Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
260 postów 554 komentarze

Petycja do Watykanu przeciwko beatyfikacji abp. Szeptyckiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Polscy hierarchowie potępiają polski nacjonalizm kompatybilny z doktryną katolicką, a nie potępiają banderyzmu i narodowego-socjalizmu..."

 

Jacek Międlar wystąpił z petycją do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przeciwko beatyfikacji abp. Andrzeja Szeptyckiego

 
 
 
Anna Wiejak     15 lipca 2017

 
Na platformie Citizen.go ukazała się petycja Jacka Międlara do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, w której wyraża on sprzeciw wobec beatyfikacji duchowego opiekuna zbrodniczych ukraińskich nacjonalistów oraz zwolennika nazizmu abp. Andrzeja Szeptyckiego.
 
„Sprzeciwiamy się beatyfikacji grekokatolickiego abp. Andreja Szeptyckiego (1865-1944), który w 1918 wraz z księciem Wilhelmem Habsburgiem, zwanym „Wasylem Wyszywanym”, na krwi Orląr Lwowskich próbował na Kresach utworzyć „Samostijną Ukrainę”; który Adolfowi Hitlerowi i Józefowi Stalinowi napisał listy pochwalne; który podziemie lwowskiej cerkwi św. Jura udostępnił nazistom na magazyn broni; który 14. Ochotniczej Dywizji SS-Galizien przydzielił kapelana ks. Wasyla Łabę, a w czasie rzezi wołyńskiej pozwalał, by odprawiano nabożeństwa, podczas których jego podwładni święcili siekiery, kosy i inne narzędzia zbrodni do mordowania Polaków w latach 1943-1945. Ludobójstwa, którego Ukraińcy dopuścili się na Polakach, nigdy nie potępił” napisał Międlar.

„W sprawie beatyfikacji abp. Andreja Szeptyckiego dwukrotnie (1958 i 1962) protestował prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, dzięki czemu żaden z papieży nie odważył się podpisać pod dekretem beatyfikacyjnym człowieka utożsamiającego się z ludobójczą ideologią banderowską. Dopiero w 2015 roku dekret beatyfikacyjny podpisał papież Franciszek.

Polscy hierarchowie nie zaprotestowali. Ich stanowisko jest niezrozumiałe i szokujące. Polscy hierarchowie potępiają polski nacjonalizm kompatybilny z doktryną katolicką, a nie potępiają banderyzmu i narodowego-socjalizmu, z którym należy utożsamiać Szeptyckiego” tłumaczył.

„Biorąc pod uwagę ich bierność oraz mając nadzieję, że beatyfikacja abp. Andreja Szeptyckiego może zostać wstrzymana, prosimy o podpisanie się pod petycją sprzeciwiającą się zbliżającej się wielkimi krokami haniebnej beatyfikacji oraz rozesłanie jej do jak największej rzeszy wiernych. Liczymy, że  wsłuchując się w głos ludu, Kongregacja Sprawy Kanonizacyjnych nie dopuści do beatyfikacji duchownego, który dał przyzwolenie na ludobójstwo na Polakach.” apelował.

 

Rzeczywiście stanowisko polskiego Episkopatu jest co najmniej szokujące. Problem jednak w tym, że Kościół katolicki jest strukturą hierarchiczną, a nie demokratyczną, zatem jakiekolwiek petycje zwykłych wiernych mogą pozostać bez echa. Spróbować jednak warto, gdyż sprawa jest niezmiernie istotna. Beatyfikacja abp. Szeptyckiego – jeżeli do niej dojdzie – w sposób istotny podważy bowiem wiarę w polskim narodzie, w szczególności w mocno związanych z Kościołem środowiskach kresowych, które nie wyobrażają sobie sytuacji, w której miałyby się zwracać w modlitwie do człowieka, który święcił ludobójcze czyny na ich bliskich.
Petycję można podpisać na stronie: 
 
 
 

