Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
398 postów 1039 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Wojenne scenariusze Izraela

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Sytuacja grozi wybuchem pożaru, który może stać się nie do opanowania, jako że front wojenny mógłby rozciągnąć się na wszystkie te strefy, w których Iran i blok arabsko-zachodni walczą o własne strefy wpływu..."

 

Izrael – nowe oskarżenia w stosunku do Libanu: "Przechowuje pociski irańskie"
Israele, nuove accuse al Libano: “Sta ospitando missili iraniani”

 
 
Lorenzo Vita       28 styczeń 2018        tłum. RAM
 
 
W Izraelu znów mówi się o Libanie, przypominając o irańskich pociskach rakietowych na jego terytorium. Tym razem pojawia się ważny szczegół, tj. fakt, że ostrzeżenie na ten temat zostało rozpowszechnione przez rzecznika ministerstwa obrony Izraela za pomocą mass-mediów używających języka arabskiego i będących własnością libańską.
 
Donoszą o tym Haaretz i Jerusalem Post. Jest to dowód na to, że wojskowi izraelscy pragną znaleźć oddźwięk także u mieszkańców krajów arabskojęzycznych. Pociągnięcie to jest częścią nowej strategii propagandy armii izraelskiej.
 
Jej przykładem może być wywiad udzielony przez generała Eizenkota gazecie Elaph. Odnośnie generała Yoav'a Mordechai – koordynatora działalności rządowych na terytoriach okupowanych – jak donosi Haaretz – często zwraca się on do Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy używając w tym celu swej strony na Facebooku lub udzielając wywiadów mass mediom arabskojęzycznym.
 
Tym razem generał Ronen Manelis – rzecznik armii izraelskiej bierze na celownik libańską opinię publiczną.


 
Jego oskarżenie nie jest nowe, ponieważ rząd Netanyahu od dawna twierdzi, że w Libanie, dzięki Hezbollahowi trwają prace nad wyrzutniami pocisków irańskich. Dlatego też siły obrony Izraela od niepamiętnych czasów deklarowały gotowość uderzenia na ten kraj w celu zniszczenia wszystkich miejsc, w których wg. Izraela rozpoczęto prace w tym kierunku.
 
Stanowisko to przekształciło się w ataki lotnictwa izraelskiego na konwoje należące do Hezbollah, które – wg. dowództwa wojskowego z Tel Avivu – przywoziły materiały i broń irańską do Libanu i do Syrii. (...) Oficjalne Izrael nie znajduje się w stanie wojny z Syrią, ale uderza we wszystko, co mogłoby zagrozić jego terytorium.
 
Fakt ten aktualny jest nade wszystko obecnie, kiedy to ma miejsce koniec wojny z Państwm Islamskim i gra dotyczy podziału stref wpływów.
 
W fazie tej za jedyne niebezpieczeństwo dla siebie Izrael uważa Iran. Netanyahu nie ma watpliwości co do tego, że każde przybliżenie się sił irańskich do granic Izraela przedstawia zagrożenie dla jego terytorium.
 
W ten sposób Syria i Liban stały się jednym frontem, jak chodzi o  wyzwanie, jakie stanowi strategia irańska. Stworzenie de-escalation zones potwierdziło izraelską niechęć w stosunku do powołania do życia stref bezpieczeństwa, które w rozumieniu Izraela są gwarancją dla Iranu, umożliwiającą mu regularny tranzyt do Syrii i ostateczne połączenie się z Libanem. Decyzje te zostały mocno skrytykowane przez Netanyahu, tak w rozmowie z Putinem jak i z Trumpem ale porozumienie przetrwało. Izrael twierdzi nadal, że stanowi to dla niego zagrożenie.
 
Z tego względu Liban stał się obecnie najważniejszy celem izraelskiego wywiadu wojskowego. W cytowanym artykule rzecznik Israel Defence Forces napisał:
 
"Za sprawą tak działań jak i bezczynności władz libańskich – i w tym samym czasie gdy wspólnota międzynarodowa odwraca oczy – Liban przekształca się w jedną wielką fabrykę pocisków rakietowych. Nie chodzi już więcej o transfer broni, pieniędzy czy doradców wojskowych. Jest faktem, że Iran otwarł swą nową filię – libańską. Iran mamy w Libanie".
 
Manelis dodał:
 
"Gdyby miał wybrać zdjęcie roku, dotyczące frontu libańskiego – wskazałbym na wspólny tour szefa południowego frontu libańskiego Hezbollahu ze swym przyjacielem, dowódcą jednej z milicji szyickich wiernych Iranowi – Qais al Khazali. Fotografia ta najlepiej wyraża zaangażowanie irańskie w Libanie i ujawnia coraz to silniejszą kontrolę Iranu nad Libanem. Jest rzeczą oczywistą, że "'turystyka terrorystyczna" jest namacalnym wyrazem niebezpieczeństwa, jakie zagraża przyszłości Libanu i całego regionu".   
  
Są to bardzo ostre słowa, które wskazują na rosnącą uwagę Izraela, koncentrującą się na Hezbollahu i Iranie. Nieprzerwane i duże ćwiczenia wojskowe, jakie przeprowadzają izraelskie siły zbrojne na granicy z Libanem dowodzą, że sytuacja nie ulega zmianie i że opcja militarna, niestety stanie się smutną rzeczywistością.
 
