi i środków odbywajacy się z Iranu w kierunku Syrii.
 
To dlatego USA popierały Kurdów a obecnie, po ofensywie w prowincji Afrin, zadecydowały o rozpoczęciu negocjacji z Turkami.
 
Zadanie jakie wyznaczyły sobie USA nie jest łatwe. W ostatnich latach Iran pokazał, że doskonale umie poruszać się po szachownicy bliskowschodniej, wykorzystując do tego celu sieć swych sprzymierzeńców i zdolność militarną – prawdopodobnie niedocenioną przez Waszyngton.
 
Nie jest przypadkiem, że Izrael "podniósł poprzeczkę" w stosunku do irańskiej ofensywy na całym Bliskim Wschodzie.
 
Zwycięstwo Assada, do którego przysłużyła się Rosja, Iran i milicje Hezbollah nie tylko zagwarantowało utrzymanie wpływów irańskiego sojusznika, będącego wrogiem Izraela (w Syrii), ale nade wszystko skonsolidowało oś szyicką, która o ile wcześniej nie była tak mocna – obecnie jest nie do złamania.
 
Do zlikwidowania struktury geopolitycznej, o której mowa – Izrael i USA (z pomocą Saudów) angażowały do tej pory Kurdo-Syryjczyków – wywołując jednakże wsciekłość ze strony Turcji. Uderzały także w sposób mniej lub bardziej chirurgiczny w podejrzane dla nich ruchy wojsk w Syrii.
 
Obecnie sprawy dla Izraela przybierają inny obrót i ryzyko zwiększa się. Jeżeli Tel Aviv zdecyduje się na wywołanie konfliktu – może zostać zmuszony do reagowania na bardzo rozległym froncie, co jest w dużym stopniu niebezpieczne, nawet dla potężnej obrony izraelskiej.
 
Jeżeli – jak utrzymuje to dowództwo IDF – Iran faktycznie zbudował opisaną wcześniej sieć militarną – wojna może wywołać efekt domina, który zaangażowałby Syrię, Liban oraz terytoria palestyńskie, czyli powstanie wielu frontów, włącznie z wewnętrznym.
 
Amerykańska strategia na Bliskim Wschodzie okazała sie do tej pory mało jasna, co w dużym stopniu dało Izraelowi wolną rękę jak chodzi o poczynania. Nieobecność USA w monitorowaniu Bliskiego Wschodu i Izraela, która zastąpiona została przez Rosję może spowodować escalation, podczas którego rola USA stanie się mniejsza od pożądanej.

 
W międzyczasie – prawie że równoczesne raidy lotnictwa w Syrii i w Gazie wskazują na fakt: Dla Izraela – wojna na dwa fronty już się rozpoczęła.
 
***
 
Wojenne scenariusze Izraela

  

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.

 

KOMENTARZE

 • Czy to Ty Pani Agnisiu napisałaś do mnie?
  .
  ;)...pozdrawiam! ...odblokowałem komentarze!... :)))))))
 • @
  //Koniec Izraela zbliża się//

  Chciałbym w to wierzyć...ale to niestety propaganda żydowska skierowana pewnie do takich osobników jak ci:

  //„Przeprosiliśmy za krzywdy wyrządzone im [Żydom] przez Polaków i wyraziliśmy pragnienie budowania dobrych relacji z Żydami. Nasze uniżenie zmieniło atmosferę spotkania. (…) Słowo „przepraszam”, poprzedziła wypowiedziana prawda o polskim antysemityzmie, który niejednokrotnie zaowocował zbrodniami popełnionymi na Żydach. Jednocześnie wyraziliśmy nasze ciepłe uczucia, które żywimy wobec Izraela. Chwilę po naszym uniżeniu przebieg spotkania uległ zmianie”- piszą założyciele fundacji.[Fundacja Pojednanie organizuje „Marsz dla Izraela”]//

  Tymczasem:
  New War in the Middle East? - Washington Is Dancing To the Tune Being Played by Israel

  https://ahtribune.com/world/north-africa-south-west-asia/2135-new-war-in-the-middle-east.html

  http://thehill.com/policy/defense/351274-us-opens-first-permanent-military-base-in-israel

  https://www.timesofisrael.com/us-troops-arrive-for-drill-simulating-massive-missile-attack-on-israel/
 • @Arjanek 06:26:09
  .
  ty, Arjanek zawsze chcesz być mądrzejszy od innych analityków!...

  jeżeli będziesz mi pisał, że rozpowszechniam propagandę żydowską, zablokuję cię!
 • Co Morawiecki robił w Libanie?
  Był tam ostatnio i na pewno nie chodziło tylko o sieroty. Mam nadzieję, że nie da się wciągnąć w akcje przeciwko Persom.
 • ustawiczny-powtarzany MIT o chzarach z falszywego Izraela
  ...co jest w dużym stopniu niebezpieczne, nawet dla potężnej obrony izraelskiej...

  Mit budowany od 1968r.
  Czy Izrael ma broń atomową? Czy jest ona "sprawna"?
  Jeszcze niedawno Hezbol -lah palił chazarskie Merkawy jak pudełka zapałek.Chazary tak naprawdę nie toczyły jakiejś długotrwałej wojny.Zawsze z zaskoczenia,zawsze z pomocą zbira i koniokrada USA.Po ostatnich "rajdach" nad Syrię i zestrzeleniu 2-4 F-16,trafieniu też w F-15- MIT chazarów upada.
  Robią teraz w portki i szantażują swoich sługusów z Kbucu EU.O chazarach z Polin nie wspominając.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031