Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
492 posty 1282 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Afgański bunkier zniszczony przez "MOAB" wybudowała CIA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Jedyna rzecz, która pozostała całkowicie wyłączona ze sprawozdań mass-mediów to odpowiedź na pytanie jakim sposobem ISIS dorobił się tak wspaniałego kompleksu bunkrów?..."

 

 

Ed Snowden: Afgański bunkier zniszczony przez bombę "MOAB" wybudowała CIA

 
 
Ed Snowden: Afghan bunker ‘MOAB’ bomb destroyed was built by CIA
 
 
 
 
Ricky Twisdale     14 kwiecień 2017    tłum. RAM

 
 
 
Mass-media są zalane entuzjastycznymi sprawozdaniami o tym, że amerykańscy wojskowi użyli w Afganistanie bomby "MOAB" - Massive Ordnance Air Blast Bomb – (18,000 lbs. of explosive, 22,000 lbs. total weight) – najpotężniejszej bomby konwencjonalnej wyprodukowanej do tej pory.

 
Posłużono się nią do zniszczenia kompleksu jaskiń-bunkrów, znajdujących się w pobliżu miejscowości Tora Bora. Jest to prawdopodobnie to samo miejsce, w którym ukrywał się Osama bin Laden - zaraz po wydarzeniach z 11 Września.

 
 
Stany Zjednoczone twierdzą, że kompleks używany był przez ISIS.

 
 
Amerykański prezydent Donald Trump po zbombardowaniu jaskiń otrzymał poparcie tak ze strony swych zwolenników jak i przeciwników (włącznie ze swymi dawnymi poplecznikami), chociaż -  jak twierdzi prasa – to nie on osobiście wydał rozkaz.

 
 
Niemniej jednak, zbombardowanie wydaje się pasować  do zadeklarowanej przez Trumpa strategii na temat zwalczanie terroryzmu, o czym można usłyszeć w nagraniu video poniżej:

 
 
 
 
Jedyna rzecz pozostała jednakże całkowicie wyłączona ze sprawozdań mass-mediów, a mianowicie odpowiedź na pytanie - jakim cudem ISIS dorobił się tak wspaniałego kompleksu bunkrów?

 
W tym momencie Edward Snowden przypomina nam odpowiedź na to pytanie:
 
 
 
 
 
 
 
Takim to sposobem 314 milionów dolarów zostało użyte (koszt bomby) do zniszczenia sieci bunkrów i ponadto niezliczone inne miliardy do wcześniejszego zbudowania jej.

 
 
Czy pojęliśmy teraz w jaki sposób funkcjonuje amerykański kompleks zbrojeniowo - przemysłowy?


 
***

“(...) Tora Bora, where Mr. bin Laden is suspected of hiding, began life as a C.I.A.-financed base for Afghan rebels. Mr. bin Laden took up residence there when he was forced to leave Sudan in the late 1990's.(...)”

 
A NATION CHALLENGED: CAVES AND TUNNELS; Heavily Fortified 'Ant Farms' Deter bin Laden's Pursuers
 
 
 
 
 
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.
 
 
 

KOMENTARZE

 • @
  Swoją drogą... wieki temu straszyli nas, jako uczniów bombą NEUTRONOWĄ...
  Czystym, higienicznym sposobem na STERYLIZACJĘ sporego obszaru.

  Może TO byłoby metodą na "islamistów"?
  Samo skażenie / opad był o ile pamiętam minimalny...
  Zniszczenia FIZYCZNE pomijalne...
 • Takim to sposobem 314 milionów dolarów zostało użyte (koszt bomby)
  Robiąc sprawozdanie roczne -: ( br... wyczulam się na błędy finansowe. Tak wg zdrowego inżynierskiego rozsądku od razu oceniłem, że z tym kosztem za bombę coś nie gra.

  Krótkie odwiedziny u wujka Googla i sprawa jest jasna: chodzi o koszt całej partii (20 sztuk tych bomb. Jak zwykle będąc rzetelnym, podaję źródło tego twierdzenia. Smacznego jajka.

  http://www.deagel.com/Defensive-Weapons/GBU-43B_a000978001.aspx

  http://iddd.de/rys/moabcosts.jpg
 • Pytanie wielkopiatkowe:Kto jest wlascicielem rzadu USA?
  "8 W końcu diabeł zabrał Jezusa na wysoką górę i pokazał Mu wszystkie królestwa świata, w całym ich przepychu.

  9 – Wszystko to będzie Twoje – powiedział – jeśli oddasz mi pokłon.

