Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
436 postów 1128 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

"Street Theology" Franciszka, czyli 9 % za "Superpope"

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Teologia ulicy" jaką ucieleśna Bergoglio i jego magisterium ma się tak do teologii klasycznej Kościoła Katolickiego jak "street art" ma się do nieśmiertelnej sztuki Giotta czy Michała Anioła..."

 

Od "Street Art" do "Street Theology". Dwie twarze papieża super-bohatera
Dalla "Street Art" alla "Street Theology".Le due facce del papa supereroe
 
 
 
 
Sandro Magister      9 sierpień 2017       tłum. RAM
(watykanista)    
 
 
 
 
Od kilku tygodni w sklepach z pamiątkami wokół Placu Świętego Piotra znajdują się w sprzedaży T-shirt przedstawiające Franciszka w roli "Superpope".
 
 
Sam wizerunek nie jest nowy. Pojawił się  w roku 2014 na jednym z murów, wzdłuż ulicy Plauto, w pobliżu Watykanu, po czym po kilku godzinach został usunięty. Sprawił jednak, że jego autor Mauro Pallotta – 45-letni rzymianin (pseudonim artystyczny "Maupal") stał się sławny, a wyobrażenie do dziś jest popularne w sieci.
 
 
 
W październiku ubiegłego roku Maupal znów przedstawił papieża na muralu – w zaułku Vicolo del Campanile – tym razem zajętego graniem w kółko i krzyżyk, rysującego symbol pokoju – i chronionego przez gwardzistę szwajcarskiego. Również ten malunek został usunięty, pomimo, że i on wszedł do historii.
 
 
 
Kiedy właścicielom jednej z firm odzieżowych przyszło na myśl by umieścić pierwszy z wizerunków na koszulce – w Watykanie nikt się pomysłowi nie sprzeciwił. Wprost przeciwnie, mons Dario Viganò, prefekt nowo powstałej dykasterii ds. komunikacji, bliski współpracownik papieża (nadzoruje także pracę portalu Il Sismografo) wyraził swoją pełną aprobatę, która – co za przypadek zbiegała się z opinią artysty, według którego papież Franciszek jest  "człowiekiem, który dzięki swej prostocie i wielkiemu otwarciu na rzeczywiste potrzeby ludzi - wzbudza zaufanie i nadzieję na równi z Superbohaterem".
 
 
mons. Dario Viganò
 
Po zagwarantowaniu praw autorskich dla Maupal'a, przedsiębiorstwo uwieńczyło sukcesem proceder uzyskiwania wszystkich potrzebnych pozwoleń od Stolicy Apostolskiej, włącznie z umową i placetem końcowym watykańskiego Sekretariatu Stanu.
 
W zamian za pozwolenie na komercjalizację wizerunku Franciszka jako "Superpope" – Watykan uzyskał zgodę na to, że 9 % ceny sprzedaży każdej koszulki jest przeznaczone na tzw. Świetopietrze, czyli wkład do skarbonki ze darami przeznaczonymi bezpośrednio dla papieża z całego świata.
 
 
Świętopietrze
 
 
Można stwierdzić, że to, co opisane do tej pory nie stanowi żadnej niespodzianki, wiedząc, że taki papież jak Jorge Mario Bergoglio czuje się w pełnej symbiozie z dzisiejszymi mechanizmami medialnymi i reklamowymi.
 
 
Jednakże rok temu opublikowana została książka, która – zaczynając już od swej okładki – będacej w sposób kontrowersyjny zainspirowaną przez "street art" – w sposób poważny zastanawia się nad słusznością tegoż papieskiego entuzjastycznego poparcia dla aktualnych kanonów komunikacyjnych.
 
  
Autor – Enrico Maria Radaelli, uczeń szwajcarskiego filozofa Romana Amerio jest jednym z najbardziej przygotowanych głosów krytyki teologicznej w stosunku do dryfu jakiemu ulega Kościół Katolicki od czasów II Soboru Watykańskiego aż do dziś. Nie jest dla niego także rzeczą trudną pokazanie, że za pontyfikatu Franciszka dryf ten nie dotyczy jedynie wizerunku samego papieża, ale odnosi się przede wszystkim do doktryny Kościoła.
 
 
"Street Theology" "Teologia Ulicy" – Enrico Maria Radaelli
 
 
 
Wywiad z Prof. Enrico Maria Radaelli: "Kościół do góry nogami"
Intervista al Prof. Enrico Maria Radaelli: La Chiesa ribaltata
 
 
Romano Amerio
 
 
Dla Radaelli'ego "teologia ulicy" jaką ucieleśna  Bergoglio i jego magisterium ma się tak do teologii klasycznej Kościoła Katolickiego jak "street art" uprawiana przez Kendridge czy Basquiat'a, a także przez Maupal'a ma się do nieśmiertelnej sztuki Giotta czy Michała Anioła.
 
 
 
Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 

  

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031