Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
400 postów 1044 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Degrengolada w USA, czyli najemnicy zamiast CIA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Pompeo nie może polegać na aparacie CIA, z tego względu musimy stworzyć nową strukturę – podlegającą mu w sposób bezpośredni..."

 

Tajna broń Donalda Trumpa, służąca do powstrzymania Państwa Głębinowego
L’arma segreta di Donald Trump per arginare il Deep State
 

   
Michele Crudelini     9 grudzień 2017       tłum. RAM
 
 
 
Już od początku swej kadencji prezydenckiej Donald Trump musiał walczyć z tzw. "aparatem", bardziej znanym jako Deep State. Chodzi o skomplikowany system relacji indywidualnych i grupowych, który dogłębnie angażuje osoby zajmujące znaczące stanowiska w amerykańskim środowisku politycznym, wojskowym i biurokratycznym.
 
Jak najprawdziwsze Państwo Głębinowe - dążące do zagwarantowania sobie przetrwania - nie toleruje ewentualnych nietypowych pociągnięć, jakie są prawdopodobne w odniesieniu do przezydentury Trumpa. Narzędziem, jakiego użył Deep State jest prawdopodobnie Russiagate, mające na celu uniemożliwienie otwarcie Trumpa na Rosję Putina.
 
Skutkiem działań Deep State może być także karuzela nominacji, w jakiej wziął udział staff prezydencki – zaczynając od niespodziewanego odwołania Michaela Flynn'a, poprzez odprawienie Steve Bannon'a, aż po aktualne możliwe zastąpienie Rexa Tillersona Mike'iem Pompeo. Wszystko to mogło być opracowane i zaplanowane pod czujnym okiem Deep State.
 
 
Eskadra Trumpa przeciwko Deep State
 
Administracja Trumpa może jednakże nie chcieć tolerować ciągłych interwencji Państwa Głębinowego, które pragnie podciąć skrzydła inicjatywom rządowym.
 
The Intercept – portal dziennikarstwa śledczego – ten sam, który był autorem scoop'u na temat Edwarda Snowdena – opublikował co tylko artykuł zatytułowany "By stawić czoła swym wrogom z Deep State – Trump rozważa stworzenie sieci prywatnych szpiegów".
 
Wiadomość pochodzi ze źródeł bliskich wywiadowi amerykańskiemu, które – co jest rzeczą zrozumiałą – pragną pozostać anonimowe.
 
Według wspomnianych "insider" – za planem walki Donalda Trumpa z Deep State stoją 3 nazwiska:  Erik Prince, John Maguire i Oliver North.
 
Na temat przypuszczalnych kontaktów Erika Prince pisaliśmy już wcześniej.
 
***
 
(przypomnijmy pokrótce treść artykułu na ten temat, opublikowanego 31 stycznia 2017 – autor Michele Crudelini)   

Najemnik u boku Trumpa
Un mercenario al fianco di Trump

 
 
Dopuszcza się możliwość wpływów Erika Prince – najsławniejszego najemnika amerykańskiego na politykę Trumpa. Prince jest założycielem BlackWater, dziś Academi – jednej z najważniejszych, amerykańskich, prywatnych agencji wojskowych.

 
Po raz pierwszy struktura ta została zaangażowana przez rząd USA w roku 2003, po podpisaniu kontraktu o wartości 21 milionów dolarów. Celem misji było zapewnienie bezpieczeństwa Paul'owi Bremer'owi – ówczesnemu szefowi Tymczasowej Władzy Koalicji w Iraku. Agencja działała głównie w Iraku i w Afganistanie i do chwili obecnej pracuje dla rządu USA. Jej CEO – Erikowi Prince nie podoba się nazywanie go "najemnikiem". Podczas przesłuchań przed Komisją Śledczą wolał określać siebie i swych pracowników jako "lojalnych Amerykanów".
 
W swym długim artykule z dnia 17 stycznia 2017 – The Intercept – amerykańska strona zajmująca się dziennikarstwem śledczym charakteryzuje rolę, jaką Erik Prince odgrywa prawdopodobnie, pozostając na tyłach Trumpa. Jak ujawnia były anonimowy funkcjonariusz amerykański – Prince zajmuje się doradztwem związanym z wywiadem i obronnością na rzecz nowego prezydenta. Prince miał ponoć mieć wpływ także na wybór Sekretarzy Stanu i Obrony. (...)
 
Ogólnie rzecz biorąc, postać Erka Prince pozostaje mglista i mało klarowna. Jest on także osobą nieprzewidywalną.

 
Współpraca Erika Prince'a z Chinami
 
Po porzuceniu projektu BlackWater – Prince bynajmniej nie opuścił sektora ochrony prywatnej. Dziś zarządza agencją o nazwie Frontier Services Group Ltd. Według The Intercept struktura pracuje w ścisłym kontakcie z rządem chińskim, a celem współpracy wydaje się być zapewnienie bezpieczeństwa tzw. "nowemu szlakowi jedwabnemu", z czego wynika, że Prince gra na dwa fronty.
 