  10 – Odejdź, szatanie! – rozkazał Jezus. – Pismo uczy: „Pokłon i cześć oddawał będziesz Bogu, swemu Panu, i tylko Jemu będziesz posłuszny”.

  11 Wtedy diabeł odszedł, a zjawili się aniołowie i służyli Mu."

  Jak wiec widzimy Pan Jezus zgadza sie z szatanem, ze wszystkie rzady do szatana naleza, nie mowi szatanowi:Nie mozesz dac mi tego co do ciebie nie nalezy.
  Rzady moga w majestacie prawa zabic niewinnego, wsadzic niewinnego do wiezienia, obrabowac z pieniedzy(podatki),macac dzieci na lotniskach itp.Gdyby to zrobil przecietny obywatel to nazywalo by sie to:morderstwem, uprowadzeniem,gangsterstwem,molestowaniem.
 • @adevo 00:01:20
  .
  mnie też się wydawało trochę za dużo, ale Snowden pisze:

  "The bomb dropped today in the middle of nowhere, Afghanistan, cost $314,000,000. http://articles.latimes.com/2011/nov/16/business/la-fi-bunker-buster-bomb-20111117 … (credit @thenib) pic.twitter.com/aj0Om5RhAV"

  zgodnie z tym, autor artykułu użył sformułowania:

  "...So $314 million to destroy, and untold millions more to build..."
 • @staszek kieliszek 00:07:09
  .
  "...Jak wiec widzimy Pan Jezus zgadza sie z szatanem.."

  oj Stachu, Stachu.. :)))
 • @staszek kieliszek 00:07:09
  DOkladnie tak- panie Staszku..dokladnie tak....
 • tak
  Jakie to wielkie szczęście że nie zginęły dzieci , starcy i kobiety w ciąży.

  pozdr
 • @RAM
  Dziesięciotonowa bomba, chwalenie się na cały świat. A efekt ? Podobno? ubili trzydziestu sześciu szuszwoli, choć wpierw mowa była o dziesięciu, (ciekawe kto policzył?), trzy kozy i dwie lepianki z krowiego łajna. Tak wygląda amerykańska wojna z "umiarkowanymi terrorystami" :(
 • @RAM 00:37:13
  Teraz muzułmańska dzicz będzie się mściła, a najbardziej w Europie...Mam nadzieje, że Europa wykupiła już wszystkie zapasy kolorowych kredek, bo teraz zobaczą co to jest prawdziwy jihad, a nie pojedyncze pieszczenie się w postaci kilku cywilów... Zamiast skończyć to raz a dobrze, to wujek Sam nakręca tą wojnę bez końca wraz ze śmierdzącą Makrelą. Grupa śmierdzących rebeliantów śmieje się ze wszystkich mianujących się supermocarstwami i to ISLAM WYGRYWA TĄ WOJNĘ OBECNIE. W postępowej Szwecji ODDALI IM CAŁE DZIELNICE i przestali dostarczać pocztę! Szwedzka firma pocztowa wstrzymała dostawy przesyłek na jedną z dzielnic znajdującej się w strefie „no- go”. Jest zbyt niebezpieczna dla pracowników – podaje brytyjski portal dailymail.com. Rząd szwedzki stracił tam kontrolę zupełnie, straż do pożarów tam nie wjeżdża oraz policja złożona z pedałów, lesb także bo się boi. Można mieć najnowocześniejszą broń jak USA, można mieć potencjał nuklearny jak ruskie, ale nikt nie ma tylu gotowych oddać życie w imię Allaha co Bliski Wschód. Tyle w tym temacie.
 • @RAM 00:37:13
  Polska musi stosować podwyższone standardy bezpieczeństwa bo gdy raz się wpuści ciapatą hołotę to już nie będzie odwrotu. Australia i Nowa Zelandia obecnie przyjmują tylko białych gwarantujących czystość rasową i chęć do pracy - czego brakuje ciapatym. Polacy to mądry naród, mający jeszcze nie skażony lewactwem instynkt samozachowawczy. Wierzę, że nie dopuścimy do spaprania genetycznego naszej krwi. Krwi ludzi mądrych, przedsiębiorczych i inteligentnych, których "wyhodowały" dziesiątki pokoleń naszych przodków.z szacunku dla naszej historii, tworzonej przez naszych przodków, opłaconej śmiercią milionów istnień. Pora zjednoczyć się, tak jak zawsze w chwili śmiertelnego zagrożenia, poddać się instynktowi i działać. Zapisywać się do stowarzyszeń obronnych, zacząć się uczyć posługiwać bronią palną i walką wręcz. Pora sposobić się do pokoju o który być może trzeba będzie walczyć do krwi wroga. Polskę mamy tylko jedną i tylko dla nas.
 • @kula Lis 67 09:33:40
  /ale nikt nie ma tylu gotowych oddać życie w imię Allaha co Bliski Wschód. Tyle w tym temacie./

