Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
358 postów 905 komentarzy

GEOPOLITICA & DINTORNI – Włoski punkt widzenia

RAM

Ludzkie życie zapłatą za GMO-Roundup

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Argentynie zachorowalność na raka u dzieci zwiększyła się trzykrotnie na przestrzeni 10 lat, podczas gdy deformacje u noworodków wzrosły o 400 %. 13,4 milionów Argentyńczyków (trzecia część populacji) choruje.

 


O tym jak glifosat zabija Argentynę. Ludzkie życie zapłatą za używanie herbicydów.

 
El costo humano de los agrotóxicos. Come il glifosato sta uccidendo l’Argentina
 
 
Jeden z młodych fotografów argentyńskich postanowił zrealizować bezkompromisowy fotoreportaż. Coś w stylu - Dawid przeciwko Goliatowi - a za przeciwnika wybrał koncern Monsanto.
 
 
 
Tommaso Perrone     11 listopad 2015       tłum. RAM

 
 
 
Glifosat, jeden z najczęściej używanych na świecie herbicydów, ma niezwykle niszczycielski wpływ na zdrowie osób, które są zmuszone do przebywania z nim w kontakcie. Tym razem jednak, nie mówi o tym jakaś organizacja prośrodowiskowa, czy też któraś z agencji należących do Światowej Organizacji Zdrowia.
 
Zajmuje się tym przy pomocy zdjęć i świadectw, fotoreportaż zrealizowany przez Pabla Ernesta Piovano, argentyńskiego fotografa, który w roku 2014 postanowił udokumentować warunki, w jakich argentyńscy rolnicy uprawiający soję GMO (i co się z tym wiąże zmuszeni do stosowania ogromnych ilości herbicydów) żyją.
 
 
 
Herbicydy płacone ludzkim życiem
 
Reportaż noszący tytuł "El costo humano de los agrotóxicos"czyli "Herbicydy płacone ludzkim życiem"  został zaprezentowany w czasie tegorocznej edycji Festiwalu Fotografii Etycznej w Lodi. Zdjęcia Piovano są bezwzględnym aktem oskarżenia w stosunku do spółki wielonarodowej, twórcy i producenta tandemu GMO-Roundup, czyli soi genetycznie zmodyfikowanej razem z herbicydem Roundup (na jaki soja jest odporna) zawierającym glifosat.
 
"Moja praca została podyktowana miłością do świata. Pracowałem bardzo dużo, aby móc przedstawić dowody na zaistniałą sytuację. Poświęciłem na to wiele dni, mając za towarzysza jedynie aparat fotograficzny, przejechałem ponad 6 000 kilometrów moim starym dwudziestoletnim samochodem, aby również dzięki mojemu wkładowi, ten dramat mógł skończyć się kiedyś", oświadczył Piovano w wywiadzie dla "Burn" czasopisma poświęconego młodym fotografom.
 
 
 
Nieszczęśliwy wybór Argentyny
 
Wszystko zaczęło się w 1996 roku, kiedy rząd Argentyny zaakceptował uprawę soi transgenicznej wraz jej obrotem, a także użycie glifosatu, bez przeprowadzenia nawet najmniejszych badań krajowych, a opierając się jedynie na publikacjach Monsanto.

 
Od tego czasu, powierzchnia jaką zajmują uprawy GMO zwiększyła się do 60 % całości gruntów i tylko w roku 2012 wylano 370 milionów litrów pestycydów na 21 milionów hektarów terenów uprawnych.
 
Na tych obszarach, zachorowalność na raka u dzieci zwiększyła się trzykrotnie na przestrzeni 10 lat, podczas gdy deformacje u noworodków wzrosły o 400 %. Do tego należy dodać niezliczoną ilość chorób skóry i układu oddechowego, bez wyjaśnionego powodu, tak u dzieci jak i u dorosłych.
 
 
 
Co trzeci Argentyńczyk jest chory z powodu glifosatu
 
Niedawny sondaż, przytacza czasopismo "Burn", obliczył iż 13,4 milionów Argentyńczyków (trzecia część populacji) cierpi z powodu używania  w kraju glifosatu. Jednakże argentyńskie władze, pomimo tego rodzaju sytuacji, nie podjęły żądnej decyzji w sprawie zatrzymania tragedii, ani też nie zleciły jakichkolwiek prac badawczych w celu zorientowania się, co dzieje się z ludnością.
 
Reportaż, przedstawiony powyżej został doceniony i zdobył kilka nagród, między innymi na  meksykańskim Festival internacional de la imagen, a także trzecie miejsce w konkursie POY Latam, w kategorii “Carolina Hidalgo Vivar el medio ambiente”.
 
Jednakże zmowa milczenia i potęga spółki wielonarodowej kalibru Monsanto, są trudne do pokonania, są o wiele silniejsze niż dowody na tragedię i ból nią dotkniętych.
 
 
 
 
Fabiánowi  Piris został do przeżycia jedynie rok. Dziś ma 8 lat i jest chory na wodogłowie oraz nieodwracalny niedorozwój umysłowy. Jego matka, podczas ciąży miała do czynienie z Roundup-em.

 
 
 
 
"Dziecko z kryształu" -  Lucas Techeira ma 3 lata, urodził się z chorobę rybiej łuski, która powoduje kruszenie się skóry. Jego matka, w okresie ciąży również miała do czynienia z glifosatem w rodzinnym ogrodzie.
 
