Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
427 postów 1111 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

"Gomorra": Przypadek plagiatu prasowego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Do naruszenia własności dochodzi nie tylko wtedy kiedy utwór skopiowany jest w całości, ale również gdy ma miejsce przypadek podróbki poprzedniego dzieła – tj. imitacji, która oprócz podobieństw implikuje także różnice..."

 

Roberto Saviano został skazany przez Sąd Kasacyjny: W jego książce "Gomorra" znajdują się 3 skopiowane artykuły prasowe 
Roberto Saviano condannato in Cassazione: ha copiato tre articoli in Gomorra
 
 
 
 
 
Ciro Pellegrino     15 czerwiec 2015        tłum. RAM
 
 
Podczas pisania swej książki-bestselleru "Gomorra" (wydanej przez Arnolodo Mondadori) – pisarz Roberto Saviano – skopiował 3 artykuły prasowe. Co jest rzeczą paradoksalną – pochodzą one z gazet, które tenże sam Saviano w bardzo poważny sposób atakował, określajac je jako "niebezpieczne przykłady".
 
Wyrok skazujący za dopuszczenie się plagiatu jest tym razem niezaskarżalny, jako że został wydany przez sąd trzeciej instancji – tj. przez Sad Kasacyjny.
 
Strona Fanpage.it jest w stanie opublikować cały materiał dotyczący skazania Roberta Saviano i wydawnictwa Arnoldo Mondadori, potwierdzający wyrok Sądu Apelacyjnego miasta Neapol – sekcji wyspecjalizowanej w dziedzinie własności przemysłowej i intelektualnej – jaki został wydany w stosunku do pisarza i wydawcy we wrześniu 2013.

 
Roberto Saviano i plagiat z gazet "Cronache di Napoli" i "Cronache di Caserta"
 
Sąd Najwyższy – pierwszy Wydział Cywilny – pod przewodnictwem sędziego Renato Rordorf'a potwierdził popełnienie plagiatu przez Roberta Saviano w stosunku do Libra Editrice Scarl – wydawnictwa gazet lokalnych – regionalnych "Cronache di Napoli"  i "Cronache di Caserta".
 
Historia jest długa i złożona. Sędziowie Sądu Apelacyjnego wykazali zaistnienie większej ilości przypadków plagiatu w książce "Gomorra".
 
W publikacji znajdują się 3 artykuły:
 
opublikowane wcześniej przez "Cronache di Napoli""Il multilevel applicato al narcotraffico" i "Ore 9: il padrino lascia la ‘sua' Secondigliano" – w stosunku do których miało miejsce powielanie nieautoryzowane;
 
oraz "Boss playboy, De Falco è il numero uno" – opublikowany przez "Cronache di Caserta" – uznany za przytoczony nielegalnie w związku z niepodaniem źródła. (...)

 
Libra Editrice przeciwko Saviano: Oto, co stwierdza Sąd Kasacyjny w odniesieniu do książki "Gomorra"
 
Sąd Kasacyjny odrzucił stanowisko obrony Roberta Saviano i wydawnictwa Mondadori w sprawie oskarżenia o plagiat, stwierdzając:
 
"Mamy do czynienia z naruszeniem własności nie tylko wtedy kiedy utwór skopiowany jest w całości, ale również gdy ma miejsce przypadek podróbki poprzedniego dzieła – tj. imitacji, która oprócz podobieństw implikuje także różnice".
 
Sąd Kasacyjny pisze dalej:
 
"Kiedy ocenia się, czy doszło do podróbki dzieła – aby zaprzeczyć  jej zaistnieniu – rzeczą decydującą nie jest obecność różnic jak chodzi o szczegóły. Ważne jest to, że zasadnicze cechy, jakie charakteryzują dzieło wcześniejsze są rozpoznawalne w utworze późniejszym".
 
Na stronie 14 wyroku czytamy:
 
"Sąd Kasacyjny uznał, że artykuły prasowe, będące przedmiotem tegoż postępowania – jakoże są one opracowaniem danych i informacji wyrażonym w sposób osobisty – wchodzą w zakres ochrony praw autorskich, które to prawa chronione są wyraźnie sformułowanym przepisem prawnym". (...)
 
 
Saviano został prawomocnie skazany: Wyrok Sądu Kasacyjnego (najwyższa instancja we Włoszech) – PDF
SAVIANO CONDANNATO:  SENTENZA DELLA CORTE DI CASSAZIONE PDF
 
 
***  
 
 
 
Roberto Saviano
Syn Luigi'ego Saviano z Frattamaggiore pod Neapolem i Miriam Haftar, Żydówki sefardyjskiej.
 
Saviano, Jewish writers saved me from depression
 
Not Afraid to Die – The allure of Sabbatai Zevi
 
 
-----------------
 
 
WYWALAĆ Z PORTALU ZA PLAGIAT! – Uczyć uczciwości!
 

Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń i wskazaniem adresu tekstu źródłowego) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.

 

KOMENTARZE

 • @
  Przykład debilności systemu prawnego w wydaniu państwa prawa (w odróżnieniu od państwa prawnego).

  Także dotyczy to systemu, w którym żyjemy, a który opiera się na "świętym prawie własności".

  Okazuje się, że każde działanie, czy jakaś twórczość może być zastrzeżona i uzyskać status własności. Może z czasem dojść do tego, że poszczególne słowa mogą zostać zastrzeżone i nie wolno ich będzie używać bez stosownej opłaty.

  Zmiana stosunku do własności musi obejmować wiele różnych zależności i dlatego jest tak trudna do zaakceptowania.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:00:01
  .
  Pan jest klasycznym przykładem komucha, który ino za to, że nie musi już więcej srać - dzięki bolszewii - jak to pan Michałkiewicz określa - "za chałupą" - jest gotów sprzedać duszę diabłu!...

  Pan jest cholernie ograniczony, cholernie wręcz... tyle, że nie ma Pan świadomości tego!... :))))))
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:00:01 Warcholstwo Pan lansuje ale to już było i...
  ..wiadomo ze rozbiorami się skończyło

  Niech nie wróci więcej nigdy już
  W ślepą uliczkę ponownie albo z głupoty albo celowo, zadaniowo ponownie Polaków wpuścić.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930