  W rzeczy samej, w konfrontacji fizycznej z tymi osobnikami europejskie zniwieściałe, spasione rycerstwo ma małe szanse. Tu nie chodzi o żadne treningi, taktyki , ale o cel i wartości, których zaczyna brakować, wśród naszych rodaków też.

  pozdr
 • @kula Lis 67 09:21:24
  A swoją drogą, potrzebny jest lotniskowiec za 8 mld$, aby samolotami za 80 mln.$ każdy, bombardując pociskami po 800 tys,$ zniszczyć namiot za 8$......
 • @RAM co do ataku na KRLD przypomnę tylko, że..
  Amerykanie i NATO bombardowali Serbię przez trzy miesiące cała swoją potęgą i zniszczyli tylko 14 serbskich czołgów, chińską ambasadę i stację telewizyjną w Belgradzie. Bez miliona żołnierzy na lądzie nie obędzie się, tak jak w Wojnie Koreańskiej 1950-1953. Mam pytanie, a ile to krajów napadła Korea Północna, oprócz swego południowego sąsiada? I jak to się ma do stosunku napadniętych krajów, przez kolonię żydowską. Przede wszystkim nie dopuszczalne jest ingerowanie USA na terenie granicznym Chin i Rosji, nie można do tego dopuścić. To tak jakby Chiny i Rosja chciały wprowadzić "demokrację" w Meksyku lub w Szwecji bo tam rządzi islam. Żydzi źle się czują w kraju, który nie akceptuje korupcji i kara jej przejawy śmiercią. Oni lepiej się czują wśród postępowej Europy wielu narodów.
 • @Zorion
  Dużo rumoru, mało korzyści - eksperci o ataku bombą GBU-43. Amerykański atak w Afganistanie z użyciem potężnej bomby lotniczej nazywanej „matką wszystkich bomb" miał na celu zastraszenie Iranu i Korei Północnej. W wymiarze walki z terroryzmem atak przyniósł niewiele korzyści - uważają eksperci wojskowi. W czwartek USA po raz pierwszy użyły w warunkach bojowych konwencjonalnej bomby o zwiększonej mocy GBU-43. Bomba została zrzucona na terrorystów „Państwa Islamskiego" w Afganistanie. Pocisk o wadze 9,5 tony została zrzucona z samolotu MS-130. Na wyposażeniu amerykańskich sił zbrojnych znajduje się 15 takich bomb. Według informacji agencji France Presse, która powołuje się na oświadczenie ministerstwa obrony Afganistanu, w rezultacie uderzenia zniszczone zostały kluczowe bunkry i system tuneli. Zlikwidowano 36 bojowników.
  Demonstracja w okresie wzrostu napięcia...
  „Amerykański prezydent Donald Trump stara się pokazać, że za jego prezydentury pojawia się nowa, skuteczniejsza broń. I nie ma dla niego znaczenia, że ta tzw. „matka wszystkich bomb" została przetestowana na początku lat 2000. Demonstracja była obliczona przede wszystkim na Iran i Koreę Północną. Amerykański prezydent chce dać ich liderom do zrozumienia, że ich rozwinięta infrastruktura podziemna może zostać zniszczona przy pomocy wyspecjalizowanej amerykańskiej broni" — oświadczył w rozmowie z Ria Novosti politolog wyspecjalizowany w wojskowości, docent katedry politologii i socjologii Rosyjskiego Uniwersytetu Ekonomicznego im. G. Plechanowa Aleksander Perendżyjew. Rosyjski politolog dodał, że Amerykanie zademonstrowali swoją bombę o zwiększonej mocy w okresie wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim i na Bliskim Wschodzie. „Rosja też ma podobną broń, którą dla przeciwwagi nazywa „ojcem wszystkich bomb". Tyle że my jej nie reklamujemy. Myślę, że w razie konieczności możemy jej użyć. Taką koniecznością może być zadanie likwidacji międzynarodowych terrorystów, którzy znajdują się w podziemnych tunelach" zakończył Perendżyjew. Sitnow zauważył, że trudno mówić o wysokiej skuteczności pierwszego ataku z użyciem GBU-43. „To działanie czysto polityczne, tak jak atak na Syrię. Teraz ma miejsce przeciąganie liny, demonstracja siły. Jeśli systematycznie atakowaliby takimi bombami, to jedna rzecz. A tak pokazali, że mają do swojej dyspozycji taką bombę. Korzyści z jej użycia praktycznie nie ma. Narobili, jak to się mówi, rumoru powiedział Sitnow. Rosyjski generał wyjaśnił, że użycie podobnych bomb lotniczych ma sens, jeśli przeciwnik wykorzystuje kazamaty i szeroką sieć umocnień podziemnych, czego nie można powiedzieć o terrorystach PI ukrywających się w afgańskich górach.
