Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
324 posty 814 komentarzy

"Bratnia pomoc", czyli Polska na front!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Polska, Litwa i Łotwa uchwaliły już odpowiednie przepisy wewnętrzne. Inne kraje natomiast są temu niechętne..."

 

EUCOM prosi o strefę militarną na wzór Schengen w Europie
 
Eucom chiede una zona militare di Schengen in Europa
 
 
"Strefa wojskowa Schengen stałaby się wyraźnym sygnałem dla agresora".
 
"Chodzi o wojskowy obszar tranzytowy, uformowany na wzór Konwencji z Schengen z roku 1996, który pozwala na otworzenie granic znajdujących się pomiędzy krajami sygnatariuszami".
 
 

 
Franco Iacch     31 lipiec 2017      tłum. RAM
 
 
Tego rodzaju propozycję –  na marginesie ćwiczeń wojskowych jakie odbyły się w lipcu w Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech (i w których wzięło udział 25 000 żołnierzy pochodzących z 30 krajów sojuszników i sprzymierzonych) –  sformułował generał Ben Hodges – dowódca wojsk amerykańskich w Europie.
 
 
United States European Command (EUCOM)
 
Ben Hodges
 
Saber Guardian
 
 

"Celem zamysłu jest umożliwienie siłom wojskowym swobodne przemieszczanie się po europejskim teatrze wojenym.


Oprócz polepszenia świadomości na temat powstającego kryzysu i udoskonalenia aspektu decyzyjnego co do stawienia mu czoła – szybkość reakcji jest sprawą podstawową. 

 
Co tylko zakończone ćwiczenia uwidoczniły problemy dotyczące swobody ruchu sił sprzymierzonych przybyłych do regionu Morza Czarnego z całej Europy.
 

Najbardziej potrzebną rzeczą jest strefa wojskowa Schengen, pozwalająca konwojowi wojskowemu na swobodne poruszanie się po kontynencie. Dziś, niestety, takiej swobody nie ma". (...)


Według dowódcy EUCOM:

 
"Strefa militarna Schengen dałaby leaderom politycznym o wiele więcej elastyczności – jak chodzi o przesłanie agresorowi w krótkim czasie wyraźnego sygnału".
 
 
Od czasu wdrożenia brygady pancernej i powietrznej, co miało miejsce w styczniu – wojska amerykańskie poczyniły postępy (choć niektóre niedociągnięcia pozostają) w odniesieniu do struktur drogowych w krajach graniczących z Rosją. Niemniej jednak EUCOM użala się co do elastyczności szybkich przesunięć  wojska, która aktualnie uzależniona jest od szczegółowych wymogów prawnych, zróżnicowanych we wszystkich krajach.
 
 
Ben Hodges stwierdza:
 
"Sądzę, że jest to sprawa stosunkowo łatwa do zrealizowania. Gdyby leaderzy europejscy rozumieli ważność kwestii – utworzenie militarnej strefy Schengen nie powinno stwarzać trudności.
 

Polska, Litwa i Łotwa uchwaliły już odpowiednie przepisy wewnętrzne. Inne kraje natomiast są temu niechętne". (...)

 
 
Minister Obrony Holandii zaproponował ostatnio utworzenie tego rodzaju strefy w na terenie Unii Europejskiej. Również Jens Stoltenberg –  sekretarz generalny NATO wspiera pomysł.
 
Ben Hodges mówi dalej:
 
"Ćwiczenia Saber Guardian potwierdziły postęp jak chodzi o logistykę, konieczną dla odpowiedzi na zagrożenie militarne, jednakże Niemcy muszą zainwestować więcej by polepszyć system drogowy i obronę rakietową". (...)
 
"Strefa militarna Schengen pozwoliłaby siłom wojskowym na szybki ich przerzut z Niemiec do Polski, Litwy i Rumunii poprzez Czechy.
 
(..) Przyznaję, że byłem naiwny wierząc w natychmiastowe otwarcie granic dla wojsk krajów – członków NATO i UE. Ale ministerstwa obrony nie są odpowiedzialne za granice państw i dlatego za każdym razem potrzebne są specyficzne pozwolenia".
 
 
Pełna brygada pancerna wysłana do Europy w styczniu jest amerykańskim sygnałem - jak chodzi o szybkie umocnienie linii frontu.
 
Pomimo to, trudności logistyczne jakie pojawiły się w fazie wstepnej są znaczące. Pentagon płaci cenę za brak doświadczenia personelu w radzeniu sobie z kontekstem, który od czasu zakończenia zimnej wojny został prawie że całkowicie porzucony. (...)
 
 
 
Wybór tekstów, tłumaczenie i opracowanie: RAM
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów (z podaniem nick'a autora tłumaczeń) jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych. 
    

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031