Sytuacja grozi wybuchem pożaru, który może stać się nie do opanowania, jako że front wojenny mógłby rozciągnąć się na wszystkie te strefy, w których Iran i blok arabsko-zachodni walczą o  własne strefy wpływu.
 
  
***
 
Statki-bomby i pociski ziemia-morze, czyli  scenariusz, którego boi się Izrael
Navi-bomba e missili terra-mare: lo scenario che preoccupa Israele
 
 
 
Lorenzo Vita      29 styczeń 2018     tłum. RAM
 
 
Izrael uważa, iż podczas ewentualnej wojny z milicjami Hezbollahu – możliwy jest również atak od strony morza. (...)
 
Alarm podnosi w tej sprawie ex admirał Shaul Chorev, były wice dowódca operacji morskich.

 
 
Chorev stwierdził, że Hezbollah w razie wojny zastosuje wojnę asymetryczną (bez okrętów wojennych), tak by był w stanie rzucić wyzwanie technologii izraelskiej, używając do tego celu pocisków ziemia-morze lub statków-samobójców, podobnie jak ma to miejsce w Yemenie. (...)
 
Większość gałęzi gospodarki izraelskiej ma do czynienia z zapomnianym sektorem strategii wojennej, dotyczącym Morza Śródziemnego. 90 % importu izraelskiego dociera do kraju drogą morską.
 
Ma znaczenie także olbrzymie złoże gazu Leviathan, położone we wschodniej części Morza Śródziemnego a także dyskusje z Libanem na temat odwiertów na granicy wód teryrorialnych pomiędzy obydwoma państwami, co w przypadku wojny może spowodować, że konflikt przeniesie się na front morski.
 

 

By zablokować ewentualne pociski pochodzące z Libanu i mające na celu zniszczenie platform naftowych –  Izrael uruchomił Iron Dome działający na morzu. (...)  
 
 
 
IDF SPOKESMAN WARNS LEBANON OF WAR WITH ISRAEL IF IRANIAN PRESENCE GROWS
 
 
 
Hezbollah may use suicide ships in next war, former naval officer warns
 
 
 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.

 

KOMENTARZE

 • Izrael atakuje na różnych frontach
  Izraelsko-PiSraelska wojna o nazewnictwo czy przygotowanie gruntu pod „restytucję żydowskiego mienia”?

  https://opolczykpl.wordpress.com/2018/01/29/izraelsko-pisraelska-wojna-o-nazewnictwo-czy-przygotowanie-gruntu-pod-restytucje-zydowskiego-mienia/

  Według mnie chodzi o to drugie. Wyraźnie się spieszą , bo się boją i czują , iż ten sprzyjający dla nich agenturalny wobec nich układ w Polsce może już nie długo potrwać.
 • Protest Antywojenny
  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezydent_RP_Andrzej_Duda_Protest_Antywojenny/
 • @RAM
  Widzę, że dyżurnych na etacie nie brakuje i nawet jeśli prawidłowo rozwiążemy zadanie matematyczne z dodawania: 2+2=4 , to i tak dyżurni postawią "pałę" i napiszą, że nie do końca, że poprawny wynik to 5, a nawet mniej ;)

  Ukłony

  PS
  Pozwalam sobie zawieszać Twoje notki u siebie na Pejsbucku w myśl zasady, że sprawdzonych ważnych informacji nigdy za wiele.
 • Odwieczna wścieklizna chazarska wymaga
  ciągłego dopływu kasy liczonej w miliardach dolarów.Dopływ jej z USA drastycznie się zmniejszył,dlatego nastąpił syjonistyczny atak furii na Polin-dawać "nasze 65mld".
  Trzęsą gaciami,bo Hesbollah da chazarom popalić,włącznie z ich gównianymi Mercavami.
 • @detektywmjarzynski 01:42:02
  .
  Panie detektyw, Pan ma rozdwojenie jaźni, widzę... niech Pan komentuje tam, gdzie Panu bliżej!... ;))))))
 • We Włoszech od nienasyconych holokaustników broni nas Mistrz Maurizio Blondet!
  .
  Auschwitz è in Polonia: il governo deve pagare le vittime della Shoah
  https://www.maurizioblondet.it/auschwitz-polonia-governo-deve-pagare-le-vittime-della-shoah/
 • Lekcje w szkołach w Izraelu o Polakach "mordercach"!
  .
  https://kresy.pl/wydarzenia/izrael-zarzadza-szkolach-lekcje-o-udziale-polakow-zagladzie-zydow/
 • @RAM 10:59:32
  Może wreszcie w polskich szkołach zaczniemy nauczać prawdziwej historii żydów i podstaw ich cywilizacji. Może szczegółowo przyjrzymy się powodom ich wypędzeń z prawie wszystkich europejskich krajów.
  Może także na religii księża przybliżą naszym młodym Polakom podstawy talmudu i jego rabinicznej interpretacji. Już widzę ten skowyt na całym świecie.
 • @zadziwiony 11:23:10
  W szkołach i kościołach to cienko to widzę, ale jakby nakręcił PROFESJONALNIE (technicznie i aktorsko) serial i wrzucił do Sieci?
  Do młodych miałoby szansę dotrzeć, bo to dzieci "kultury obrazkowej".
  IMO.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031