KOMENTARZE

 • Tu by trzeba
  było zrobić znowu jakiś przegląd i czystkę.
  Co za debil daje jedynkę pod takim tekstem?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:09:03
  .
  zdaje się, że lont jest już podpalony pod Polską ...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 12:09:03
  Jest tak zwany liberalizm, lub nowoczesna demokracja.
  Neon24 jest powiedzmy, pluralistyczny. Wobec tego niech i une zabierają głos i wstawiają jedynki. A to że wstawią jedynkę, dokładnie pokazują kim są.
  RAM wali prawdę, która nie podoba się syjonistom i innym ich poplecznikom, tudzież zindoktryzowanym lemingom.
  Z mojej strony niestety, tylko 5, w istniejącej skali.
  Pozdro.
 • O jejku jak niepolitycznie odmawaić świętości takiemu,tatuś Bandery też ma ponoć zostać świętym.A może i sam Stefan Popel /glut/
  niebawem zostanie świętym.I bohaterem Polski!
  My mamy tylko prawo i obowiązek harować jak woły na wszystkich dookoła.Na daniny dla miliarderów ukraińskich, na odszkodowania dla pokrzywdzonych /za to żeśmy ich przyjeli i dali dom w Polsce/, na dodatki po 100euro dla przesladowanych przez NAZISTÓW i komunę ......na wpędzonych Hansów.
  http://www.pch24.pl/polska-sfinansuje-emerytury-50-tys--zydow,23463,i.html
  Nam natomiast nikt nic nie jest winien, tylko obelgi!!
  I dziwć się młodym że uciekają gdzie sie da, jak to widzą!!

  Z cyklu "Polaku GDZIE są Twoje pieniądze, na które harujesz jak wół?"
  i "Dlaczego nie ma na karetki dla Centrum Zdrowia Dziecka i na godną waloryzację dla polskich emerytów?"

  https://pomocsieliczy.pl/target/view/135

  https://miziaforum.wordpress.com/2017/07/15/pis-przewodnia-sila-narodu-w-budowie-banderowskiej-ukrainy-koszta-polski-w-miliardach-zl-dane-rzadowe/
 • @ireneusz 13:55:02
  .
  głupiś Pan, VON!
 • Uklęknąć przed figurą św. Szeptyckiego?!
  http://www.stankiewicze.com/ludobojstwo/szeptycki.html

  Modlitwa do Metropolity Andreja (wybrane fragmenty).

  Ojcze Andreju módl się za nas!
  Prosimy Ciebie, aby za twoim wstawiennictwem Bóg oświecił i zachował ode złego naród ukraiński, który woła do Ciebie: Alleluja!

  Otcze Andreju! Modl sie za nami grzesznymi!

  Kyr Andrej, właściwie Roman Maria Aleksander Szeptycki, ur. 29 lipca 1865 w Przyłbicach. Syn hrabiego Jana Kantego Remigiana Szeptyckiego i Zofii Ludwiki Cecyli Konstancji Szeptyckiej hrabianki Fredro. Miał sześcioro rodzeństwa.
  Jego bratem był Stanisław Maria Szeptycki ,dowódca III Brygady Legionów Polskich, komendant Legionów, Szef Sztabu Generalnego, dowódca Frontu Litewsko-Białoruskiego, dowódca Frontu Północno-Wschodniego, minister spraw wojskowych.
  Tylko Roman Maria Aleksander Andrzej czuł się narodowości ukraińskiej.
  Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie działał przeciwko Polakom.
  Ukraińcy rozpoczęli proces beatyfikacyjny Andrzeja Szeptyckiego.

  Tego, który błogosławił SS-Galizien , Ukrainische Hilfspolizei, OUN, UPA
  i przydzielał im kapelanów.


  Za jego przykładem poszli biskupi przemyscy: Josefat Kocyłowśkyj i jego sufragan Hryhorij Łakota, a w Stanisławowie Hryhorij Chomyszyn, którzy z ambon nawoływali do wstępowania do SS.


  Za tymi hierarchami poszedł kler greckokatolicki, niejednokrotnie święcąc narzędzia zbrodni i uczestnicząc czynnie w ludobójstwie.


  Czy wśród duchownych greckokatolickich nie ma tych, którzy naprawdę zasłużyli na kanonizację? Czy np. ks. Serafin Jaroszewicz , proboszcz greckokatolickiej parafii Żabcze k. Łucka, który za pomoc udzielaną Polakom został przez banderowców oblany benzyną, zamknięty w cerkwi i żywcem spalony nie jest dobrym kandydatem?