 
 
 
Jessica Sheffer ma 11 lat. Od siódmego roku życia choruje na wadę rozwojową ścięgien, która nie pozwala jej na utrzymanie pozycji wyprostowanej.

 
 
Fotoreportaż  "El costo humano de los agrotóxicos" Pabla Ernesta Piovano pod linkiem poniżej:
(napisy po angielsku):
 
 
 
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych artykułów jest dozwolone wyłącznie na darmowych platformach elektronicznych.
 
 
 
 
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • Moje doswiadczenie z Roundup w USA.
  Na flaszce pisze ze srodek zabija rosliny(chwasty) a po starciu z gleba rozklada sie na czesci pierwsze i staje sie nieszkodliwy.Klamstwo.Zabija w glebie dzdzrzownice i wszystko co tam zyje.Po kilku latach na tym miejscu nic nie chce rosnac.Rosnie tylko mech.Nic nie chce tam juz rosnac.Mozna siac marchewke, ogorki, cokolwiek, i nic nie urosnie.Zarzucilem ten srodek i zamienilem na polska motyke.
 • @staszek kielszek
  Problem wrecz fundamenalny a tak male zaintersowanie . W swiecie w ktorym czlowiek chce dobrze i wygdnie zyc gdzie caly jego trud twrzenia spradza sie do klikania na klawiaturze rodzi nestety koniecznosc masowej chemizacji im wiece ludzi bedzie uczestniczyc w maniulacji wartosciami materialnymi i tworzenu sztucznych wirtualnych wartosci [np tzw,, handlarstwo,, Marks] to ten negatywny proces sie moze tylko poglebiac. Nieokielznany rozwoj miast w konsekwencji doprowadzi do sytuacji jaka jest przedstawiona w pierwszych kadrach filmu ,END GAME,, sami to tez sobe niestety kreujemy swymi wyborami aktywnosci zawodowej i swa bezwolnoscia. Dlatego Teodore Roszak pisal,,dezurbanizacja i zablokowanie wzrstu miast winno byc elementem kazdego odpowiedzialnego pogramu politycznego


  Wegetarianski swiat nr 59/

  ZYJMY PROSCIEJ

  W rzeczywistości, podporządkowanej rozpasanej konsumpcji i elementowi zysku zredukowanego do bardzo wąskiego zakresu postrzegania świata, słowa Mahatmy Ghadndiego ,musimy zyc prosceij by innym pozwolic po prostu zyc ,, , mogą dla bardzo wielu wydać się anachronizmem. Jednak ich głębia warta jest szerszego omówienia, albowiem zawarta w nich ponadczasowa mądrość może być dla nas wskazaniem rozwiązania większości problemów współczesnego świata.
  ...................................................................................................................PLATON ,,PANSTWO,, TOM I
  ,,..... I tak oto panstwo nasze napelnia sie cizba i tlmem ale NIGDY DLA POTZEBY ruznego rodzaju UDAWACZE jedni nasladuja ksztalty i barwy a inni maja z muzyka do czynienia i rapsodowie aktorzy i wytworcy kosmetykow i przybrow taletowych dla kobiet i perfurfumermiarze [ platon wymienia wiecej sztcznychi niepotrzenbych zawodow] ..I cuz wtedy Sokratesie a nuze musimy nasze miasto powiekszyc ,musimy wiec ruszyc na wojne .I tak oto mamy geneze wojny nie mowic o tym czy jest ona dobra czy zla ,,,

  Mozna b postawic sobie pytanie dlaczego tysiace lat temu mysliyciele tacy jak Platn czy Sokrates byli wstanie ogarnac mysla podstawowe zaleznosci przczynowo skutkowe a wspolczesny wyksztalcuich nie jest sie nawet w stanie zblizyc do tego poziomu spostrzegania swiata.........
 • Polecam bardzo niepokojące doniesienia na ten temat:
  https://www.youtube.com/watch?v=kwVKYISWpFQ&t=3s
  Polecam polskim rolnikom, którzy nas żywią i biorą w związku z tym wielką odpowiedzialność za nas
 • To są kwadratowe brednie zielonego anarchizmu,
  takie same jak "globalna ściema klimatyczna", ruch antyszczepionkowy i ta tak zwana "zdrowa żywność" ( bo niezdrowa to jest ta ze sklepu, chociaż wielokrotnie badana i kontrolowana). Herbicyd Randup jest dopuszczony do stosowania w Polsce od 1978 r, jest powszechnie używany i jakoś nikt nie umarł z tego powodu wbrew bredzeniom zielonych anarchistów. Ludzie, nie dajcie się ogłupiać jakimś lewackim propagandzistom !
 • @jacek0003 22:34:42
  Słyszałeś na tym wstawionym przeze mnie filmiku, że umiera się nagle i lekarz stwierdza zawał? Zresztą gdyby stwierdził że przyczyną zawału był randup, to i tak tacy jak Ty z całą pewnością by mu nie uwierzyli.
 • @Jan Paweł 22:51:36
  Przekonałeś mnie,już nigdy nie będę pił Randupu a jedynie Chwastox Ekstra, ewentualnie Fusilade ale porządnie schłodzone!
 • @jacek0003 22:34:42
  widziełeś szczury po raundapie? Ja im wierzę...

  https://www.youtube.com/watch?v=4PeUFto2OP0

  https://astromaria.files.wordpress.com/2012/09/rat_gmo2.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031