Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
494 posty 1286 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Katalonia: Pieniądze Sorosa i fałszywe zdjęcia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Fotografia, na której widać dziecko z rozbitą przez policję głową nie została zrobiona podczas starć 1 października, ale w roku 2012, a chłopiec został zaatakowany przez katalońskich Mossos..."

 

Fake news na temat brutalności hiszpańskiej policji w Katalonii
Quelle fake news sulla violenza della polizia spagnola in Catalogna
 
  
Matteo Carnieletto  5 październik 2017   tłum. RAM
 
 
 
Połamane palce i obmacywanie ciała. Dramatyczna relacja Marty Torrecillas, zarejestrowana przez dziennik La Vanguardia  została rozpowszechniona przez wszystkie media. Na video dostępnych w sieci widać kobietę, która jest ciągnięta po schodach. Policjant bierze ją za prawe ramię (co stanowi szczegół istotny, jak zobaczymy później) i oddala ją od lokalu wyborczego.
 
Marta Torrecillas opowiada na nagraniu: "Zablokowano większość osób, sciągnięto mnie ze schodów, kopano mnie, złamano mi palce, śmiali się i bili mnie".
 
 
Problem w tym, że fakty przedstawione przez Martę wyglądają inaczej. Kobieta wyolbrzymiła swą relację po to by bardziej obciążyć policję z Madrytu. Na innym video, również dostępnym w internecie widać pełną scenę, o której mowa. Policjanci siłą sciągają kobietę ze schodów, ale nikt jej nie obmacuje, jak Torrecillas opowiadała: "Dotykali mi piersi i śmiali się".  
 
A teraz o prawym ramieniu Marty. Policjant chwycił ją energicznie wyłącznie za prawe ramię, ale kiedy kobieta pojawia się na video by opowiedzieć swe przejścia ma zagipsowane lewe ramię, a nie prawe.
 
 
 
Rozpowszechniono wiele zdjęć i filmów, na których widać policję bijącą demonstrujących. 
 
Na video, noszącym tytuł "Policja hiszpańska atakuje katalońskich wyborców" – policja w pełnym uzbrojeniu bije najrozmaitsze osoby, w tym także młode. Jednakże film ten został zrobiony 12 listopada 2012 roku w Tarragonie, w Katalonii podczas protestu przeciwko austerity, a demonstranci zostali spacyfikowani przez Mossos d'Esquadra, tj. przez policję katalońską.
 
 
Donosi o tym także agencja AGI:
 
Fotografia przedstawiająca Guardię  Civil bijącą strażaków jest fałszywa
La foto della Guardia Civil che picchia i vigili del fuoco è un falso
 
 
Również niektóre fotografie krążące w sieci nie są prawdziwe – często zostały zmodyfikowane tak, by stały się bardziej widowiskowe. Odnosi się to na przykład do zdjęcia, na którym policja atakuje demonstrantów z powiewającą flagą. Jest to świetne ujęcie – rewolucyjne, które przywodzi na myśl "Wolność prowadzącą naród" Eugène Delacroix. Szkoda tylko, że fotografia jest fałszywa. Flagę dołożono przy użyciu Photoshop'u i to w sposób dość nieudolny.
 
 
 
Fałszywa fotografia przedstawiająca policję atakującą strażaków została zdemaskowana przez Maldito Bulo –
stronę internetową zajmującą się mistyfikacjami:
 
 
Także zdjęcie, na którym widać dziecko z rozbitą przez policję głową nie zostało zrobione podczas starć 1 października, ale w roku 2012, a chłopiec został zaatakowany przez katalońskich Mossos.
 
 
Prawda jest taka, że akty przemocy policji hiszpańskiej miały miejsce, ale rozpowszechniono także fake news – stworzone celowo, by zaskarbić sobie sympatię dla sprawy niepodległości Katalonii.
 
 
***
 
 
Pieniądze dla ugupowań separatystycznych: Soros finansuje chaos w Hiszpanii
Denaro ai gruppi separatisti: Soros finanzia il caos in Spagna
 
 
 
Davide Zamberlan  5 październik 2017     tłum. RAM
 
 
 
(...) W ramach burzliwej gonitwy wiadomości, scenariuszów i fotografii na temat sprawy niepodległości Katalonii jest miejsce także dla George'a Sorosa i jego Open Society Initiative for Europe.
 
