Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
495 postów 1288 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

"Bratnia pomoc", czyli Polska na front!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Polska, Litwa i Łotwa uchwaliły już odpowiednie przepisy wewnętrzne. Inne kraje natomiast są temu niechętne..."

 

EUCOM prosi o strefę militarną na wzór Schengen w Europie
 
Eucom chiede una zona militare di Schengen in Europa
 
 
"Strefa wojskowa Schengen stałaby się wyraźnym sygnałem dla agresora".
 
"Chodzi o wojskowy obszar tranzytowy, uformowany na wzór Konwencji z Schengen z roku 1996, który pozwala na otworzenie granic znajdujących się pomiędzy krajami sygnatariuszami".
 
 

 
Franco Iacch     31 lipiec 2017      tłum. RAM
 
 
Tego rodzaju propozycję –  na marginesie ćwiczeń wojskowych jakie odbyły się w lipcu w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech (i w których wzięło udział 25 000 żołnierzy pochodzących z 30 krajów sojuszników i sprzymierzonych) –  sformułował generał Ben Hodges – dowódca wojsk amerykańskich w Europie.
 
 
United States European Command (EUCOM)
 
Ben Hodges
 
Saber Guardian
 
 

"Celem zamysłu jest umożliwienie siłom wojskowym swobodne przemieszczanie się po europejskim teatrze wojenym.


Oprócz polepszenia świadomości na temat powstającego kryzysu i udoskonalenia aspektu decyzyjnego co do stawienia mu czoła – szybkość reakcji jest sprawą podstawową. 

 
Co tylko zakończone ćwiczenia uwidoczniły problemy dotyczące swobody ruchu sił sprzymierzonych przybyłych do regionu Morza Czarnego z całej Europy.
 

Najbardziej potrzebną rzeczą jest strefa wojskowa Schengen, pozwalająca konwojowi wojskowemu na swobodne poruszanie się po kontynencie. Dziś, niestety, takiej swobody nie ma". (...)


Według dowódcy EUCOM:

 
"Strefa militarna Schengen dałaby leaderom politycznym o wiele więcej elastyczności – jak chodzi o przesłanie agresorowi w krótkim czasie wyraźnego sygnału".
 
 
Od czasu wdrożenia brygady pancernej i powietrznej, co miało miejsce w styczniu – wojska amerykańskie poczyniły postępy (choć niektóre niedociągnięcia pozostają) w odniesieniu do struktur drogowych w krajach graniczących z Rosją. Niemniej jednak EUCOM użala się co do elastyczności szybkich przesunięć  wojska, która aktualnie uzależniona jest od szczegółowych wymogów prawnych, zróżnicowanych we wszystkich krajach.
 
 
Ben Hodges stwierdza:
 
"Sądzę, że jest to sprawa stosunkowo łatwa do zrealizowania. Gdyby leaderzy europejscy rozumieli ważność kwestii – utworzenie militarnej strefy Schengen nie powinno stwarzać trudności.
 

Polska, Litwa i Łotwa uchwaliły już odpowiednie przepisy wewnętrzne. Inne kraje natomiast są temu niechętne". (...)

 
 
Minister Obrony Holandii zaproponował ostatnio utworzenie tego rodzaju strefy w na terenie Unii Europejskiej. Również Jens Stoltenberg –  sekretarz generalny NATO wspiera pomysł.
 
Ben Hodges mówi dalej:
 
"Ćwiczenia Saber Guardian potwierdziły postęp jak chodzi o logistykę, konieczną dla odpowiedzi na zagrożenie militarne, jednakże Niemcy muszą zainwestować więcej by polepszyć system drogowy i obronę rakietową". (...)
 
"Strefa militarna Schengen pozwoliłaby siłom wojskowym na szybki ich przerzut z Niemiec do Polski, Litwy i Rumunii poprzez Czechy.
 
(..) Przyznaję, że byłem naiwny wierząc w natychmiastowe otwarcie granic dla wojsk krajów – członków NATO i UE. Ale ministerstwa obrony nie są odpowiedzialne za granice państw i dlatego za każdym razem potrzebne są specyficzne pozwolenia".
 
 
Pełna brygada pancerna wysłana do Europy w styczniu jest amerykańskim sygnałem - jak chodzi o szybkie umocnienie linii frontu.
 
Pomimo to, trudności logistyczne jakie pojawiły się w fazie wstepnej są znaczące. Pentagon płaci cenę za brak doświadczenia personelu w radzeniu sobie z kontekstem, który od czasu zakończenia zimnej wojny został prawie że całkowicie porzucony. (...)
 
 
 
Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 
    

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829