Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
400 postów 1044 komentarze

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

500 milionów dolarów za bułgarską broń dla ISIS-u

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

"Od początku wojny w Syrii przeciwko Assadowi - rząd USA zakupił w Bułgarii - w celu uzbrojenia "umiarkowanych opozycjonistów" - broń posowiecką za 500 milionów dolarów".

 

 

 
Aleppo: bułgarska broń odnaleziona w magazynie Al-Nusry. Wystarczyłaby na dwa lata walk

//www.pch24.pl/aleppo--bulgarska-bron-odnaleziona-w-magazynie-al-nusry--wystarczylaby-na-dwa-lata-walk,48137,i.html#ixzz4T83IdJCF
 
 
 
 
17 grudzień 2016

 
 
Od dziesięcioleci Bułgaria jest znaczącym graczem na rynku produkcji broni. Dziś znalazła sposób, by swoją broń – nie znanymi na razie kanałami - wywieźć do Syrii. Jak wynika z reportażu bułgarskiej telewizji, w porzuconym magazynie broni islamistów z „Al-Nusra” znaleziono rakiety Grad, amunicję do dział przeciwpancernych oraz pociski do ręcznego granatnika przeciwpancernego. Specjaliści wskazują, że znaleziona broń pozwoliłaby na prowadzenie działań zbrojnych przez kolejne dwa lata.

 
 
W reportażu wyemitowanym przez jedną z prywatnych bułgarskich telewizji wynika, że jest to dość „świeża” broń. Jednej z bułgarskich dziennikarek udało się wejść do magazynu z bronią islamistów z ugrupowania „Al-Nusra” znajdującym się w Starym Mieście w Aleppo. Inni bułgarscy dziennikarzy z kolei trafili na tajne składowisko bułgarskiej broni w jednym z opuszczonych domów w doszczętnie zniszczonym już mieście. „Al-Nusra” przez swoje związki z „Al-Kaida” jest uznawane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za ugrupowanie o charakterze terrorystycznym.

 
 
Wśród niemałego arsenału pokazano m.in. 122-milimetrowe rakiety Grad wykorzystywane we wschodnim Aleppo, amunicję kaliber 73 mm do dział przeciwpancernych oraz pociski kaliber 40 mm do ręcznego granatnika przeciwpancernego. Na opakowaniach z bronią widnieje m.in. nazwa prywatnej firmy produkującej broń oraz data przygotowania jej do eksportu (lipiec 2015).

 
 
Zdaniem specjalistów wojskowych, broń którą porzucili wycofujący się bojownicy „Al-Nusra” wystarczyłaby na prowadzenie działań wojskowych przez co najmniej dwa lata.
 
 
 
Moskwa będzie się domagać, by na Radzie Rosja-NATO ustalono, jak broń z jednego z krajów sojuszu trafiła do „Al-Nusry”. Rosjanie oświadczyli ponadto, że będą się domagać specjalnej sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jednym z pytań, jakie zdaniem Rosjan powinno się tam pojawić to kwestia związana ze sposobem dotarcia broni do Syrii. Tak wielka jej ilość mogła trafić do Syrii zarówno bezpośrednio z Bułgarii, jak i na zasadzie reeksportu z jednego z krajów postsowieckich. (...)


 

***


 
 
 
"Al Baghdadi grozi Izraelowi!" Wszystko to prawda, jakżeby mogło być inaczej.

 
Al Baghdadi minaccia Israele!”. Come no, è tutto vero.
 
 
 
 
 
Maurizio Blondet      27 grudzień 2015      tłum. RAM


 
 
 
(…)  Jak wiadomo  Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają prestiżowe linie lotnicze  Etihad, które dysponują również flotę cargo.

 
Oto jeden z jej samolotów:
Etihad w Bułgarii po ładunek broni

 
 
Otóż samolot, który widzicie na zdjęciu, został sfotografowany po wylądowaniu w  Burgas (Bułgaria) - 19 października 2015, jednakże był on już wcześniej w Bułgarii, w czerwcu i w sierpniu - co najmniej 5 razy.

 
Również samoloty cargo, należące do  Arabii Saudyjskiej - Saudi Arabian Cargo - lądowały w Bułgarii, tym razem na lotnisku w  Sofii i to już od października 2014 roku. Na jumbo-jety saudyjskie ładowano towar niezidentyfikowany - pod ścisłym nadzorem. Ładowano go 80 ton na każdy samolot.

 
Pozwolenia na przebywanie w bułgarskiej przestrzeni powietrznej i na lądowanie tych samolotów zostały wydane przez ministerstwo obrony Bułgarii, a nie przez lotnictwo cywilne.

 
Na podstawie Konwencji z Chicago, dotyczącej lotnictwa cywilnego (dokument 9284, sub-art. 18) - pozwolenie ministerstwa obrony jest konieczne wtedy, kiedy na samolot cargo są załadowywane substancje  niebezpieczne, takie jak materiały wybuchowe, broń i amunicja.


 
 
Saudyjskie samoloty cargo w Sofii


 
 
Ostatnio wychodzi na jaw, że od początku wojny w Syrii przeciwko Assadowi - rząd USA zakupił w Bułgarii w celu uzbrojenia "umiarkowanych opozycjonistów" - broń posowiecką za 500 milionów dolarów .

 
Mówi się o 1 000 sztuk granatników przeciwpancernych na ramię i o 700 sztukach przeciwpancernych systemów rakietowych Konkurs.

 
"Jak na nieszczęście" - broń ta trafiła jednak w ręce ISIS, ponieważ "umiarkowani opozycjoniści" - gdy tylko zostali uzbrojeni, opłaceni i wyszkoleni przez CIA w Turcji i w Jordanii - zaraz potem zadeklarowali swą wierność "Kalifowi".