Pisze o tym La Vanguardia,  wychodząca w Barcelonie – przedstawiając 2 tury finansowań, jakie w roku 2014 fundacja Sorosa wypłaciła dwom instytucjom barcelońskim.
 
Pierwsze finansowanie, o wysokości 24.973 dolarów dostało się prestiżowemu Cidob (ośrodkowi studiów dotyczących polityki i spraw zagranicznych) z przeznaczeniem na zorganizowanie dnia poświeconego integracji.
 
Drugie finansowanie, bardziej kontrowersyjne, o wysokości 27.049 dolarów dostało się paradyplomatycznej agencji katalońskiej o nazwie Diplocat, która wśród swych celów ma również "promocję dialogu i tworzenie relacji pomiędzy obywatelami  Katalonii i resztą świata". (...)

***
 
Multimilioner George Soros finansuje ruch niepodległościowy w Katalonii
El multimillonario George Soros financia el independentismo catalán
 
George Soros finansuje paradyplomatyczną agencję katalońską
George Soros financió a la agencia de la paradiplomacia catalana
 
 
***
 
Katalonia, czyli jak sfederalizować Europę "niepodległością"
 
 
Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM

Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 

 

KOMENTARZE

 • RAM
  5*****! Bez komentarza!
 • @
  Może i część relacji jest fake, ale...
  wysyłanie (zwłaszcza uzbrojonej) POLICJI przeciw ludziom, którzy w końcu w sposób POKOJOWY i DEMOKRATYCZNY (głosowanie, a nie zamieszki) chcą wyrazić swoją WOLĘ przypomina "kopalnię Wujek"...

  Jeśli rząd w Madrycie był (jest?) tak pewien NIELEGALNOŚCI referendum, to czemu nie pozwolili go "po prostu" przeprowadzić, a dopiero potem ciągać się po sądach?

  Odrębną sprawą jest stwierdzanie nielegalności wyrażenia przez LUDZI swojej WOLI. "Partia wie lepiej"? Czy Naród?
 • @laurentp 13:18:40
  Dowód na to, że żydzi są nosicielami schizofrenii znajduje się w pracy przygotowanej dla American Journal of Psychiatry autorstwa dr Arnolda A Hutschneckera, nowojorskiego psychiatry, który leczył prezydenta Nixona. W pracy pt. Mental Illness: The Jewish Disease [Choroba umysłowa: żydowska przypadłość] dr Hutschnecker powiedział, że choć wszyscy żydzi nie są chorzy umysłowo, to choroba umysłowa jest wysoce zaraźliwa i żydzi są głównym źródłem tej infekcji.
 • @laurentp 13:18:40
  .
  .
  Pan jest pozbawiony logiki! ... niech Pan zacznie myśleć! .... to co, Pan radzi, to to samo co pozwolić kraść złodziejowi u siebie w domu i czekać na werdykt sądu na temat tego, czy ważniejsza jest Pana własność, czy potrzeby złodzieja!

  często, czytając komentarze przychodzi mi do głowy, że źródłem nieszczęść dzisiejszej Polski wcale nie są jej wrogowie, ale całkowity brak rozumu u ludzi, którzy tam mieszkają!

  ludzie, ogarnijcie się najpierw! ... a potem zacznijcie pisać komentarze!
 • @RAM 14:27:27
  Michalkiewicz: Słabe państwo prowokuje separatyzm. Tak dzieje się w Hiszpanii i zacznie dziać się w Polsce. W swoim najnowszym felietonie „Niemcy się jednoczą – Hiszpania rozpada?” Stanisław Michalkiewicz przypomniał, że „art. 116 niemieckiej konstytucji stanowi o tym, kto jest Niemcem”.

  Zgodnie z zapisami tego artykułu „Niemcami są mianowicie osoby, które” zamieszkiwały „na terytorium Rzeszy Niemieckiej w granicach z 31 grudnia 1937 roku”. Z sugestii Stanisława Michalkiewicza można założyć, że Niemcy za terytorium Niemiec uznają ziemie zachodnie Polski.

  Stanisław Michalkiewicz zakłada, że jeżeli granica Niemiec z 1937 roku „istnieje wirtualnie, to kto wie, czy pewnego dnia, zwłaszcza na fali walki o praworządność, nie zaistnieje rzeczywiście”.