 
Czy Prince jest osobą niebezpieczną?
 
O tego rodzaju charakterystyce mogą świadczyć brutalne akcje wojskowe przeprowadzone na Bliskim Wschodzie – te same, które zaprowadziły Prince'a wraz z jego agencją przed Komisję Śledczą. Wśród nich wyróżnia się masakra na Placu Nisour w Bagdadzie, gdzie najemnicy BlackWater otwarli ogień do tłumów i podczas której śmierć poniosło 17 irackich cywilów.
 
 
Erik Prince
                                                           
Academi
 
Frontier Services Group Ltd 
 
Former Blackwater guards sentenced for massacre of unarmed Iraqi civilians
 
Blackwater founder's FSG buys stake in Chinese security school
 
Notorious Mercenary Erik Prince Is Advising Trump From the Shadows
 
 
***
 
Wkrótce wyszło na jaw, że siostra Erika Price – Betsy DeVos została mianowana przez Trumpa United States Secretary of Education. Oprócz tego Erik Prince okazuje sie być jednym z głównych finansistów kampanii wyborczej Trumpa i Mike'a Pence'a.
 
Wydaje się więc, że istnieją powiązania pomiędzy Trump'em i Prince'm.

 
 
Betsy DeVos
 
 
Ex wojskowi i contractors pod kierownictwem Mike'a Pompeo
 
Jak wynika z powyższego, prezydent Trump powierzył Erikowi Prince misję stworzenia sieci szpiegów, zdolnych do działania w krajach uważanych za największe zagrożenie dla USA, tj. nade wszystko w Północnej Korei i w Iranie. Prince ma zamiar skorzystać w tym celu z cennej pomocy swego przyjaciela i byłego współpracownika  – Johna Maguire.
 
Niewiele jest wiadomo na temat Maguire, oprócz tego, że wchodzi w skład Amyntor Group – jeszcze jednej agencji zatrudniajacej najemników, podobnej do BlackWater założonej przez Prince'a.  
 

 
 
John Maguire
 
W eskadrze Trumpa znajduje sie także Oliver North, amerykański ex wojskowy, którego nazwisko stało się głośne podczas procesu związanego ze skandalem Iran – Contras. North został skazany w czasie procesu apelacyjnego, a następnie uniewinniony.
 
 
 
Oliver North
Iran – Contras affair
 
 
Tym trzem wyżej opisany osobom powierzono zadanie zbudowanie zespołu, pozostającego pod bezpośrednim dowództwem Mike'a Pompeo, aktualnego szefa CIA.
 
W ten to sposób cały aparat wywiadowczy działający poza granicami USA zostanie pominięty. Jak stwierdziła osoba rozmawiająca z stroną The Intercept"Pompeo nie może polegać na aparacie CIA, z tego względu musimy stworzyć nową strukturę – podlegającą mu w sposób bezpośredni".
 
 
Erik Prince – człowiek nieprzewidywalny
 
 
Wkrótce zobaczymy, czy śmiałe posunięcie Trumpa nie obróci się przeciwko niemu. Erik Prince jest bowiem postacią bardziej niż dyskusyjną, czego dowodem jest jego przeszłość.
 
Niedawno Prince dosłownie kupił zgodę rządu Somalii na wykorzystywanie portów w rejonie Zatoki Adeńskiej. To tam odbywa się handel bronią, którym prawdopodobnie kieruje sam Prince, o czym donosi Repubblica.
 
Mamy więc do czynienia z człowiekiem, który działa jedynie dla własnych korzyści i który – już do tej pory – o mało co nie wpakował w kłopoty wcześniejszej administracji amerykańskiej, tj. administracji Busha jr. – kiedy to należąca do niego BlackWater pogwałciła prawa człowieka w Iraku.
 
Nowym wyzwaniem dla Donalda Trumpa będzie więc teraz zdolność do kontrolowania tykajacej bomby, jaką jest Erik Prince.    
 
   
C’è Erik Prince dietro il conflitto Stato-Regioni in Somalia
 
Blackwater founder's FSG signs security deal with Somali region
 
Trump White House Weighing Plans for Private Spies to Counter “Deep State” Enemies
 
 
 
Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 
 

KOMENTARZE

 • Autor
  Twoje okreslenie "deep state" jako glebinowe jest mylace ,osobiscie nazwalbym ten twor panstwo zakulisowe(ukryte).Rozne sluzby specjalne podlegaja glownie temu tworowi i sa prowadzone przez najemnikow i slupy a nie przez formalne struktury panstwa-podobnie jak wieksze konsorcja medialne,SN,Kongres itp.
 • @mac 22:14:36
  .
  a ja doradziłbym mac'owi, żeby podciągnął się jak chodzi o odstępy w tekście, tj. po przecinku, czy też po kropce!...