  „Co się tyczy efektu wywartego przez bombę, to wybuch przechodzi w detonację. Nic nowego. GBU-43 jest bronią przeszłości. Teraz nadszedł czas na broń wysoko precyzyjną, samosterowalną, która wybiórczo likwiduje cele" — zauważył rosyjski generał.
  Broń przeszłości...
  „Użycie przeciwko terrorystom „Państwa Islamskiego" w Afganistanie „matki wszystkich bomb" jest kolejnym aktem demonstracji siły, który niesie niewiele korzyści w walce z terroryzmem" uważa Anatolij Sitnow, były dyrektor do spraw uzbrojenia Sił Zbrojnych Rosji generał-pułkownik Anatolij Sitnow. Ps...„Użycie przeciwko terrorystom „Państwa Islamskiego" w Afganistanie „matki wszystkich bomb" jest kolejnym aktem demonstracji siły" Bardziej wygląda to na akt desperacji pokazujący jak bardzo Trump nie wie co robić. Daje się rozgrywać jak dziecko swoim wojskowym doradcom.Czyli jutro z ich podszeptu co zrobi ? Żeby wyeksponować przerost męskości i pokazać że co jak co, ale na wszystkim to on się zna, po atomówki sięgnie ? Jak jeszcze bym mu wybaczył użycie takich ładunków przeciwko bandytom to, to co ten dziwak może zrobić jutro. nie napawa mnie już takim optymizmem. Generał ma całkowitą rację, ja to widzę jeszcze gorzej, czyli użycie jednej bomby, to moim zdaniem nie jest pokaz siły, a bezsilności. Od razu po zdetonowaniu bomby obwieścili, że zlikwidowali 10, a potem 36 bojowników. A jak to sprawdzili, kiedy nikt tam nie poszedł i nie policzył ? W wielu artykułach pisano, że to najsilniejsza bomba tuż po bombie atomowej. To śmieszne porównanie, bo ich siłę dzieli wielka przepaść. Nie można ich porównywać. Gdybyśmy byli w stanie widzieć ich moc jednocześnie, to tej GBU-43 w czasie wybuchu byśmy nie dostrzegli, ponieważ jest ponad półtorej miliona razy słabsza od bomby atomowej Car. Moc bomby GBU-43 to 11450 kg trotylu, a bomba ma 9800 kg wagi. ... Ps.II..„Ojciec wszystkich bomb” (ros. Папа всех бомб; ang. Father of All Bombs, FOAB) – potoczne określenie rosyjskiej tzw. „lotniczej bomby próżniowej zwiększonej mocy” (ros. авиационная вакуумная бомба повышенной мощности; АВБПМ, pol. AWBPM). Jest to bomba paliwowo-powietrzna, która według rosyjskich danych ma czterokrotnie większą moc niszczącą od największej do tej pory bomby konwencjonalnej, amerykańskiej GBU-43/B MOAB, określanej potocznie jako „matka wszystkich bomb”. Pierwszy oficjalny test tej broni odbył się 11 września 2007. Według źródeł rosyjskich wybuch bomby AWBPM stanowi odpowiednik wybuchu 44 ton TNT, a wykorzystano w niej 7,8 tony nowego rodzaju materiału wybuchowego, czyli mieszaniny sproszkowanego aluminium, azotanu amonu i tlenku etylenu, wytworzonej przy użyciu nanotechnologii. W czasopiśmie „Wired” krytyczne opinie nt. AWBPM przedstawili analitycy ds. obronności z USA. Uważają oni, że bomba jest niefunkcjonalna jako uzbrojenie i ma jedynie o połowę większą moc od tzw. MOAB, a nie – jak mówią przedstawiciele SZ FR czterokrotną moc MOAB. Poza tym uważają, że to nie jest bomba nowego projektu. Dla porównania, siła wybuchu amerykańskiej MOAB to odpowiednik 11 ton TNT, a zawiera ona 8 ton materiału wybuchowego. Według komentarzy rosyjskich, „jest [ona] tak silna jak ładunki atomowe”, choć np. w porównaniu do bomby atomowej Little Boy, która zniszczyła Hiroszimę, ma tylko ok. 0,3% jej mocy wybuchowej.
 • @ All
  Bomba bombą, ale Ruskie mają teraz fajną rakietę :-)

  Nazywa się Cyrkon - niedawno słyszałem w radio, że podczas testów osiągnęła 8 Machów....
  Będzie grubo ponad 2km w ciągu sekundy.