 
Okazuje się więc - co za pech - że Washington - „wbrew swojej woli” - uzbroił  ISIS -  płacąc 500 milionów dolarów za bułgarską broń  i podobnie rzecz miała się z Emiratami i z Arabią Saudyjską.
 
 
Historia samolotów cargo jest wynikiem śledztwa przeprowadzonego przez Balkan Investigative Reporting Network (BIRN), podpisanego przez Marię Petkową. (...)
 
 
 
Balkan Investigative Reporting Network (BIRN)
 
 
 
 
 
Jest rzeczą oczywistą, że wojska Arabii Saudyjskiej i Emiratów dysponują uzbrojeniem zachodnim i amerykańskim. Broń posowiecką sprowadza się jedynie dla ISIS.

 
Raport ONZ-u zrekonstruował nawet jeden z załadunków na  jumbo  należący do Saudi Arabian Cargo w Bułgarii:   

 - 827 karabinów maszynowych z systemami do zamontowania ich na pick-up Toyota i 120 systemów przeciwpancernych SPG-9. (...)

 
 
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.
 

KOMENTARZE

 • broń
  No to szykuje się piękny pasztet dla Bułgarii. USA ma ciągoty socjalistyczne. Najpierw stwarza problem , zaś potem dzielnie zwalcza.Syf.
 • TRZEBA POWIEDZIEC WRESZCIE OTWARCIE:TERRORYSTA
  JEST USA W SWIECIE.Jak dlugo jeszcze ukrywac wiadome dla kazdego?USA oplacaja wojny, terroryzm, biede.Jestem obywatelem USA ale nie pisze sie na to bo nic z tej polityki nie mam.
 • A co z Polską i chazarami II Zmiany PIS ?
  Znane przecieki informacji jak to zD- radek i PO brała udział w destabilizacji Libii i innych krajów zaopatrując terrorystów w gotówkę i broń.


  Rosomak S.A. zakończył dostawę kołowych transporterów opancerzonych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich – poinformował we wtorek rzecznik siemianowickiej spółki Michał Rumin.

  W czerwcu hale produkcyjne zakładów Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich opuściły ostatnie z 40 wozów wyprodukowanych na zamówienie zagranicznego kontrahenta - podał rzecznik.


  http://forsal.pl/artykuly/953729,rosomaki-z-polski-dla-zjednoczonych-emiratow-arabskich-zakonczono-dostawe-40-wozow.html
 • @kfakfa 08:25:56
  oficerowie NATO schwytani w bunkrze w Aleppo przez Syryjczyków- w piątek na tajnym posiedzeniu zebrała sie Rada Bezpieczeństwa ONZ.
  http://21stcenturywire.com/2016/12/16/reports-at-least-10-nato-military-officers-captured-by-syrian-special-forces-this-morning-in-east-aleppo-bunker/
 • @kfakfa 09:54:49
  Rada Bezpieczeństwa obraduje za zamkniętymi drzwiami po zatrzymaniu oficerów NATO w Aleppo

  http://www.voltairenet.org/article194585.html
 • @RAM 10:06:37
  Ciekawe co wyobradują. Musi ci oficerowie, to dezerterzy. Bo jakżeby wojująca o pokój NATO wspierała wichrzycieli pokoju. W takim załganym świecie przyszło nam żyć. Ciekawe jakie stanowisko zajmie Rosja (i Chiny).
  Polska -jak powiedział Trump-wywiązuje się z obowiązków (w szczególności finansowych) wobec tej rozbójniczej organizacji. Jakoś nikt nie informuje podatników jaki to haracz.
 • @RAM 10:06:37
  W bunkrze w Aleppo 15 grudnia zostali wzięci do niewoli obcy oficerowie-instruktorzy:

  Mutaz Kanoğlu – Turkey
  David Scott Winer – USA
  David Shlomo Aram – Israel
  Muhamad Tamimi – Qatar
  Muhamad Ahmad Assabian – Saudi
  Abd-el-Menham Fahd al Harij – Saudi
  Islam Salam Ezzahran Al Hajlan – Saudi
  Ahmed Ben Naoufel Al Darij – Saudi
  Muhamad Hassan Al Sabihi – Saudi
  Hamad Fahad Al Dousri – Saudi
  Amjad Qassem Al Tiraoui – Jordan
  Qassem Saad Al Shamry – Saudi
  Ayman Qassem Al Thahalbi – Saudi
  Mohamed Ech-Chafihi El Idrissi – Moroccan

  http://21stcenturywire.com/2016/12/16/reports-at-least-10-nato-military-officers-captured-by-syrian-special-forces-this-morning-in-east-aleppo-bunker/
 • terroryści z NATO
  Oprócz Voltaire.net, oryginalny raport dostarczył syryjski dziennikarz z Damaszku Said Hilal Alcharifi. Jego zdaniem, aresztowani oficerowie „NATO” byli z krajów-członków w tym: z Ameryki, Francji, Niemiec i Turcji, jak również Izraela. Poniżej jego oświadczenie przełożone z francuskiego:

  „Dzięki zdobytym informacjom, władze syryjskie odkryły siedzibę wysokich rangą oficerów NATO w piwnicy na terenie wschodniego Aleppo i schwytali ich żywych. Niektóre nazwiska już przekazano syryjskim dziennikarzom, łącznie ze mną. Ich narodowości są następujące: amerykańska, francuska, brytyjska, niemiecka, izraelska, turecka, saudyjska, marokańska, katarska itd. W świetle ich narodowości i rangi, zapewniam, że syryjski rząd ma bardzo ważny atut, który umożliwi im na bezpośrednie negocjacje z krajami które próbowały ich zniszczyć”.

  kodluchwordpress.com

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728