  :)))))))
 • @mac 22:14:36
  Kwestia nazewnictwa nie jest w tym przypadku najważniejsza , chociaż ja spotkałem się z określeniem "głębokie państwo" lub międzynarodowa zakulisia min. tak tajną światową władzę nazywał generał Konstanty Pietrow , jeden z twórców i założycieli Koncepcji Społecznego Bezpieczeństwa w skrócie KOB.

  Co do artykułu : jest dobry i inspirujący do śledzenia tego niełatwego i nie zbyt bezpiecznego tematu. Moje gratulacje dla autora, który ten temat podjął.

  Dla przypomnienia :
  https://opolczykpl.wordpress.com/2015/10/14/list-otwarty-do-prezydenta-federacji-rosyjskiej-wladimira-putina/
 • @RAM 22:25:07
  Media: Systemy Patriot nie są w stanie zestrzelić rakiet rebeliantów Huti. Oświadczenia o tym, że ​​systemy obrony powietrznej Arabii Saudyjskiej zniszczyły w listopadzie pocisk balistyczny rebeliantów Huti zbliżający się do stolicy kraju, Rijadu, mogą być fałszywe, pisze gazeta New York Times.
  Na początku listopada poinformowano, że na północnym wschodzie Rijadu saudyjskie kompleksy Patriot amerykańskiej produkcji zestrzeliły pocisk, prawdopodobnie irańskiego pochodzenia, który został wystrzelony z terytorium Jemenu przez rebeliantów Huti. Prezydent USA Donald Trump, komentując ten incydent, powiedział, że amerykański system z powodzeniem poradził sobie z zadaniem. „Oto do czego jesteśmy zdolni. Nikt nie jest w stanie wyprodukować tego, co my. A my do tego sprzedajemy to na całym świecie” powiedział. Jednak New York Times, powołując się na analizę materiałów zdjęciowych i wideo, uważa, że ​​pocisk pokonał obronę przeciwlotniczą i eksplodował w pobliżu lotniska w Rijadzie. Gazeta zauważa, że odnalezione fragmenty nie zawierały elementów głowicy bojowej. Najprawdopodobniej, pisze NYT, głowica podczas lotu oddzieliła się od rakiety, która być może została uderzona przez obronę powietrzną. Rakieta kontynuowała lot i wylądowała przy lotnisku. Artykuł cytuje relacje naocznych świadków potężnej eksplozji. Ponadto gazeta opublikowała zdjęcia satelitarne, na których widać przyciemniony obszar na przewidywanym miejscu wybuchu, oraz fotografie z ziemi, na których widać dym. Gazeta przypomina, że ​​wcześniej rząd Stanów Zjednoczonych przeceniał już skuteczność Patriota. Podczas wojny w Zatoce Perskiej Pentagon poinformował o prawie 100% klęsce irackich rakiet radzieckiej produkcji R-17. Późniejsze badania dowiodły, że prawie wszystkie próby przechwycenia tych pocisków zawiodły.
  Ps..Czyli po ludzku. Taki pocisk składa się z rakiety nośnej i głowicy bojowej. Kiedy cały pocisk nabierze odpowiedniej prędkości i wysokości oraz wyczerpie paliwo wtedy głowica bojowa oddziela się od rakiety i leci do celu. W tym wypadku głowica bojowa zdążyła się oddzielić od rakiety i dolecieć do celu, Obrona przeciwlotnicza rozwaliła niepotrzebną już rakietę a nie głowicę bojową. Jeszcze gorzej jak głowica zawiera kilka pocisków, to już tego nikt nie ruszy. Patriot nie wie co prawdziwe co fałszywe, dlatego wysłanie dwóch lub trzech partii pocisków w tym samym kierunku ale tylko jeden zawiera głowicę bojową też utrudnia strącenie prawdziwej rakiety. Zaiste sukces. To wyjaśnia dlaczego Król Arabii pofatygował się do Rosji po odpowiedni sprzęt plot. amerykański system jest do "D".
 • @RAM 22:25:07
  System obrony powietrznej Patriot (produkcji amerykańskiej) po raz kolejny wykazała się niewielką skutecznością i to nie tylko wobec pocisków balistycznych Scud (produkcji radzieckiej) i pochodnych...
  W lipcu 2016 roku dron prawdopodobnie typu Orłan-10 (produkcji rosyjskiej) miał naruszyć przestrzeń powietrzną Izraela w rejonie Wzgórz Golan. Bezzałogowiec został wtedy wykryty i był przesz cały czas śledzony przez izraelski system obrony powietrznej. Dron nie został zniszczony pomimo ostrzelania dwoma pociskami przeciwlotniczymi PAC-2 przez baterię przeciwlotniczą Patriot oraz rakietą powietrze-powietrze przez samolot myśliwski. Warto wspomnieć, że Izraelczycy już kilka lat temu rozpoczęli modernizację swojego systemu obrony powietrznej w kierunku zwiększenia zdolności zwalczania systemów bezzałogowych i nie tylko...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728