  W związku z kryzysem w Katalonii Stanisław Michalkiewicz stwierdził, że „z jednej strony Niemcy się „jednoczą”, a z drugiej – forsowana jest w Europie polityka „regionalizacji”, to znaczy – rozbijania istniejących dotychczas unitarnych państw na „regiony”, które – nawiasem mówiąc – przeważnie nie pokrywają się z granicami państwowymi, tylko tworzą jakby przyszłe prowincje, albo bantustany przyszłego europejskiego imperium. Warto jednak zauważyć, że polityka regionalizacji nie wszędzie jest forsowana, ani nawet popierana”.

  Zdaniem Stanisława Michalkiewicza z sprzeciwem spotyka się pomysł secesji północnowłoskiej Padeni, a ze zrozumieniem pomysł rozpadu Wielkiej Brytanii. Z rozpadem Wielkiej Brytanii nie zgadza się Elżbieta królowa Zjednoczonego Królestwa, do której należą, jak na to wskazują nazwy poszczególnych oddziałów, siły zbrojne i marynarka wojenna Wielkiej Brytanii.

  Zdaniem Stanisława Michalkiewicza słabość państwa sprzyja separatyzmom. Tak się dzieje w Hiszpanii i tak zaczyna dziać w Polsce. Według publicysty „tylko patrzeć, jak i u nas pojawią się zwolennicy federalizacji państwa i nawet zaczną wygrywać wybory samorządowe. Zresztą – dlaczego mieliby dopiero się „pojawić”, skoro przecież już mamy pana Adamowicza na stanowisku prezydenta Gdańska, który właśnie zdobywa palmę męczeńską, ciągany przed oblicze komisji, pod przewodnictwem Wielce Czcigodnej panny Wassermann badające aferę Amber Gold? Jak tak dalej pójdzie, to zirytowany prezydent Adamowicz przyłączy Gdańsk do Rzeszy i komisja będzie mogła mu co najwyżej „skoczyć” – bo co Sejm może zrobić komuś, nad kim parasol ochronny trzymają stare kiejkuty?”

  O słabości rządu Hiszpanii ma świadczyć to, „że ponad 700 osób zostało tam rannych w ulicznych przepychankach – ale ani jedna nie została zabita. Widać, że ani hiszpański rząd nie jest na tyle przekonany o konieczności utrzymania integralności Hiszpanii, żeby kogokolwiek z tego powodu zabił, ani też zwolennicy niepodległości Katalonii nie są do tej idei przekonani na tyle, by dać się za nią zabić”.
 • @kula Lis 67 19:04:10
  .
  Michalkiewicza czytam! ... ale należy on przecież do rasy śmiertelników, więc i on palnie czasem coś niezbyt rozsądnego!

  dobrze, że nikogo nie zabili w Hiszpanii! ... twierdzenie, że ktoś nie jest silny tylko dlatego, że nie zabił jest głupie!

  Michalkiewicz chciał także zostawić forsę ubekom! ... i walczył o to piórem jak lew!
 • @RAM 14:27:27
  w "inkryminowanym" poscie NIC nie doradzałem.
  Pisałem tylko opinię, proszę czytać uważnie.
 • @kula Lis 67 14:16:13
  Rezultat wiekowego "chowu wsobnego"?
  Bo tak koszernie....
 • @RAM
  Mówią o „wiośnie europejskich regionów”... Szykują nową partię na Śląsku
  http://niezalezna.pl/205355-mowia-o-wiosnie-europejskich-regionow-szykuja-nowa-partie-na-slasku

  Ps..RAŚ powinien być już dawno zdelegalizowany, i do rejonowego aresztu śledczego zdrajcy to zdrajcy bo będą kłopoty !!!
  Jakie tam z nich Ślązaki. "Schlesien bleibt deutsch"-to nie po śląsku. Niemiec nie wie kiedy przestać dopóki nie dostanie w pysk. Ciągle więcej i więcej - "... und Morgen die ganze Welt!" (a jutro cały świat - to dla tych co nie znają języka naszych "przyjaciół"). Może jednak sami ludzie w Deutchlandzie powstrzymają swoich polityków. Oby.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829