  :-)))))))))))))))))

  Chłopaki dali czadu!
  Auuuuu!

  http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1752934,Rosja-testuje-rakiete-naddzwiekowa-Cyrkon
 • @SZS 09:43:37
  Amerykańska superbomba zabiła ponad 90 dżihadystów w Afganistanie....W amerykańskim ataku z użyciem najpotężniejszej bomby konwencjonalnej we wschodnim Afganistanie zginęło ponad 90 dżihadystów z Państwa Islamskiego – podała agencja AFP, powołując się na lokalne władze. W piątek agencja poinformowała o oświadczeniu terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie, w którym terroryści twierdzą, że nie ponieśli strat w wyniku zrzucenia przez Amerykanów bomby GBU-43/B. W bombardowaniu zginęło co najmniej 92 dżihadystów – powiedział szef powiatu Achin w prowincji Nangarhar Ismail Shinwari. USA w czwartek po raz pierwszy zastosowały superbombę w Afganistanie przeciwko terrorystom z Państwa Islamskiego. Dany ładunek o masie 9,5 tony został zrzucony z samolotu MC-130. Łącznie, jak brzmią doniesienia, na stanie amerykańskiej armii jest 15 takich bomb. W Waszyngtonie wyjaśniono, że zaatakowano nim system tuneli PI i że jest to dowód na wypełnianie obietnicy zlikwidowania tego ugrupowania terrorystycznego. Zdaniem prezydenta USA Donalda Trumpa była to „bardzo udana misja”. Ps..Teraz BBC, aby nie pozostać w tyle ogłosi, że zginęło 121 dżihadystów i tak to będzie rosło. Do końca tygodnia okaże się, że zginęli wszyscy terroryści i nie ma potrzeby dalszego prowadzenia wojny w tym kraju. Należy się spodziewać, że wzrost zabitych /z upływem czasu/ będzie rósł w postępie geometrycznym. Trampek to biznesmen i małych liczb nie lubi. Załóżmy, że jedną bombą, Amerykanie zabiją nawet 200 dżihadystów. Jeśli faktycznie mają jeszcze 15 takich bomb, a każda z nich zabije po 200 dżihadystów, to jeszcze znacznie większa ich ilość pozostanie przy życiu. Jedna taka bomba waży 9,5 tony. Do zabicia człowieka wystarczy pocisk o wadze 7 gramów. Dla różnych fanów piparonich i innych co im pasi, albo i nie pasi, dedykuję zadanie matematyczne. W oparciu o podane dane, obliczyć ile waży jeden dżhadysta.
 • @kula Lis 67 13:02:55
  /Teraz BBC, aby nie pozostać w tyle ogłosi, że zginęło 121 dżihadystów i tak to będzie rosło. Do końca tygodnia okaże się, że zginęli wszyscy terroryści i nie ma potrzeby dalszego prowadzenia wojny w tym kraju./

  hehehehehe

  Co chce szef usłyszeć to usłyszy:))))))))))
  Zupełnie jak w mojej firmie:)))))))))))))))))))

  Dyrektory robią prezesa w Ch...ja.

  pozdr.
 • @Zorion 15:24:04
  Pozdrawiam i Wesołych i Zdrowych Świąt Wielkiej Nocy Życzę Tobie i Wszystkim komentatorom i blogerom.
 • @Zorion
  Porównanie potęg militarnych Korei Północnej 120tys km i 25 mln ludności z armią 700 tys! i 10 mln rezerwy!...KRLD proszę bardzo przeczytajcie z czym Polska do KRLD może fiknąć! Największym atutem KAL są elitarne oddziały sił specjalnych w liczbie 180 tysięcy żołnierzy. Stawiają Koreę Północną na trzecim miejscu pod względem ich liczebności pośród wszystkich armii na świecie! https://pl.wikipedia.org/wiki/Korea%C5%84ska_Armia_Ludowa i…Polski....Polska: 26 tys szeregowców+42 tys oficerów i podoficerów! 200 generałów! Czyli Polskę oni by samymi siłami specjalnymi zdobyli nie mówiąc już o ich armii, ilości czołgów, samolotów, okrętów, rakiet i obrony przeciw lotn.etc..etc...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829