  W liście NIE ZABIJAJ, A. Szeptycki wyraźnie sugeruje, że nie wolno zabijać brata. Braćmi Ukraińców są tylko Ukraińcy.
  Czyli inne narodowości można mordować bezkarnie i z poparciem władzy metropolitarnej?


  Gdy w czerwcu 1943 r. nasiliły się pełne okrucieństwa mordy OUN-UPA na Polakach, abp Bolesław Twardowski zwrócił się listownie do abpa Andrzeja Szeptyckiego, by ten powstrzymał swoich wiernych od okrucieństw dokonywanych na Polakach. Metropolita Szeptycki ,autorytet moralny dla Ukraińców nie powiedział swojemu ludowi: „Nie podnoś ręki na Polaka, on jest też twoim bratem!” Nie zareagował na prośby abp Bolesława Twardowskiego.

  Uważam, że moralnie jest współwinnym ludobójstwa!

  Dodam jeszcze list kandydata na świętego do Adolfa Hitlera :

  „Jego Wysokość
  Fuhrer Wielkiej Rzeszy Niemieckiej
  Adolf Hitler

  Wasza Ekscelencjo!
  Jako zwierzchnik katolickiej Cerkwi, przekazuje Waszej Ekscelencji serdeczne poważania z okazji zajęcia stolicy Ukrainy,zlotowierzchniego miasta nad Dnieprem -- Kijowa.
  Widzimy w Panu niezwyciężonego wodza niezrównanej i sławnej Armii Niemieckiej. Sprawa zniszczenia i wykorzenienia bolszewizmu, jaką Pan, jako Fuhrer Wielkiej Rzeszy Niemieckiej przyjął za cel w tym pochodzie, zaskarbia Waszej Ekscelencji wdzięczność całego chrześcijańskiego świata.

  Ukraińska Cerkiew grekokatolicka wie o historycznym znaczeniu potężnego ruchu Narodu niemieckiego pod Pańskim kierownictwem. Będę się modlil do Boga o błogoslawieństwo zwycięstwa, które się stanie rękojmią trwałego pokoju dla Waszej Ekscelencji, Armii Niemieckiej i Niemieckiego narodu.
  Z osobistym szacunkiem.
  Andrzej hrabia Szeptycki - metropolita."


  Czy któryś z Polaków będzie mógł modlić się do św. Andreja?
  Wielu Ukraińców ukrywających się między nami, mieszkających w Polsce, mających obywatelstwo polskie i polskie nazwisko , wykształconych w polskich szkołach wpisze kolejną modlitwę do Kyra Andreja .


  Iwona Kopańska – Konon
 • Świetny pomysł
  podpisałem :)
 • @Vinto 12:56:35
  Tutaj te pały czy 5* nie mają praktycznie żadnego, formalnego znaczenia. NEon to nie jest "niepoprawna" piaskownica, gdzie kilku trolli może zapałować każdy komentarz i on znika a Autor zbiera pkt karne, które mają przełożenie na pozycję piszącego.
  Ale śmieszą mnie tacy ludkowie, żeby jeszcze mieli odwagę się do tego odnieść.
 • @All
  .
  mamy 500 podpisów! ...

  http://www.citizengo.org/pl/72303-przeciwko-beatyfikacji-abp-andreja-szeptyckiego?tc=fb&tcid=37744383

  lecimy teraz do 1000!

  PODPISYWAĆ DZIATKI, PODPISYWAĆ! ....:)))
 • Oczywiście 5*
  i petycja podpisana.
 • jest tylko jeden posrednik miedzy Bogiem a ludzmi; Jezus Chrystus
  Jakie szczescie,ze Bog nie jest zwiazany pomyslami ludzi ktore orzekaja o czyjejs swietosci,a tym bardziej decydowaniu poprzez kogo ludzie moga sie do niego zwracac.Kto zaprzecza prawdzie wskazanej w tytule komentarza stawia sie wyzej niz powyzsza nauka z Pisma Swietego.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930